Jump to content

Do czego służą 3 śrubki


JacekE
 Share

Recommended Posts

W ramach programu - poznajemy co posiadamy przy braku pięknej nocnej pogody, próbuje rozgryźć poszczególne elementy kamerki.

Nie znalazłem wyjaśnienia może szukałem po łebkach huh.gifrolleyes.gif

Do czego mogą służyć trzy śrubeczki zaznaczone na fotce huh.gif

Pomóżcie Sbigowcy proszę smile.png

Luk1.jpg

Luk.jpg

Edited by Jacekerbel
Link to comment
Share on other sites

Widocznie tak jest :) a że trzy to same zalety. Nie ma nic gorszego niż jedna śruba spychająca całość w jednym kierunku.

Ale chciałbym mieć pewność :wassat: w myśl zasady - nie wiesz nie dotykaj :icon_wink:

 

Link to comment
Share on other sites

Ale chciałbym mieć pewność :wassat: w myśl zasady - nie wiesz nie dotykaj :icon_wink:

 

 

I bardzo dobrze, ze powstal ten temat. Dzieki temu teraz wiem, ze mozna rotowac kamera bez wyciagania jej z wyciagu co ma ogromne znaczenie dla kolimacji w moim przypadku i druga super sprawa to znajdowanie gwiazdek dla drugiego czipa guidujacego co czasami nie jest latwe. Bardzo czesto musialem guidowac na bardzo slabych gwiazdkach i naswietlac po 6sek :D Dzieki za ten temat!

Link to comment
Share on other sites

jest dokładnie tak jak napisano wyżej. Dzięki tym śrubom można łatwo rotować kamerą i ściągnąć ją bez kręcenia nią w kółko (nie ma tego problemu jak mamy kamerę na zwykłym nosku 1,25")

Ta złączka pasuje do wszystkich ST-8 i 10 na pewno.

Edited by pieg
Link to comment
Share on other sites

Na sąsiednim forum uzyskałem też taka odpowiedź :wassat:

,,Te śrubki trzymają jaskółczy ogon złączki dociskając ją do kołnierza więc służą do jej osiowania a nie regulacji nierównoległości, do tego SBIG fabrycznie stosuje cienkie podkładki, separatory pod tą płytką spoczywającą na korpusie kamery i nie radzę ich zgubić czy pozamieniać miejscami icon_rolleyes.gif"

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

To akurat prawda. Ten kawałek metalu ( SBIG nazywa to D-Block) pozwala oprócz mocowania kamery do telepka lub koła filtrowego na regulację równoległości matrycy, chociaż w kamerach ST nie ma o aż takiego znaczenia ze względu na mały rozmiar matrycy. Tyle tylko że oryginalny D- block SBIGa ma GWINT! a nie jaskółczy ogon, no chyba że w jakiś starszych modelach których nie znam. W wypadku kamery ST jest to gwint T-2, w wypadku STL jest to gwint calowy specjalny. Takiego wynalazku na jaskółczy ogon .... nie spotkałem...

Link to comment
Share on other sites

Tyle tylko że oryginalny D- block SBIGa ma GWINT! a nie jaskółczy ogon, no chyba że w jakiś starszych modelach których nie znam. W wypadku kamery ST jest to gwint T-2,

Tak, dokładnie mam tam gwint T2 żeński na drugiej fotce (pierwszego postu) widać połączenie złączką T2 kamerki z 2,5" złączką bacfocusa od 2,5" flattenera.W środku gwint filtrowy1,25" na filtr UV/IR, który widać na pierwszej fotce (pierwszego postu).

 

P.S. Dodatkowa fotka.

SBIGa.jpg Sbigb.jpg

Edited by Jacekerbel
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

No to chcesz powiedzieć że te śrubki masakrują gwint?

 

OK. Po telefonie już się wyjaśniło :)

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

No to chcesz powiedzieć że te śrubki masakrują gwint?

 

OK. Po telefonie już się wyjaśniło :)

No wyjaśniło :) - jak to wygląda - narysowałem i opisałem schematycznie wyżej. Nie masakrują bo jest wewnątrz (T2 żeński) pierścienia, którego dotykają śrubki.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.