Skocz do zawartości

Okular do planet - dylemat


JustinSullivan

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc kolegów dysponujących podobnego rodzaju sprzętem (np. SCT). Stoję przed dylematem zakupu okularu planetarnego do Mewlona 210. Przedział cenowy nieistotny. Chodzi mi o zakup raczej docelowy. Jaka ogniskowa i jakie modele byłyby najlepsze pod ogniskową 2400mm?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zoom Baadera 8-24mm. Używam z powodzeniem w SCT 8" (2032mm). Dla 2400mm będzie jeszcze lepszy. Okular mimo, że zoom, jest ostry jak brzytwa, a wygoda dobierania powiększenia do aktualnych warunków nie do przecenienia. Pole własne jest wystaraczająco szerokie do planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Jeżeli cena nie gra roli - Leica Zoom 8.9 - 17.8mm. Wg opinii użytkowników to szkiełko zastępuje z powodzeniem kilka Delosów/Ortho i doskonale współpracuje z barlowem, na te kilka nocy w roku z wyjątkowym seeingiem.

Gdybym miał Twój teleskop i wolnych 800 EUR, nie wahałbym się ;)

 

http://www.apm-telescopes.de/en/product.html?info=3100&xa9c2a=fpu90m7ske1mr35lk0tsq1lf40

http://stargazerslounge.com/topic/206367-first-light-leica-zoom-asph-178-89mm/

Edytowane przez Paweł Trybus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden głos dla Leica zoom. Idealny okular planetarny. Jakość ortho, pole naglera, no i możliwość dobranie odpowiedniego powiększenia do warunków. Mam go od roku i polecam nie tylko do planet.

Pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden głos dla Leica zoom. Idealny okular planetarny. Jakość ortho, pole naglera, no i możliwość dobranie odpowiedniego powiększenia do warunków. Mam go od roku i polecam nie tylko do planet.

Pozdrawiam,

Łukasz

 

O tym zoomie jakoś nie słyszałem no ale cena już powala. Aż na takie koszty nie byłem przygotowany. Za to można mieć prawie 3 Delosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam delosa 3.5 i obraz z leica zoom + TV barlow 2.5 bardziej mi odpowiada na planetach z Apo 100mm. Mniejsza poświata wokół planet, odrobine lepszy kontrast. Oba zestawienia dają około 200x. Z kolei z Opticon 250 SCT leica daje mi fajny zakres powiększenia od 200x do 400x. De faco zastępuje kilka klasowych okularów i daje wygodę zoomowania,

Pozdrawiam,

Łukasz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

...a może rozważ nasadkę bino. Ja byłem w szoku, o wiele więcej dostrzegalnych detali i przy tym samym powerku biekt ok 1,5 większy. Mam ACFa 8" i też szukałem docelowych okularów do planet. Miałem Hypriony,LVW i ESy zostałem przy bino ;)

 

Pozdrawiam

Filip

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.