Jump to content

Kamera i komputer na stałe w obserwatorium


mekmek
 Share

Recommended Posts

Witam,

mam pytanie do osób posiadających obserwatoria pracujące zdalnie. Chciałbym sie dowiedzieć czy nic się nie dzieje z kamerami zainstalowanymi na stałe przy teleskopach ( a może ktoś na czas pracy zakłada a potem zdejmuje kamerę) jakie polecacie komputery, które można na stałe zostawić w obserwatorium

Pozdrawiam

Krzysiek

Link to comment
Share on other sites

Jesli komputer ( laptop) caly czas chodzi i nie ma ustawien do automatycznego wylaczenia to da sobie rade przy niskich temperaturach bo sam sie dogrzewa.

Kwestia dysku to mniej istotna rzecz - ba dyski SSD bardziej sie grzeja :) Bardziej istotne jest zapewnienie chlodzenia w upalny dzien gdy astrobudka jest zamknieta.

To moje 3 grosze co do wymogow komputera/laptopa.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Przecież tu o temperaturę w ogóle nie chodzi (niską). Im niższa, tym lepsza. Jakby w obserwatorium było z -100 stopni, to można nawet ostro serwer podkręcić do działania ;) Problemem jest oczywiście wilgotność, ale jeżeli chodzi non stop, to na kondensację nie ma szans (temp. + wentylatory). U mnie chodzą serwery latami i nie są niczym zabezpieczane. Sam jestem w szoku, jak to badziewie (tanie z alegro) jest żywotne w takich warunkach ;)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Racja (!) - pominalem wilgotnosc ale tez o to mi chodzilo sugerujac wlaczony komputer non-stop.

Kiedys nawet dyskutowalismy aby miec caly czas zalaczone grzelki na delikatne grzanie na optyce (zalecane do trussowych newtonow i RCekow ;) ) zreszta do kazdego nie zaszkodzi - przyczyna ta sama WILGOTNOSC.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja co prawda nie mam obserwatorium jedynie pier, ale często całość całą noc siedzi na zewnątrz i potwierdzam że większym problemem jest wilgoć. Jeśli chodzi o mróz, to mój Dell D630 poniżej -10C jedynie cały różowieje na ekranie, ale jest to proces odwracalny i nie wpływa na sterowanie przez zdalny pulpit czy Team Viewera. Wg producentów SSD dyski MLC (Multi Level Cell) nie powinny pracować poniżej -25C, ale jeszcze nie zdarzyło mi się testować całości w takich warunkach :)

Link to comment
Share on other sites

Mam IBM Lenovo - notebook - wyciągany i podłączany jak reszta budki na czas sesji - nie mam doprowadzonego prądu jeszcze

notebook siedział nie jedną i nie dwie nocki przy -35 (nie wiem jak odczuwa notebook takie temp z porywistym wiatrem ;) )

nie raz i nie dwa woda rano spływała z niego - zresztą model wybrałem specjalnie bo ma zlewki/korytka do wody w klawiaturze

i nic

najorzej reagowała matryca na początku bo przy otwartej klapie jak szron lub osadzona woda na ekranie to spływa na doł w elektronikę

i teraz ekran nie świeci na 100% jasności (może przepaliło się podświetlenie)

plus jest taki że w nocy obraz jest dużo ciemniejszy i nie jest za jasny

minus - w dzien ekran ledwo widoczny

 

oczywiście korzystam z TightVNC (polecam bo można zassać plik z obserwatorium bez kombinowania) więc nie przeszkadza mi wada ekranu

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mam zestaw mobilny (nie na stałe).

Mój stary IBM wytrzymuje wszystko ((web kam, guider) mróz, szron, wilgoć), ale po zamianie na HP (Atik Titan, Atik 314L+ i goto) kondensacja jest niepokojącą i czasami coś się wiesza :(
Czyli stara i dobra konstrukcja jest lepsza niż nowe! ale komp jest za wolny.

Lepsze jest wrogiem dobrego!!!

Pozdro!!!

Link to comment
Share on other sites

Bardzo Dziękuje za sugestie, nie miej jednak najbardziej mnie męczy wilgoć ( tak jaki pisał Adam )...Wiadomo ,że kompa można zostawić włączonego na stałe ale kamerkę chciałby wyłączyć po sesji... z założenia chciałem całe obserwatorium budzić pingiem ,otwierać dach,odpalać sprzęt i tyle a potem wszytko wyłączyć...i oczywiście zaatakuje mnie wilgoś eh....sam już nie wiem...

 

ostatnio czytałem na fejsie jak Tiamat z samolotu odpala swoje obserwatorium w Ticanie :) musze jednak zadzwonić do niego jak tam wilgoć na jego kamerach ?

 

a jest ktoś na forum kto zostawia na stałe kamerkę w obserwatorium ????

Pozdrawiam

Krzysiek

Link to comment
Share on other sites

kamerę mam włożoną stale w obserwatorium - SBIG ST10XE - raz na rok wysmażam dessicanta

działa i już

Pytałem kiedyś znajomego inżyniera specjalistę od wentylacji i klimatyzacji o podobny problem w kontekście elektroniki.

Wszystko zależy od Temperatura punktu rosy inaczej - temperatury w której może rozpocząć się proces skraplania i wilgotności względnej powietrza. Pojęcia te są wzajemnie powiązane i opisują nasycenie powietrza parą wodną. Im wyższa temperatura tym więcej wilgoci może rozpuścić się w powietrzu, jest to sprzeczne z tym co odczuwamy, chłodne powietrze jest bardziej suche od cieplejszego. Tak właśnie powstaje wieczorna rosa. Nagrzane w dzień powietrze może zawierać w sobie dużo pary wodnej, gdy przychodzi noc, powierzchnia ziemi oraz powietrze ochładzają się, w wyniku czego spada maksymalna ilość pary wodnej, która może być w nim zawarta. Nadmiar pary wodnej skrapla się w powietrzu lub na chłodnych powierzchniach, tworząc na powierzchniach kropelki rosy. W zamkniętym nie ogrzewanym pomieszczeniu jakim jest astrobudka wahania temperatury i wilgotności mają mniejszą gradację, szczególnie w newralgicznych momentach doby (wieczorem i rano), przez co sublimacja wilgoci następuje w bardzo ograniczonym stopniu. Dlatego w astrobudce, garażu, szopie rosa i szadź nie występują w takin zakresie jak na zewnątrz, a jedynym niebezpiecznym źródłem wilgoci jest wydychane przez nas powietrze.

Elektronika kamer z aktywnym chłodzeniem przynajmniej teoretycznie powinna być odporna na wilgoć która nie jako wpisana jest w warunki jaj działania. Ponadto sprzęt elektroniczny w swej specyfikacji ma podany zakres temperatury i wilgotności w czasie pracy i przechowywania.

A każdy układ jest tak wytrzymały jak jego najsłabsze ogniwo.

Posiłkowałem się wikipedią.

Grafika zależność temperatury punktu rosy od temperatury i wilgotności. Może komuś się przyda.

Dewpoint-RH.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.