Skocz do zawartości

Dobson


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Właśnie próbuję zrobić obracanie w osi pionowej w moim dobsonie, ale nie wiem jak by to można było rozwiązać. Mam dwie okrągłe płyty drewniane i chcę umieścić pomiędzy nimi jakieś łożyska. U kolegi howxa bardzo ładnie to działa z dużymi śrutami w zagłębieniach (torach) wyrytych w takich płytach. Czy są jeszcze jakieś ciekawe rozwiązania, ale takie żeby nie zrobić dużej odległości między tymi płytami :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym łożysko oporowe. Niestety łożysko misiałoby być dość duże. Mam takie w swoim statywie i "dociągając" odpowiednio śrubę można kontrolować "lekkość" obrotu statywu. Nie wiem czy to zda egzamin w dobsonie, ale u mnie działa dobrze.

 

Nie jestem ekspertem ale ja to widzę tak.

 

Prosiłbym zwłaszcza Pana Janusza o uwagi na temat tego rozwiazania.

 

Pozrdawiam Pitter

Schemat.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Rozwiazanie ideowo dobre ale żeby nie występowało silne gięcie konstrukcji bieżnia łożyska powinna mieć średnicę trochę wiekszą od tubusa teleskopu aby nacisk z bocznych ścian Dobsona był przenoszony osiowo na łożysko, przykładowo takie łożysko lekkiego typu o wymiarach 200/280/48mm waży okło 7 kg i kosztuje ponad 500 zł więc chyba nie tędy droga :roll:

Małe łożysko nie zda egzaminu bo kontrukcja będzie się gięła i straci podstawowy atut Dobsona jakim jest jego sztywność.

Wszystkie nasze Dobsy od rozmiaru Antaresa poczynając mają już zamiast teflonu po 3 pary małych łożysk tocznych pod podstawą rozmieszczonych na dużej średnicy co zapewnia im odpowiednią dokładność poruszania i bardzo wysoką sztywność całej konstrukcji.

Mniejsze Dobsony są też na łożyskach ale innego typu o średnicy podparcia 280 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Właśnie z takich rolek bierzemy oprawy i wstawaimy tam po dwa kryte łożyska toczne, wtedy z działania ledwo przyzwoitego osiąga się od ręki działanie perfekcyjne.

Rolki nie sprawdzały się pod cięższe teleskopy nawet po przetoczeniu na dokladnie okrągłe bo się plastik od nacisku deformował i chodziły potem skokami :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W celu "udzielenia podpowiedzi" prezentuję moją koncepcję rozwiązania problemu łożyskowania podstawy Dobsona, wykonanej w lutym br.

Jażmo z 2 łożyskami, pochodzi z uszkodzonej(pękniętej) przystawki (nasadki) -

pilarki kątowej na wiertarkę.

Po usunięciu zbędnych płaszczyzn i wyprofilowaniu, zmontowałem podstawę obrotową jak na załączonych fotkach. Moment oporowy(docisku) uzyskuje się poprzez dokręcenie nakrętki "motylkowej" M6 śruby osi głównej.

Oczywiście "głownią" łożyskującą może być każda tuleja z osadzonymi łożyskami i osią obrotu dopasowana do wymiarów podstaw.

Dodatkowe zamontowanie 4 szt. kółek meblowych ( 40x15mm) co 90 stop. eliminuje drgania konstrukcji i wymusza pożądaną sztywność i stabilność podstawy.

Całość pracuje płynnie, bez zbędnych "luzów".

Mam nadzieją, że mój pomysł , przyczyni się , choć w minimalnym stopniu ,

do rozwiązania problemu z podstawą Acherna`a

 

[ Add: Pon 05 Lip, 2004 ]

Cd fotek.....

 

 

 

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia

schemat11.jpg

 

93.jpg

 

9.jpg

 

8.jpg

 

7.jpg

 

1.jpg

 

2.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

 

6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie , że choć trochę mogłem pomóc.

Życzę wytrwałości w realizacji i ukończenia "dzieła".

 

CDev`ie - natura dała dwie sprawne ręce i "trochę" umysłu :D .

Reszta jakoś "sama idzie". Tak na poważnie to lubie majsterkować.

Dla przykładu, kolejny pomysł w realizacji( może dziś (góra jutro)go skończę) szukacz.

Wstępne fotki dołączam. Jeszcze parę drobnych "rzeczy", pomalować i gotowy - można montować na telepa.

Będzie to drugi, oprócz TerLand`a szukaczna moim telepie.

 

Pozdrawiam

elem_szuk991.jpg

 

elem_szuk967.jpg

 

elem_szuk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.