Jump to content

Dobson


Achernar
 Share

Recommended Posts

Witam!

 

Właśnie próbuję zrobić obracanie w osi pionowej w moim dobsonie, ale nie wiem jak by to można było rozwiązać. Mam dwie okrągłe płyty drewniane i chcę umieścić pomiędzy nimi jakieś łożyska. U kolegi howxa bardzo ładnie to działa z dużymi śrutami w zagłębieniach (torach) wyrytych w takich płytach. Czy są jeszcze jakieś ciekawe rozwiązania, ale takie żeby nie zrobić dużej odległości między tymi płytami :?:

Link to comment
Share on other sites

Proponowałbym łożysko oporowe. Niestety łożysko misiałoby być dość duże. Mam takie w swoim statywie i "dociągając" odpowiednio śrubę można kontrolować "lekkość" obrotu statywu. Nie wiem czy to zda egzamin w dobsonie, ale u mnie działa dobrze.

 

Nie jestem ekspertem ale ja to widzę tak.

 

Prosiłbym zwłaszcza Pana Janusza o uwagi na temat tego rozwiazania.

 

Pozrdawiam Pitter

Schemat.JPG

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Rozwiazanie ideowo dobre ale żeby nie występowało silne gięcie konstrukcji bieżnia łożyska powinna mieć średnicę trochę wiekszą od tubusa teleskopu aby nacisk z bocznych ścian Dobsona był przenoszony osiowo na łożysko, przykładowo takie łożysko lekkiego typu o wymiarach 200/280/48mm waży okło 7 kg i kosztuje ponad 500 zł więc chyba nie tędy droga :roll:

Małe łożysko nie zda egzaminu bo kontrukcja będzie się gięła i straci podstawowy atut Dobsona jakim jest jego sztywność.

Wszystkie nasze Dobsy od rozmiaru Antaresa poczynając mają już zamiast teflonu po 3 pary małych łożysk tocznych pod podstawą rozmieszczonych na dużej średnicy co zapewnia im odpowiednią dokładność poruszania i bardzo wysoką sztywność całej konstrukcji.

Mniejsze Dobsony są też na łożyskach ale innego typu o średnicy podparcia 280 mm.

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki za podpowiedzi :D . Sprawdzę najpierw jak to będzie działać z teflonem (nie wiecie może gdzie można się zaopatrzyć w coś takiego ???), jeżeli będzie kiepsko to pokombinuję z łożyskami.

Link to comment
Share on other sites

Mój dobson obraca się na 3 rolkach zakupionych w sklepie meblowym. Rolki mają średnicę ok 15mm i nają gotowe mocowanie. Rozwiązanie proste i tanie a działa przyzwoicie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Właśnie z takich rolek bierzemy oprawy i wstawaimy tam po dwa kryte łożyska toczne, wtedy z działania ledwo przyzwoitego osiąga się od ręki działanie perfekcyjne.

Rolki nie sprawdzały się pod cięższe teleskopy nawet po przetoczeniu na dokladnie okrągłe bo się plastik od nacisku deformował i chodziły potem skokami :roll:

Link to comment
Share on other sites

Witam

 

W celu "udzielenia podpowiedzi" prezentuję moją koncepcję rozwiązania problemu łożyskowania podstawy Dobsona, wykonanej w lutym br.

Jażmo z 2 łożyskami, pochodzi z uszkodzonej(pękniętej) przystawki (nasadki) -

pilarki kątowej na wiertarkę.

Po usunięciu zbędnych płaszczyzn i wyprofilowaniu, zmontowałem podstawę obrotową jak na załączonych fotkach. Moment oporowy(docisku) uzyskuje się poprzez dokręcenie nakrętki "motylkowej" M6 śruby osi głównej.

Oczywiście "głownią" łożyskującą może być każda tuleja z osadzonymi łożyskami i osią obrotu dopasowana do wymiarów podstaw.

Dodatkowe zamontowanie 4 szt. kółek meblowych ( 40x15mm) co 90 stop. eliminuje drgania konstrukcji i wymusza pożądaną sztywność i stabilność podstawy.

Całość pracuje płynnie, bez zbędnych "luzów".

Mam nadzieją, że mój pomysł , przyczyni się , choć w minimalnym stopniu ,

do rozwiązania problemu z podstawą Acherna`a

 

[ Add: Pon 05 Lip, 2004 ]

Cd fotek.....

 

 

 

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia

schemat11.jpg

 

93.jpg

 

9.jpg

 

8.jpg

 

7.jpg

 

1.jpg

 

2.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

 

6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cieszy mnie , że choć trochę mogłem pomóc.

Życzę wytrwałości w realizacji i ukończenia "dzieła".

 

CDev`ie - natura dała dwie sprawne ręce i "trochę" umysłu :D .

Reszta jakoś "sama idzie". Tak na poważnie to lubie majsterkować.

Dla przykładu, kolejny pomysł w realizacji( może dziś (góra jutro)go skończę) szukacz.

Wstępne fotki dołączam. Jeszcze parę drobnych "rzeczy", pomalować i gotowy - można montować na telepa.

Będzie to drugi, oprócz TerLand`a szukaczna moim telepie.

 

Pozdrawiam

elem_szuk991.jpg

 

elem_szuk967.jpg

 

elem_szuk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.