Skocz do zawartości

Majowe wydanie Astronomii już u prenumeratorów


Piotr Brych

Rekomendowane odpowiedzi

W czwartek i piątek wysłałem do wszystkich prenumeratorów majowe wydanie Astronomii. Jako, że wystąpiło pewne opóźnienie w procesie druku, wszystkie egzemplarze wysłałem priorytetem a to oznacza, że powinny być dzisiaj u każdego z krajowych prenumeratorów. Jeżeli tak nie jest, to proszę o sygnał na adres mailowy redakcji. Miłej lektury!

 

 

A23d.JPG

A23s.JPG

Edytowane przez Piotr Brych
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znalazłem w skrzynce, bardzo ciekawy numer, jak zawsze zresztą :).Duży plus za lepszy papier wprowadzony bodajże w zeszłym m-cu.

 

Jedyne, co w tej chwili nie dokońca mi odpowiada w piśmie (na co zresztą już kiedyś trochę narzekałem w innym wątku) to duża ilość stron poświęcona efemerydom, położeniu księżyców Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna itp., czyli to, co zawierają strony 52 - 83 w bieżącym numerze - jest to zawartość, którą praktycznie zawsze "przeskakuję". Dla mnie najważniejsza w piśmie jest treść (artykuły) - sądzę, że wszystko inne w można sobie w dzisiejszych czasach bezproblemowo wyklikać w programach astro.

 

Pozdrowienia dla redakcji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że efemerydy mogą być dla części czytelników mało interesujące ale z drugiej strony nie ma innego pisma astro które miało by je w jakiejś sensownej ilości, a niektórzy tego potrzebują.

Natomiast zupełnie nie zgodzę się, że wszystko można sobie bezproblemowo wyklikać w programach astro. Wielu ludzi myśli, że jak zainstaluje np. Stellarium to ma dostęp do wszystkich danych. Otóż okazuje się, że algorytmy w programach astronomicznych, zwłaszcza tych z eleganckim interfejsem są robione "na szybkość" a nie "na dokładność", co w wielu przypadkach prowadzi do błędów uniemożliwiających znalezienie czy identyfikację obiektów. W Astronomii podstawą jest dokładność wszelkich efemeryd. Nawet w tak uznanych publikacjach jak Almanach T. Ściężora były poważne błędy w momentach zdarzeń w układzie jowiszowym, a co dopiero w eleganckich programach typu planetarium. Byłem kiedyś na pokazie projektu dosyć niesamowitego programu astro który pięknie i szybko generował położenia Księżyca, komet czy planet wśród gwiazd z uwzględnieniem wszelkich niuansów jak np. precesja, nutacja czy aberracja światła i ruch własny wszystkich gwiazd w polu widzenia. Zdumiała mnie szybkość obliczeń wykonywanych przez ten program na jakimś prostym notebooku. Autor programu przyznał, że w pracy nad programem skupił się na sprawach szybkiego wyświetlania grafiki przez odpowiednie programowanie karty graficznej natomiast efekt szybkości obliczeń osiągnął wprowadzając do kodu jedynie fragmenty algorytmów wyliczających ww. zjawiska. Czyli dane zjawisko było widoczne (np. że wszystkie gwiazdy zataczają elipsy aberracyjne) ale wyliczone zostało bardzo niedokładnie (za to szybko). Kometa pięknie przesuwała się wśród gwiazd ale co z tego, jak po złej trasie. I tak niestety robione są prawie wszystkie programy, a potem szukaj komety czy planetoidy 15 mag jak błąd położenia to 1°.

 

Jednak każda uwaga jest dla nas cenna i dlatego w jednym z najbliższych numerów pojawi się ankieta w której będzie można wypowiedzieć się w którą stronę pismo powinno podążać, choć podejrzewam, że pewnie część będzie wołać o więcej artykułów a część o więcej efemeryd. Niezależnie od tego co wyjdzie, będę podążać we wskazaną przez czytelników stronę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.