Skocz do zawartości

Fotografujemy PIORUNY!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

To moja pierwsza próba z fotografowaniem piorunów. Wymagało trochę czasu aby poszukać odpowiednich ustawień, dlatego wiele pięknych ujęć jest zbyt prześwietlonych (zbyt duża przysłona)... Byłem w stanie wykonać tylko dobryc 5 zdjęć (każde t=30s), później były tylko błyski, powyżej chmur. Nie zdążyłem porównywać efekty z różnym ISO (każde ujęcie - 3200).

 

Taka próba numer jeden. Taki kolor mi się nawet podoba (jednak po PhotoShopie, musiałem zjechać gammą do poziomu 0.3-0.1).

 

IMG_0554.JPG

IMG_0555.JPG

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moja pierwsza próba z fotografowaniem piorunów. Wymagało trochę czasu aby poszukać odpowiednich ustawień, dlatego wiele pięknych ujęć jest zbyt prześwietlonych (zbyt duża przysłona)... Byłem w stanie wykonać tylko dobryc 5 zdjęć (każde t=30s), później były tylko błyski, powyżej chmur. Nie zdążyłem porównywać efekty z różnym ISO (każde ujęcie - 3200).

 

Miałeś ustawione o wiele za duże ISO jak na pioruny i dlatego większość klatek jest prześwietlonych. Proponuję ISO w granicach 400.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj mi przyfarciło. Jechałem za miasto pooglądać Perseidy (na dzisiejsze maksimum pogoda się raczej na mnie wypnie), a tu taka niespodzianka.

 

9495153894_e11c6f2f59_c.jpg

Lightning storm - 2013-08-11 by AstroTripper2000, on Flickr

 

Niestety pioruny miały spory rozrzut, i tylko na tej fotce złapało się coś ciekawszego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dzięki!

 

Jak widać (albo i nie) stoję na balkonie. Jak mocno zacina w moją stronę to po prostu się cofam w głąb. Choć i to czasami nie pomaga i na wielu ujęciach mam jakąś krople dającą flare. Na szczęście na czas tych najważniejszych zdjęć krople zdążyły odparować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzień wcześniej jakieś Castellanusy widziałem nad horyzontem i pomyślałem że burza byc może będzie. 8.06.2014 wieczorem sat 24 pokazał sporą chmurę burzową w pln zach Polsce idącą przesuwającą się powoli na wschód. I w istocie po 22.00 na horyzoncie zaczęło błyskać. Zdążyłem jeszcze wyprowadzić psa na spacer i spokojnie wrócić zanim nadeszła burza. Przez pewien czas wciąz błyskało tylko na połnocy, ale po chwili przyszło bliżej. Potem zaczęło już trzaskać pioruny na całe niebo, że aż momentami przysłowiowe kapcie spadały. Udało mi się złapać na zdjęciu najlepsze błyskawice w życiu (na podkarpaciu i Mazurach sa pewnie takie co drugi dzień ;), ale na Pomorzu jest inaczej). W końcu walnął piorun tuż nade mną (ostatnie zdjęcie), a potem lunął deszcz i musiałem się ewakuować z aparatem z balkonu.

W dalszej częsci obserwowałem przez okno w pokoju. Na 2 zdjęciach piorun odbił mi się na szybie. Nawet nie wiem o której się skończyła ta burza, bo musiałem iść spać, ale ze 2x jeszcze mnie pioruny budziły. Na koniec jeszcze 2 zrzuty z sat 24.

 

24gkq43.jpg

 

nyvbeb.jpg

 

1fgsvp.jpg

 

21e25bk.jpg

 

nqpvm8.jpg

 

qoh8x1.jpg


2cz5a4h.jpg

 

ranc0o.jpg



4qj7h0.jpg

 

fz9csl.jpg

 

mm6720.jpg

 

2rfx4yq.jpg

 

2efkiah.jpg

 

mr5j7m.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 8 miesięcy temu...

Dzisiaj miałem okazję obserwować jedną średniej wielkości komórkę burzową.

Jest to takie preludium do dość gwałtownego frontu który zmierza z zachodu na wschód.

 

Burza nie byłą jakaś imponująca, a poza tym przeszła bokiem - jednak dała bardzo ładny festiwal piorunów.

Uderzało co 20-30 sekund. Praktycznie same doziemne.

 

Poniżej mała kompilacja z tej "nawalanki" smile.png

 

burza 27.04.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.