Jump to content

Lecący obiekt koło Marsa i dalej przez gwiazdozbiory.


Recommended Posts

Witam

 

 

Obserwując Marsa o godzinie 23.19 Newtonem 6'' w powiększeniu 240 z Pentaxem 5mm, zauważyłem wolno poruszający się obiekt z zachodu na wschód. Wyglądał jak dość jasna gwiazdka o zabarwieniu ciepłym, czerwonawym, jasność 7-8,5 mag, może jaśniejszy, przy końcu obserwacji miał około 10mag. Nie musiałem poruszać teleskopem za nią, stała jakby w miejscu, to gwiazdy się poruszały w okularze. Za to bardzo delikatnie schodziła w dół, co jakieś 5 minut szturchałem teleskopem żeby wycentrować. Podgorączkowany wyjechałem Newtonem 22''. Po jakimś pół godziny scentrowałem dwa teleskopy w tym samym charakterystycznym miejscu i od tej pory przesiadłem się na duży teleskop z Esem 18 w powiększeniu 114. Tu obiekt miał kolor ciepły, żółty. Obserwowałem go do godziny czwartej. W tym czasie przebył gwiazdozbiory Panny, Wagi, Skorpiona, Wężownika, zgubiłem go w Wężu. Na mapkach zaznaczałem położenie przy charakterystycznej gwieździe z czasem przejścia obok. Obiekt na mapach przybrał linię prostą. Przy obserwacjach przeszkadzał Księżyc. Obiekt wędrował nad nim. Obserwowałem z Dobronia, długość geograficzna: 19.238673
szerokość: 51.630833.

 

23.19 - zauważenie obiektu niedaleko Marsa

24.32 - mija gwiazdę Syrmę w Pannie, przechodzi dołem niedaleko

1.01 - mija gwiazdę my w Pannie

1.32 - miną deltę w Wadze, przechodzi górą wysoko

1.56- przechodzi nad piękną gwiazdą podwójną, niedaleko gwiazdy 37, obiekt wydaje się słabnąć na jasności

2.29 - miną gwiazdę psi z Skorpionie, przechodząc nad nią

2.41 - wydaje się zwalniać

2.54 - mija w bliskiej odległości gwiazdę Wężownika dzetę, przechodząc nad nią

3.06 - przechodzi nad gwiazdą 20 w Wężowniku, obiekt wyraźnie słabnie, mała gwiazdka, lub niebo jaśnieje, a okular paruje :mr.green:

3.29 - szybkość utrzymuje

3.37 - bardzo słaba, nie to okular zaparował, ciągle jest

3.52 - przechodzi bardzo wysoko nad gwiazdą ny w Wężu

4.03 - znikną, przestał być widoczny, okular zaparował też

 

Pierwszy raz obserwowałem taki obiekt lecący powoli, a raczej stojący w miejscu, bo nie ruszałem za nim teleskopem. Bardzo ciekawie wyglądało jak zakrywał na chwilę niektóre gwiazdy. Pewnie nie jest to szczególny obiekt, teraz myślę że to satelita nadawczy, lub coś w tym stylu, ale z jakim zapałem za nim podążałem jejku rety :Loveit:

 

Cześć

 

Mapa przelotu na tle nieba 001.jpg

Mapa przelotu na tle nieba 002.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Ja bym prędzej stawiał na satelitę geosynchronicznego niż na geostacjonarnego. Choć poruszałby się minimalnie też lewa-prawa, ale tylko wtedy gdy nachylenie jego orbity byłoby większe niż kilka stopni.

Tak czy inaczej gratuluję zaobserwowania.

 

Pozdrawiam

Tomek

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nawet na wikipedii jest stosowny rysunek: http://pl.wikipedia.org/wiki/Orbita_geosynchroniczna :) Ruchy lewo prawo powstają w zasadzie w ten sam sposób, co różnice położenia Słońca względem Słońca średniego (Słońce też robi takie ósemki). Wynika to z różnicy w prędkości równoległej do równika na skutek zmiany kąta między kierunkiem ruchu, a równikiem, oraz eliptyczności orbity (w perycentrum obiekt porusza się szybciej, niż średnio, w apocentrum wolniej).

Link to comment
Share on other sites

Dobre, bo wczoraj obserwując Marsa też mi coś przeszło powoli obok z zachodu na wschód, godzina ok 23:20-23:40, choć przejście po chwili stwierdziłem że wynikało raczej z włączonego napędu (pomyślałem że to może jakiś geostacjonarny), ale zanim zdecydowałem się wyłączyć napęd i podjąć trop to minęła zbyt długa chwila i już go nie znalazłem. Ale jest coś na rzeczy.

Edited by HAMAL
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Obiekt zrobił jednak niewielki ruch na tle nieba, mogło to być z 5-7 stopni, bo gdy kończyłem o godzinie czwartej, teleskop zwrócony był bardziej na południe i do dołu. Zrobiłem schematyczny rysunek położenia teleskopu i rysunek jak z czasem obiekt wędrował przez okular z tego co pamiętam. Mapa jest płaska, to linia obiektu jest prosta. Według obserwatora to szedł po szerokim łuku.

Hamal byś wtedy wyłączył napęd to gwiazdy by ruszyły, a obiekt praktycznie staną w miejscu :icon_biggrin:

Szkic schematyczny Mapa przelotu na tle nieba.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.