Skocz do zawartości

Budowa paralakryka na łożyskach samonastawnych


Verado

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam zbudować głowicę paralaktyczną w takim stylu:

opticcraft_5.jpg

Do kupna i obczajenia tu: http://www.opticcraft.com/mounts/Model_4/

 

Znalazłem też taką fotkę:

 

max3-32.jpg

 

 

Jednak nie jestem pewny, co do sztywności osi zamontowanych na łożyskach samonastawnych, które ewidentnie widać na tym drugim zdjęciu. Można je bezproblemowo kupić w identycznych obejmach. Trzeba przyznać, że wykonanie konstrukcji opartej na nich będzie bardzo łatwe jednak jak będą sobie radziły z przenoszeniem ciężaru pod różnymi kątami lub w pionie. Wydaje mi się, że są głównie zaprojektowane do pracy w poziomie.

 

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z takim patentem?

 

Całość elementów będę wykonywał ze stali, osie fi50, obejmy łożysk będą mocowane do grubego stalowego ceownika, nie ma mowy o jakim kolwiek uginaniu się, boje się tylko o te łożyska.

 

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem na etapie wykonywania podobnego projektu. Łożyska samonastawne są ogólnie OK, tylko mają swoje luzy (jak wszystkie łożyska). Aby pozbyć się luzów można stosować nakrętkę "napinającą" wstępnie - tak by wywołać siłę osiową w wale - i luz nam się wykasuje. Przy konstryukcji jak na załączonych zdjęciach będzie to dość niefortunne rozwiązanie bo łożyska mocowane są do płyty - siła ściskająca będzie powodowała zginanie płyty. Rozwiążaniem tego problemu są łożyska w obudowie UCF i umieszczenie wału w profilu zamkniętym (na końcach trzeba dospawać blachy do przymocowania łożysk). Rozwiązanie takie ma jeszcze jeden plus w stosunku do tego ze zdjęć - sztywność. Zobacz na "korpus" osi deklinacji w miejscu mocowania do osi Ra - tam jest blacha o grubości "marnej" w stosunku do wymiarów pozostałych elementów więc to będzie mało sztywne miejsce. Profil zamknięty będzie i lżejszy i bardziej sztywny przy podobnych gabarytach zabudowy.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pomysłu z profilem to jest on bardzo dobry, najlepiej by jednak było zastosować łożyska stożkowe. Widziałem w różnych sklepach odpowiednie mocowania (do maszyn rolniczych) trzeba jeszcze poszukać.

 

Profil 150x150x5 + płaskownik 150x12 x100cm to koszt 165zł z przesyłką, przycięty na wymiar, więc koszty ramy znikome.

 

Co do projektu z postu niżej to cieszę się, że kolega Hass-pol jest z niego zadowolony jednak nie wygląda to zbytnio na sprzęt skutecznie tłumiący drgania.

W dodatku są tam przekładnie cierne, pomysł dobry i dość tani ale co z samohamownością?

 

Nasuwa się pytanie czy głowica paralaktyczna musi mieć przekładnię samohamowną? Samo zdobycie przekładni ślimakowej nie jest łatwe, a dochodzą jeszcze problemy z wykonaniem sprzęgła, im więcej elementów tym większe szanse na powstawanie luzów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zastosujesz dzielone oprawy łożyskowe, to bez problemu dopasujesz do nich łozyska stozkowe lub skośne. To będzie nieco drozsze rozwiazanie, niż z oprawami samonastawnymi, ale na pewno lepsze. Bardzo dobry jest pomysl z ceownikiem jako podstawą opraw. Z moich doświadczeń: opłaca się iść w kierunku naprawdę dużego montażu. Małe lepiej kupić w sklepie.

Ale jak Ci się powiedzie, to satysfakcja gwarantowana!

 

A, jeszce jedno, oprawy dzielone można ( wykorzystująć "górne" śruby) zamknąć dodatkowym płaskownikiem "od góry" co spowoduje uzyskanie profilu zamkniętego i brak sił gnących przy kasowaniu luzów.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem łożyska stożkowe i ze względów sztywności i nośności są tu chyba najlepsze. Nie zastosowałem ich ze względu na potrzebę wykonania dodatkowego uszczelnienia. Przy braku uszczelnienia mogą być powodem problemów. Łożyska w obudowach są trochę już uszczelnione. Przy projektach "budżetowych" i przy maksymalnym upraszczaniu ma to znaczenie.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obejmy łożysk będą mocowane do grubego stalowego ceownika, nie ma mowy o jakim kolwiek uginaniu się, boje się tylko o te łożyska.

Bardzo zgubne twierdzenie. Kiedy ojciec (osobisty spawacz) sugerował mi cieńszą rurę, to zamiast metrowej przyniosłem mu 4m i zacząłem machać a ta wyginała się jak tyczka. Tak będzie tą metrową rurę widział montaż, stwierdziłem :]

 

 

Co do projektu z postu niżej to cieszę się, że kolega Hass-pol jest z niego zadowolony jednak nie wygląda to zbytnio na sprzęt skutecznie tłumiący drgania.

Dlatego pozostanie przy zdjęciach z obiektywów jak wielu mu podobnych. Zobaczcie ile w sieci jest podobnych konstrukcji a potem się kończy na zdjęciach z ogniskowych 200-300mm na piggy back. Podobnie było z platformami leszekjed. Zły projekt i przeświadczenie że to będzie na pewno bardzo sztywne.

 

 

Z moich doświadczeń: opłaca się iść w kierunku naprawdę dużego montażu. Małe lepiej kupić w sklepie.

Bardzo słuszne stwierdzenie :) jestem za, dlatego myśle już nad czymś mocniejszym ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po namysłach zastosuję jednak łożyska stożkowe i konstrukcję z profili zamkniętych grubościennych ( nie taką jak w pierwszym poście).

 

Co do głównego zagadnienia tego tematu czyli zastosowania łożysk samonastawnych może po ukończeniu projektu powie co nieco kolega kuba_527.

 

POZDRAWIAM :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja tez podjąłem decyzje o budowie montazu na lozyskach samonastawnych. Trzon osi to wspomniane lozyska w oprawach i prety stalowe ciągnione.

Miało być:

 

- w miare tanio :) ( udało się)

- do wykonania w domowych warunkach (spawarka, kątówka, wiertartka...)

- ma byc brzydkie ale ma działać :)

 

Napęd osi RA to przekładnia mechaniczna cierna o przełożeniu 1000:1 i elektryczna 1:3200 co daje nam 3200000 impuslow na pelny obrot osi RA.

Pierwsze testy z ogniskową 350mm i 3 minuty wypaddły super :) jak ukoncze montaz to dokladnie wszystko pokaze.

 

ps. przepraszam za slaby filmik ale to tak na szybko bylo nagrane z napedami wylaczonymi oczywiscie wiec ręką musiałem przytrzymac. Pozdrawiam

 

http://youtu.be/Im1386o4OxA

Edytowane przez BiałoNiebieski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.