Skocz do zawartości

Do czego służą 3 śrubki


JacekE

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach programu - poznajemy co posiadamy przy braku pięknej nocnej pogody, próbuje rozgryźć poszczególne elementy kamerki.

Nie znalazłem wyjaśnienia może szukałem po łebkach huh.gifrolleyes.gif

Do czego mogą służyć trzy śrubeczki zaznaczone na fotce huh.gif

Pomóżcie Sbigowcy proszę smile.png

Luk1.jpg

Luk.jpg

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chciałbym mieć pewność :wassat: w myśl zasady - nie wiesz nie dotykaj :icon_wink:

 

 

I bardzo dobrze, ze powstal ten temat. Dzieki temu teraz wiem, ze mozna rotowac kamera bez wyciagania jej z wyciagu co ma ogromne znaczenie dla kolimacji w moim przypadku i druga super sprawa to znajdowanie gwiazdek dla drugiego czipa guidujacego co czasami nie jest latwe. Bardzo czesto musialem guidowac na bardzo slabych gwiazdkach i naswietlac po 6sek :D Dzieki za ten temat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest dokładnie tak jak napisano wyżej. Dzięki tym śrubom można łatwo rotować kamerą i ściągnąć ją bez kręcenia nią w kółko (nie ma tego problemu jak mamy kamerę na zwykłym nosku 1,25")

Ta złączka pasuje do wszystkich ST-8 i 10 na pewno.

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiednim forum uzyskałem też taka odpowiedź :wassat:

,,Te śrubki trzymają jaskółczy ogon złączki dociskając ją do kołnierza więc służą do jej osiowania a nie regulacji nierównoległości, do tego SBIG fabrycznie stosuje cienkie podkładki, separatory pod tą płytką spoczywającą na korpusie kamery i nie radzę ich zgubić czy pozamieniać miejscami icon_rolleyes.gif"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat prawda. Ten kawałek metalu ( SBIG nazywa to D-Block) pozwala oprócz mocowania kamery do telepka lub koła filtrowego na regulację równoległości matrycy, chociaż w kamerach ST nie ma o aż takiego znaczenia ze względu na mały rozmiar matrycy. Tyle tylko że oryginalny D- block SBIGa ma GWINT! a nie jaskółczy ogon, no chyba że w jakiś starszych modelach których nie znam. W wypadku kamery ST jest to gwint T-2, w wypadku STL jest to gwint calowy specjalny. Takiego wynalazku na jaskółczy ogon .... nie spotkałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko że oryginalny D- block SBIGa ma GWINT! a nie jaskółczy ogon, no chyba że w jakiś starszych modelach których nie znam. W wypadku kamery ST jest to gwint T-2,

Tak, dokładnie mam tam gwint T2 żeński na drugiej fotce (pierwszego postu) widać połączenie złączką T2 kamerki z 2,5" złączką bacfocusa od 2,5" flattenera.W środku gwint filtrowy1,25" na filtr UV/IR, który widać na pierwszej fotce (pierwszego postu).

 

P.S. Dodatkowa fotka.

SBIGa.jpg Sbigb.jpg

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chcesz powiedzieć że te śrubki masakrują gwint?

 

OK. Po telefonie już się wyjaśniło :)

No wyjaśniło :) - jak to wygląda - narysowałem i opisałem schematycznie wyżej. Nie masakrują bo jest wewnątrz (T2 żeński) pierścienia, którego dotykają śrubki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.