Skocz do zawartości

Tutorial - Jak fotografować ruch gwiazd


loki_p

Rekomendowane odpowiedzi

Do listy niezbędnych rzeczy dodałbym czapkę z daszkiem , szczególnie w kadrach z drogą w tle , bo o ile tylne czerwone światła samochodów moga dodać uroku to te z przodu lubią sknocić naświetlaną klatkę , a tak zawsze kiedy usłyszymy warkot silnika zza górki możemy czapką na kilka sekund przesłonić obiektyw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak właśnie myślałem że może być za duże LP, no szkoda :/

Nad samą starówka jest naprawdę ciężko. Sporo się namęczyłem żeby uzyskać taki efekt.

 

4829098.jpg

 

Wystarczy jednak obrócić obiektyw w trochę inną stronę i od razu widać poprawę :)

 

2587523.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolejny, już trzeci z serii wpisów o fotografii ruchu gwiazd. Tym razem na tapecie pierwsza część opisu najczęściej popełnianych błędów w trakcie fotografii ruchu gwiazd czyli tzw. startrails. Zapraszam!

 

http://nightscapes.pl/blog/bledy-w-fotografii-ruchu-gwiazd-cz-i/

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna seria artykułów. Postanowiłem sam spróbować swoich sił w tym temacie i przetestować jak sprawdza się tryb Live Composite w moim nowym Olku. Okazuje się, że idealnie sprawdza się właśnie do startrailsów. Wystarczy mu ustawić ile czasu ma naświetlać jedną klatkę, wcisnąć przycisk i po jakimś czasie mamy RAWa z uwiecznionym ruchem gwiazd.

 

Całkiem jestem zadowolony z tego rezultatu (choć nie ustrzegłem się zaparowania obiektywu), ale mam pewien problem. Otóż ślady od ciemniejszych gwiazd są tak cienkie, że po debayeryzacji powstają na nich kolorowe przekłamania. Poza tym wychodzą takie postrzępione, co niespecjalnie mi się podoba. W tym przypadku różnymi sztuczkami starałem się zminimalizować ten efekt, ale to jest upierdliwe a efekt daleki od ideału. Sobie wymyśliłem, że specjalnie troszkę przestrzelę ostrość, żeby gwiazdki nie były tak punktowe, ale chyba po prostu za słabo to zrobiłem. Jak sobie z tym radzisz, na etapie robienia fotek, czy przy obróbce?

 

14296991003_7edac41ec1_c.jpg

Startrails - 2014-05-25 by AstroTripper2000, on Flickr

 

A tak poza tym to taka ciekawostka. Jak zacząłem fotografować, to niebo było wciąż dość jasne, więc przymknąłem obiektyw do f/5.6. Ale potem jak się ściemniło, to wpadłem na pomysł, żeby co jakiś czas otwierać przysłonę o jedną działkę (akurat u mnie o 1/2 EV) aż do pełnego otwarcia. Pewnie gdybym tego nie zrobił, to niewiele gwiazd by się załapało.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.