Skocz do zawartości

Narzędzie do automatycznego wyrównywania klatek animacji słonecznych


Rekomendowane odpowiedzi

Podeślij mi 2 pierwsze pliki z sekwencji, którą próbujesz wyrównać, spróbuję zdiagnozować problem.

Na razie wypróbuj 64-bitową wersję ImPPG: http://astropolis.pl/topic/48207-imppg-%e2%80%93-dekonwolucja-lucy-richardson-i-nie-tylko/#entry570669, może to tylko kwestia dostępności pamięci (wykonywalny imgalt jest do ściągnięcia tylko 32-bitowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach tak, Canon 6D, zdjęcia po 5000+ na 3000+ pikseli. Nie mam teraz kodu przed oczami, ale jeśli dobrze liczę, imgalt będzie potrzebował w tej sytuacji jakieś 2,5 gigabajta pamięci – 32-bitowy proces tyle nie dostanie. Jeśli faktycznie to jest tutaj problemem, to 64-bitowy ImPPG pomoże (zresztą zrobiłem tam drobne usprawnienie i dla tego przypadku potrzebuje on tylko ~1,4 gigabajta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaś używam imgalta po raz pierwszy (w życiu) do wyrównania timelapsa z dzisiejszego zaćmienia.

Wyrównuje się bardzo fajnie ale występuje ciekawy efekt - przy fazie ok 0,5 słoneczko robi łagodny unik - tak jakby księżyc stał się w pewnym momencie bardziej ważny dla programu

i przejął rolę "punktu odniesienia". Wydaje się to z resztą dosyć logiczne :)

 

Więc pytanie - czy można coś z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przy fazie ok 0,5 słoneczko robi łagodny unik - tak jakby księżyc stał się w pewnym momencie bardziej ważny dla programu

i przejął rolę "punktu odniesienia".

 

Już to wykrakałem ;)http://astropolis.pl/topic/48440-technika-fotografowania-zacmienia-slonca/?do=findComment&comment=569574

 

Niestety, na razie pozostaje wyrównanie ręczne (ja robię to otwierając wszystkie obrazki jako warstwy w GIMPie, zmieniając im po kolei przezroczystość i nasuwając odpowiednio). Ale też odczuwam palącą potrzebę posiadania trybu wyrównywania do krawędzi tarczy. Wstępną wersję algorytmu już mam, może za niedługo coś z tego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program działa rewelacyjnie. Mam 302 klatki zalginowane, fakt, że z tiff-a 120 MB zrobił pliki po 288MB, ale to szczegół.

Także z zaćmienia Słońca mam 85GB danych do zrobienia timelapsa :D

 

PS. Czy można jakość automatycznie zrobić cropa na wielu plikach w ten sposób, że ucinam na każdym boku zdjęcia np. po 250 pikseli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

PS. Czy można jakość automatycznie zrobić cropa na wielu plikach w ten sposób, że ucinam na każdym boku zdjęcia np. po 250 pikseli ?

 

Nie jestem do końca pewny,ale wydaje mi się,że w PIPPie można tak zrobić- https://sites.google.com/site/astropipp/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Czy można jakość automatycznie zrobić cropa na wielu plikach w ten sposób, że ucinam na każdym boku zdjęcia np. po 250 pikseli ?

Cropa na wielu zdjęciach zrobisz np. trybem "batch" w IrfanView (o ile sobie poradzi z tak dużymi plikami). Tu masz przykład, w którym gość robi mniej więcej to, czego potrzebujesz:

 

Zwróć tylko uwagę na katalog docelowy, żeby nie nadpisać sobie oryginalnych plików.

 

Pozdrawiam,

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS. Czy można jakość automatycznie zrobić cropa na wielu plikach w ten sposób, że ucinam na każdym boku zdjęcia np. po 250 pikseli ?

 

Do tego użyłbym GIMPa: trzeba otworzyć wszystkie pliki jako warstwy (chyba GIMP jest na tyle inteligentny, żeby nie próbować alokować całej tej pamięci naraz) i potem zaznaczyć co trzeba i menu "Image/Crop to selection". Albo VirtualDubem bądź FFMPEG (jednym z jego "filtrów" jest przycinanie, nie pamiętam dokładnej składni polecenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłaby możliwość wprowadzenia obsługi JPGów? Mam Avi z kamerki a nigdzie nie ma dobrego darmowego narzędzia do konwersji klatek AVI-->BMP (albo watemark wstawia na środku albo konwertuje się tylko połowa materiału).

Edytowane przez Miedziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłaby możliwość wprowadzenia obsługi JPGów? Mam Avi z kamerki a nigdzie nie ma dobrego darmowego narzędzia do konwersji klatek AVI-->BMP (albo watemark wstawia na środku albo konwertuje się tylko połowa materiału).

A w czym problem? Stackujesz poszczególne klipy do finalnych fotek (żadne JPG), obrabiasz i efekt końcowy wyrównujesz. Jeżeli masz jeden klip z całego zaćmienia to możesz użyć PIPP żeby wybrać z niego najlepsze klatki jako np. BMP i też powinno dalej śmigać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy przepuszczam przez program klatki i na każdej mam "translated by 0" to chyba nie najlepiej? Porównałem oryginały i "aligned" i nie ma różnicy.

Odpaliłem z linii poleceń, z opcjami no-crop i no-subpixel.

Zrobiłem też test w imPPG, rezultat identyczny, klatki _aligned niczym się nie różnią od oryginalnych. Program nie zwraca żadnych komunikatach o błędzie.

Czy klatki muszą mieć jakieś w sobie specjalne coś żeby program zadziałał? A może robię coś nie tak?

To wygląda tak jakby każda klatka wyrównywała się do samej siebie zamiast do innych?

 

 

 

ekran_158 Mar. 21 15.09.jpg

ekran_161 Mar. 21 16.47.jpg

ekran_160 Mar. 21 16.46.jpg

Edytowane przez poldip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa świetnie , jedyny problem to ruch tarczy Słońca ...ale i tak super! Gratulacje WA!

Dziękuję :) Na dopasowanie do tarczy coś poradzę w następnej wersji.

 

 

 

 

 

rezultat identyczny, klatki _aligned niczym się nie różnią od oryginalnych. Program nie zwraca żadnych komunikatach o błędzie.

Czy klatki muszą mieć jakieś w sobie specjalne coś żeby program zadziałał?

 

 

 

 

 

Już wiem, w czym problem: na zdjęciach masz dwa poziome pasy, prawdopodobnie odblaski skądś z toru optycznego, oraz delikatny pionowy wzór, może jakiś artefakt sensora. Wszystko to jest wciąż na tej samej pozycji w kadrze i najwyraźniej generuje znacznie wyraźniejszy pik w tablicy korelacji niż ta samotna, mała plama słoneczna. Obecny algorytm więcej tu niestety nie zdziała.

 

Możesz spróbować wyrównać AviStackiem 2; pierwszą fazą stackowania jest wyrównanie sekwencji, można ręcznie wybrać 2 punkty zakotwiczenia – a potem użyć opcji "save aligned movie". Chyba też najnowsza wersja PIPP ma taką możliwość (i chyba będzie nawet prostsze w użyciu - tak się zdaje po screenshotach).

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.