Skocz do zawartości

Jaki obiektyw do astrofoto?


darekk1998

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm mój plan jest taki. Mam montaż HEQ5 i nie chce żeby się poprostu marnował pomyślałem żeby dokupić jakiś obiektyw większy do foto z takiego montażu żeby tak się pobawić w astrofotografię.Do wizuala mam Syntę 8 i pomalutku zbieram kaskę żeby ją zmienić na największe lustro na jakie mnie stać wpadłem na pomysł by to była Synta 12 z GOTO.A montaża narazie nie sprzedawać tylko jak już go mam to potrenować foto bo kto wie czy mnie foto czasem kiedyś nie wciągnie :)

 

I tak myślę jaki obiektyw by był najlepszy dodam tylko jeszcze że nie mieszkam w całkowitych ciemnościach tylko pod niebiem zaświetlonym na którym nie widać drogi mlecznej. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij może z ogniskową 135mm, gdzie masz do wyboru:

1. Carl Zeiss Jena Sonnar 135mm f/3.5 - do focenia trzeba przymknąć bodajrze do f/4.5 żeby pozbyć sie komy i aberacji, ale przynajmniej jakość nie jest przypadkowa, o ile nie kupisz jakiegoś rozbieranego i poskładanego przez amatora modelu.

2. Jupiter MC 37A / AM 135mm f/3.5 - do focenia ja przymykam do f/5.6 ale gwiazdki są ładniejsze od Sonnara ze względu na przesłone 12 listkową, tylko że ruska jakość jest iście losowa, więc możesz trafić na ładny wizualnie obiektyw, który będzie dawał gów..ny obraz. Zdedcydowanie kupować z warstwami MC (trzymałem w ręku kiedyś obie wersje na raz i ten z MC wygladał przy tym bez, jakby nie miał soczewek).

3. TELEZENITAR APO MC 135mm f/2.8 - podobno kawał dobrego szkła, który po lekkim przymknięciu pozbawiony jest wad optycznych, które niszczą zdjęcia astro. Ciężki do dostania a cena też różna, więc nie wiele osób go użyło do astro.

 

Ogniskowa 300mm:

1. Tair-3S 300mm f/4.5 - poszukaj na forum jakie super zdjęcia robi ten obiektyw po lekkim przymknięciu. Przesłona jest tam bodajrze piętnastolistkowa, więc gwiazdki wychodzą śliczne.

2. Rubinar 300mm f/4.5 lustrzany - ludziska używali do astrofoto i całkiem niezłe zdjęcia można znaleźć na necie. Tylko nie wiem jak z mocowaniem do C 30D bo podobno czasem kołnierz obiektywu nie wchodzi pod lampe błyskową. Jak w każdym ruskim trzeba uważać na jakość.

 

Wszystko inne godne polecenia to koszty grubo powyżej Twojego limitu.

Pozostałe mają zbyt słabo skorygowane wady optyczne, żeby bawić się w astrofoto.

 

Może jeszcze ktoś coś dopisze, to lista się uzupełni.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź na taką jaką czekałem z opcjami Obiektywów które warto mieć i z wypisanymi wadami i zaletami :)

Jeszcze raz wielkie dzięki Piotrek L.

Druga sprawa to taka że raczej zdecyduje się na kupienie Canona EOS 350D i jeśli bym się zagłębił w świat astrofoto to kiedyś bym wymienił ten filtr z tym specjalnym pasmem.Aha i jeszcze jedno czy trzeba by było już na starcie wymieniać ten filtr nawet do takiego focenia z obiektywem czy dopiero wtedy gdy bym podpinał ten aparat do teleskopa i zaczynał focenie na poważnie ze wszystkimi kabelkami,guidingiem i tymi innymi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.