Skocz do zawartości

Lecący obiekt koło Marsa i dalej przez gwiazdozbiory.


pasionat nieba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Obserwując Marsa o godzinie 23.19 Newtonem 6'' w powiększeniu 240 z Pentaxem 5mm, zauważyłem wolno poruszający się obiekt z zachodu na wschód. Wyglądał jak dość jasna gwiazdka o zabarwieniu ciepłym, czerwonawym, jasność 7-8,5 mag, może jaśniejszy, przy końcu obserwacji miał około 10mag. Nie musiałem poruszać teleskopem za nią, stała jakby w miejscu, to gwiazdy się poruszały w okularze. Za to bardzo delikatnie schodziła w dół, co jakieś 5 minut szturchałem teleskopem żeby wycentrować. Podgorączkowany wyjechałem Newtonem 22''. Po jakimś pół godziny scentrowałem dwa teleskopy w tym samym charakterystycznym miejscu i od tej pory przesiadłem się na duży teleskop z Esem 18 w powiększeniu 114. Tu obiekt miał kolor ciepły, żółty. Obserwowałem go do godziny czwartej. W tym czasie przebył gwiazdozbiory Panny, Wagi, Skorpiona, Wężownika, zgubiłem go w Wężu. Na mapkach zaznaczałem położenie przy charakterystycznej gwieździe z czasem przejścia obok. Obiekt na mapach przybrał linię prostą. Przy obserwacjach przeszkadzał Księżyc. Obiekt wędrował nad nim. Obserwowałem z Dobronia, długość geograficzna: 19.238673
szerokość: 51.630833.

 

23.19 - zauważenie obiektu niedaleko Marsa

24.32 - mija gwiazdę Syrmę w Pannie, przechodzi dołem niedaleko

1.01 - mija gwiazdę my w Pannie

1.32 - miną deltę w Wadze, przechodzi górą wysoko

1.56- przechodzi nad piękną gwiazdą podwójną, niedaleko gwiazdy 37, obiekt wydaje się słabnąć na jasności

2.29 - miną gwiazdę psi z Skorpionie, przechodząc nad nią

2.41 - wydaje się zwalniać

2.54 - mija w bliskiej odległości gwiazdę Wężownika dzetę, przechodząc nad nią

3.06 - przechodzi nad gwiazdą 20 w Wężowniku, obiekt wyraźnie słabnie, mała gwiazdka, lub niebo jaśnieje, a okular paruje :mr.green:

3.29 - szybkość utrzymuje

3.37 - bardzo słaba, nie to okular zaparował, ciągle jest

3.52 - przechodzi bardzo wysoko nad gwiazdą ny w Wężu

4.03 - znikną, przestał być widoczny, okular zaparował też

 

Pierwszy raz obserwowałem taki obiekt lecący powoli, a raczej stojący w miejscu, bo nie ruszałem za nim teleskopem. Bardzo ciekawie wyglądało jak zakrywał na chwilę niektóre gwiazdy. Pewnie nie jest to szczególny obiekt, teraz myślę że to satelita nadawczy, lub coś w tym stylu, ale z jakim zapałem za nim podążałem jejku rety :Loveit:

 

Cześć

 

Mapa przelotu na tle nieba 001.jpg

Mapa przelotu na tle nieba 002.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja bym prędzej stawiał na satelitę geosynchronicznego niż na geostacjonarnego. Choć poruszałby się minimalnie też lewa-prawa, ale tylko wtedy gdy nachylenie jego orbity byłoby większe niż kilka stopni.

Tak czy inaczej gratuluję zaobserwowania.

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet na wikipedii jest stosowny rysunek: http://pl.wikipedia.org/wiki/Orbita_geosynchroniczna :) Ruchy lewo prawo powstają w zasadzie w ten sam sposób, co różnice położenia Słońca względem Słońca średniego (Słońce też robi takie ósemki). Wynika to z różnicy w prędkości równoległej do równika na skutek zmiany kąta między kierunkiem ruchu, a równikiem, oraz eliptyczności orbity (w perycentrum obiekt porusza się szybciej, niż średnio, w apocentrum wolniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre, bo wczoraj obserwując Marsa też mi coś przeszło powoli obok z zachodu na wschód, godzina ok 23:20-23:40, choć przejście po chwili stwierdziłem że wynikało raczej z włączonego napędu (pomyślałem że to może jakiś geostacjonarny), ale zanim zdecydowałem się wyłączyć napęd i podjąć trop to minęła zbyt długa chwila i już go nie znalazłem. Ale jest coś na rzeczy.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt zrobił jednak niewielki ruch na tle nieba, mogło to być z 5-7 stopni, bo gdy kończyłem o godzinie czwartej, teleskop zwrócony był bardziej na południe i do dołu. Zrobiłem schematyczny rysunek położenia teleskopu i rysunek jak z czasem obiekt wędrował przez okular z tego co pamiętam. Mapa jest płaska, to linia obiektu jest prosta. Według obserwatora to szedł po szerokim łuku.

Hamal byś wtedy wyłączył napęd to gwiazdy by ruszyły, a obiekt praktycznie staną w miejscu :icon_biggrin:

Szkic schematyczny Mapa przelotu na tle nieba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.