Skocz do zawartości

MaxIm DL - video tutoriale


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety z tego co wiem, to gwiazdkę możesz zaznaczyć tylko raz przed kalibracją i raz przed rozpoczęciem guidowania. Kalibrację możesz zrobić na dowolnej gwiazdce, nawet jakiejś bardzo jasnej (żeby uniknąć pomyłki z hot pikselami) i potem focić dowolne miejsce na niebie. Potem w czasie guidowania obszar jest już zawężany. Jeśli nawet nie kontrolujesz montażu spod Maxima, to możesz ręcznie podać deklinację nowej pozycji i Maxim przeliczy współczynniki kalibracyjne. Do momentu kiedy nie obrócisz guidera kalibracja będzie ważna. Kiedy guidowałem szukaczem nawet po zdemontowaniu i zamontowaniu guidera ponownie nie robiłem kalibracji, bo ta zapamiętana wciąż działała ok. Sprawdź czy w ustawieniach guidera nie masz zaznaczonej opcji 'Small stars', choć jeśli guidujesz szukaczem to można ją włączyć

Wg mnie główną zaletą biblioteki kalibracyjnej w Maximie jest to, że po jej stworzeniu w ogóle się o niej zapomina. Po zrobieniu zdjęcia klikasz Calibrate i program sam wybiera odpowiednie pasujące klatki z biblioteki i kalibruje zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z tego co wiem, to gwiazdkę możesz zaznaczyć tylko raz przed kalibracją i raz przed rozpoczęciem guidowania. Kalibrację możesz zrobić na dowolnej gwiazdce, nawet jakiejś bardzo jasnej (żeby uniknąć pomyłki z hot pikselami) i potem focić dowolne miejsce na niebie. Potem w czasie guidowania obszar jest już zawężany. Jeśli nawet nie kontrolujesz montażu spod Maxima, to możesz ręcznie podać deklinację nowej pozycji i Maxim przeliczy współczynniki kalibracyjne. Do momentu kiedy nie obrócisz guidera kalibracja będzie ważna. Kiedy guidowałem szukaczem nawet po zdemontowaniu i zamontowaniu guidera ponownie nie robiłem kalibracji, bo ta zapamiętana wciąż działała ok. Sprawdź czy w ustawieniach guidera nie masz zaznaczonej opcji 'Small stars', choć jeśli guidujesz szukaczem to można ją włączyć

O właśnie, nie wspomniałem o zapamiętywaniu kalibracji guidera i automatycznym przeliczaniu po flipie/przemieszczeniu teleskopu w inne miejsce nieba. Bardzo fajna i wygodna opcja :) Dostępna dzięki integracji wszystkiego w jednym programie, podobnie jak dithering.

 

Sprawdź czy w ustawieniach guidera nie masz zaznaczonej opcji 'Small stars', choć jeśli guidujesz szukaczem to można ją włączyć

Nie chcę zapeszać, ale podobno dziś ma być ładnie w nocy więc sprawdzę tą opcję. Jeśli nie pomoże to spróbuję z jasną gwiazdą.

 

Wg mnie główną zaletą biblioteki kalibracyjnej w Maximie jest to, że po jej stworzeniu w ogóle się o niej zapomina. Po zrobieniu zdjęcia klikasz Calibrate i program sam wybiera odpowiednie pasujące klatki z biblioteki i kalibruje zdjęcie.

Tak, to jest fantastyczne i wzorcowe rozwiązanie. Dziwne że niespotykane w innych programach..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo świetne filmiki. Dla mnie początkującego jest to kopalnia wiedzy - świetna robota.

 

A teraz pytanie:

W 4 części wideotutorialu zrozumiałem, że np. canon 7d jest kamerą OSC. Jeśli tak to czemu u mnie w maximie nie ma opcji "convert color" ale jest opcja "convert to mono"? Czy to oznacza, że coś źle zapisuję czy może coś źle zrozumiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zapisujesz jako RAW Color to nie będziesz miał "convert color" bo fits jest już kolorowy po debajeryzacji. Jak chcesz surowe dane to zapisuj w RAW mono. Jak możesz mieć skalę szarości jak zapisujesz w kolorze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.