Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość cygnus

Rany boskie, tęcze:-(

- uwagi doświadczonego sceptyka:

Niestety, efektownej tęczy NIE DA SIĘ (efektownie) SFOTOGRAFOWAĆ. Jeśli na fotce ma być efektowna to będzie silnie dopalana w różnych fotoszopach itp. Całe piękno tęczy leży w subtelności jej kolorów, wszystkie barwy widmowe, jest toto mało kontrastowe i nasycenie barw też nikłe. A przy tym widmo ciągłe. Na materiałach zarówno negatyw-pozytyw jak i odwrotkach wszystkie barwy tęczy są niemożliwe do uzyskania. Na monitorach też - vide trójkąt barw i przestrzeń odtwarzanych barw dla poszczególnych nośników. Czyli jak uzyskamy coś ładnego to będzie nieprawdziwe, niestety.

Spójrzcie na okolicę, najlepiej w górach ale można też z wieżowca jeśli jest szeroki widok, tuż po burzy. Jakie jest piękne kontrastowe oświetlenie z subtelnym kolorytem szafirowoniebieskawym. Powietrze wręcz więcej niż przezroczyste! Tego się NIE DA SFOTOGRAFOWAĆ, nawet bez tęczy.

Efektowna fotografia pejzażu jest jak obraz olejny, nie tyle odzwierciedla dokładnie rzeczywistość co oddaje wrażenie tę rzeczywistość oglądającego. Więc proponuję skreślić jednak tę tęczę, bo będzie albo dużo realistycznych nieefektownych fotek albo wręcz makabryczne podmalowania :-)

Pioruny łatwiejsze, ale jak się robi na otwartą migawkę i dłuuuuugi czas żeby parę wyładowań złapać - to bez fotomontażu będzie kicha bo chmury poruszone zaleją niebo jak jakaś szara farba z przewróconej puszki.

[ Add: Sob 03 Lip, 2004 ]

Proponuję dokładnie PRZYGLĄDAĆ się tęczy. W zeszłym roku widziałem nad Lublinem POTRÓJNĄ. A podwójną dosyć częstouważny obserwator dostrzeże. Zwróćcie uwagę na kolejność barw w poszczególnych łukach!

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Więc proponuję skreślić jednak tę tęczę, bo będzie albo dużo realistycznych nieefektownych fotek albo wręcz makabryczne podmalowania :-)

Między nieefektownym reality i makabrycznym podmalowaniem jest jednak pewne wąskie optimum i w to optimum trzeba się wstrzelić. Na tym polega cała sztuka (moim zdaniem). Do tego dochodzi kwestia kompozycji obrazu itd. Na pewno da się sfotografować piękną tęczę, chociaż z doświadczenia wiem, ze nie jest to łatwe.

[ Add: Sob Lip 03, 2004 18:57 ]

Pioruny łatwiejsze, ale jak się robi na otwartą migawkę i dłuuuuugi czas żeby parę wyładowań złapać - to bez fotomontażu będzie kicha bo chmury poruszone zaleją niebo jak jakaś szara farba z przewróconej puszki.

Chyba trochę przesadziłeś ze swoim sceptycyzmem :wink: Naprawdę nie widziałeś nigdy efektownego zdjęcia pioruna???

[ Add: Sob Lip 03, 2004 18:58 ]

W zeszłym roku widziałem nad Lublinem POTRÓJNĄ.

Czy to było nad wodą (tecza odbita)? Bo w normalnych warunkach to jest fizycznie niemożliwe.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć.

Podoba mi się temat bo burze to mój ulubiony obiekt focenia, zwłaszcz gdy pogoda jest ....taka jak właśnie za oknem. Wolę oczywiście astrofoto (nie tylko dlatego ,że cos wychodzi, ale dla samej ...atmosfery, nocnych wypadów, gwiaździstago nieba.....wiadomo o co chodzi :) ). Ale fotki burz i piorunów mają w sobie coś.........niesamowitego. Czuje sie ten....mistycyzm i......potęgę przyrody. No i kazda burza choć robiona w podobnych warunkach, wychodzi inaczej. Pozdrówka i.....kilka fotek.

burza4_thumb.jpg

burza3_thumb.jpg

burza2_thumb.jpg

burza1_thumb.jpg

blyskawice_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No no, bardzo ciekawie to wyglada. Na jakim materiale i na jakich parametrach robiles fotki?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
cygnus napisał:

W zeszłym roku widziałem nad Lublinem POTRÓJNĄ.

Czy to było nad wodą (tecza odbita)? Bo w normalnych warunkach to jest fizycznie niemożliwe.

