Jump to content

Letni Obóz Obserwacyjny "PERSEIDY 2004"


Recommended Posts

Niepołomice, 28 czerwca 2004 r.

 

Informacja o obozie

 

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach organizuje na Mazurach Letni Obóz Obserwacyjny „PERSEIDY 2004”. Obóz jest przeznaczony głównie dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, zainteresowanej problematyką samodzielnych obserwacji astronomicznych. Odbędzie się w dniach od 3 do 15 sierpnia b.r. w miejscowości Dąbrówno. Koszt pobytu jednej osoby wynosi 500 zł. (12 dni po 40 zł. plus 20 zł. na wycieczki). Koszty przejazdu autokarem w obie strony opłaca Obserwatorium. Miejsce pobytu to

 

„Lajkonik”,

Michał Przybylski, Lewałd Wielki 31,

14-120 Dąbrówno

tel. 0-89-647-40-81

Gospodarstwo to, położone na tzw. Pańskiej Górze, jest jedynym kompleksem zabudowań

na obszarze kilku kilometrów. Dzięki temu w razie sprzyjającej pogody panują tam znakomite warunki dla obserwacji astronomicznych – ciemne tło nieba i niska wilgotność powietrza. W czasie trwania obozu będą prowadzone dzienne i nocne obserwacje astronomiczne, zarówno wizualne jak i fotograficzne. W tym celu będziemy dysponowali niezbędnymi instrumentami i wyposażeniem, a także komputerem–laptopem i rzutnikiem multimedialnym. Oprócz tego w ciągu dnia odbywać się będą zajęcia z zakresu astronomii, prowadzone przez nauczycieli z MOA. Termin obozu został wybrany w taki sposób, aby w czasie jego trwania można było obserwować jeden z najciekawszych rojów meteorów, stąd zresztą nazwa obozu. Oczywiście oprócz zajęć astronomicznych przewidujemy sporo zajęć sportowo-rekreacyjnych. Do dyspozycji uczestników są boiska do siatkówki i piłki nożnej, kąpielisko prywatne nad jeziorem Okrągłym (700 m od obozu) lub kąpielisko miejskie nad jeziorem Dąbrowa Wielka (2 km od obozu) a także dwie łodzie żaglowe typu Omega i pięć kajaków z pełnym wyposażeniem. Właściciel gospodarstwa posiada niezbędne kwalifikacje do prowadzenia tego typu przedsięwzięć – jest nauczycielem, absolwentem AWF w Krakowie. W okolicy jest stadnina koni i ew. chętni będą mogli, za dodatkową odpłatnością 15 zł. za ½ godziny, zgłębiać tajniki jazdy konnej.

Młodzież wraz z opiekunami będzie zakwaterowana w czteroosobowych pokojach położonych w murowanym budynku, wyposażonym w dwie łazienki i dwie toalety. Kuchnia i jadalnia mieszczą się w oddzielnych pawilonach.

W trakcie obozu planowane są trzy wycieczki. Pierwsza z nich, całodniowa, obejmuje wyjazd wynajętym autokarem do Planetarium i Zamku w Olsztynie, ze zwiedzaniem po drodze skansenu i wieży widokowej w Olsztynku. Druga z nich to popołudniowa, piesza (5 km w jedna stronę) wycieczka na pole bitwy pod Grunwaldem, zwiedzanie Pomnika i Muzeum Bitwy. Trzecia wycieczka, połączona z wieczornym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, rozpocznie się od dojazdu komunikacją miejscową (11 km) do Dylewskiej Góry. Tam uczestnicy przejdą ścieżką przyrodniczą o długości 2 km, prowadzącą terenem Parku Krajobrazowego, odbędą spacer nad Jeziorem Francuskim, odwiedzą platformę widokową na szczycie wzniesienia i wreszcie zjedzą kolację przy ognisku w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym. Powrót również autobusem miejscowej komunikacji. Dodatkowy koszt związany z wycieczkami to 20 zł od uczestnika. Maksymalna liczba uczestników obozu obejmuje 32 uczniów i trójkę nauczycieli – opiekunów oraz konserwatora sprzętu.

Zgłoszenia chętnych oraz wpłatę zaliczki w wysokości 100 zł przyjmujemy w budynku MOA

w Niepołomicach przy ul. Kopernika 2 do piątku 2 lipca włącznie. Zgłoszenia po tym terminie prosimy kierować telefonicznie pod numer Obserwatorium.

 

 

Kierownik obozu

mgr Grzegorz Sęk

tel. MOA 0-12-281-15-61

tel. kom. 0-608-431-106

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.