Oto dzisiejsza tęcza podwójna:

tęcza d.jpg

tęcza c.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A może byście te lepsze zdjęcia wrzucili do ALBUMU co :?: :wink:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Rany boskie, tęcze:-(

Niestety, efektownej tęczy NIE DA SIĘ (efektownie) SFOTOGRAFOWAĆ. Jeśli na fotce ma być efektowna to będzie silnie dopalana w różnych fotoszopach itp.

No to pozwolisz ze Cie sparafrazuje:

Rany boskie, mgławice:-(

Niestety, efektownej mgławicy NIE DA SIĘ (efektownie) SFOTOGRAFOWAĆ. Jeśli na fotce ma być efektowna to będzie silnie dopalana w różnych fotoszopach itp. :lol:

Wiesz, to że mi sie to nie udało (no dobra, coś tam sie udało ;)) to nie znaczy ze należy odbierać szanse innym.

Więc proponuję skreślić jednak tę tęczę, bo będzie albo dużo realistycznych nieefektownych fotek albo wręcz makabryczne podmalowania :-)

Ja sie tak łatwo nie poddaje i wstawiam 2 fotki z cyklu "realistyczne - nieefektowne"

tecza_1.jpg

tecza_2.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ten kościół jest........odlotowy! :shock: . Zupełnie jak...latający spodek :wink:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wojpisk - foty masakra !!

Jestem ciekaw czy wczoraj coś ktoś złapał, bo wg mapki z burzami nieźle się w Polsce działo. Dziś jest za to cisza.

pozdrawiam

M.J.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja wczoraj sie poddalem mimo, ze cos tam iskrzylo, ale nie do ziemi, a jedynie chmurki sobie blyskaly.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pojawił się wątek tęczy... więc niemal jak na zawołanie ;) wczoraj (04.07.2004) miałem niezłą ulewę oraz Słońce, też nieźle świecące ;)

Oto efekty (z Canon PS A70):

tecza1.jpg

tecza2.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pojawił się wątek tęczy... więc niemal jak na zawołanie ;) wczoraj (04.07.2004) miałem niezłą ulewę oraz Słońce, też nieźle świecące ;)  

Oto efekty (z Canon PS A70):

Piękne Monter, ale może nie w tym wątku...

Proponuję otworzyć nowy wątek np. " TĘCZE,GLORIE,HALO "

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość cygnus

Popatrzcie na te pioruny. Ładne są "kolumny wyładowania jarzeniowego" a chmury - takie jak pisałem, tzn. BUROŚĆ, nie radość. Konieczny fotomontaż :-)

Tęcza podwójna owszem... tęcza... tylko te NIEREALISTYCZNE barwy nieba...

Tak jak wspominałem POTRÓJNĄ tęcze widziałem w zeszłym roku, trzeciorzędowe widmo znacznie słabsze niż drugorzędowe i kolejność kolorów taka jak w pierwszorzędowym, czyli nieodwrócona.

[ Add: Pon 05 Lip, 2004 ]

Spójrzcie na pierwsze zdjęcie Wojpiska (z piorunami). Śliczny jest komin po prawej stronie, wygląda jak gigantyczny akcelerator Cockrofta-Waltona :-)

[ Add: Pon 05 Lip, 2004 ]

Ciekawostka: piszę KOKROFTA (przez C) dostaję "thingy"

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cygnus, a mozesz tak w skrocie napisac, o co ci chodzi? Bo mam wrazenie, ze macisz zupelnie nie w temacie. Bierz aparat i foc, a nie prowadzisz iscie akademickie wywody.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tak jak wspominałem POTRÓJNĄ tęcze widziałem w zeszłym roku, trzeciorzędowe widmo znacznie słabsze niż drugorzędowe i kolejność kolorów taka jak w pierwszorzędowym, czyli nieodwrócona.

Sorry Cygnus, że się czepiam, ale Twoja potrójna tęcza nie daje mi spokoju. Możesz więcej o tym napisać, jaka była średnica tej 3-j tęczy w porównaniu do głównej, czy była wewnątrz, czy na zewnątrz i w ogóle... Interesuję się zjawiskami atmosferycznymi i gapię się w niebo od kiedy pamiętam, ale takiego cuda nie widziałem nigdy :shock:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

witam

to może i ja coś dodam od siebie:

3web.jpg

2web.jpg

1web.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Piękne :shock:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wow! Widać, że ostro nawalały w tym samym miejscu, kontury chmur niewiele się różnią. I ta smuga deszczu tak pięknie podświetlona...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta