Jump to content
motoolo

Konfiguracja komputera dla astrofoto

Recommended Posts

Żeby się podłączyć musisz wejść w program sterujący (Carts du Ciel/Maxim/Stellarium) i wybrać opcję połączenia się z teleskopem. Wtedy wybierasz HEQ5/EQ6 z listy.

Żeby się podłączyć musisz wejść w program sterujący (Carts du Ciel/Maxim/Stellarium) i wybrać opcję połączenia się z teleskopem. Wtedy wybierasz HEQ5/EQ6 z listy.

No i znowu jestem mądrzejszy :-)

Odpaliłem z Maxima bez teleskopu więc wywaliło błąd al. przynajmniej wiem już jak załączyć tą funkcję

Z aparatem , kamerą guide i fokuserem pewno jest tak samo?

Tak. Wybierasz, co chcesz połączyć z Maximem (kamera, focuser, montaż, koło filtrowe itd.), wybierasz driver i tyle.

.........

Do Maxima ściągnij jeszcze katalog gwiazd GSC z http://gsc.dc3.com/ Katalog potrzebny jest do obliczania pozycji montażu na podstawie zrobionego zdjęcia. PinPoint Astrometry bardzo ułatwia celowanie w obiekt.

wystarczy tylko uruchomić ten katalog czy jeszcze cos trzeba zmieniać?

wystarczy tylko uruchomić ten katalog czy jeszcze cos trzeba zmieniać?

Ściągasz plik .exe, instalujesz, w Maximie w PinPoint Astrometry wybierasz GSC 1.1 (corrected) klikasz Path, wskazujesz ścieżkę, gdzie zainstalowałeś katalog i tyle.

Jak będziesz już analizował zdjęcie, to musisz też podać skalę swojego zdjęcia. Robi się to w prawym górny rogu. Wystarczy chyba podać rozmiar piksela i ogniskową.

Ściągasz plik .exe, instalujesz, w Maximie w PinPoint Astrometry wybierasz GSC 1.1 (corrected) klikasz Path, wskazujesz ścieżkę, gdzie zainstalowałeś katalog i tyle.

Jak będziesz już analizował zdjęcie, to musisz też podać skalę swojego zdjęcia. Robi się to w prawym górny rogu. Wystarczy chyba podać rozmiar piksela i ogniskową.

Mam niepodświetlone okno PinPoint więc nic nie sprawdzę , może zdjęcie musi być jakieś załadowane.

A tak poza tematem to czytałem że nie używasz MAXIMA ale widzę że wiedze masz na jego temat niezłą

Edited by motoolo

Akurat PinPointa i kilku innych funkcji czas używam, więc to kojarzę. Po prostu podczas robienia zdjęć używam innych programów. A żeby użyć PinPointa, to musi być otwarty jakikolwiek obrazek.

Jeszcze warto dodać, że również w Options w okienku Zoom lub All Sky w Telescope Control też trzeba podać folder z GSC, żeby ten katalog był używany na mapie (wtedy pojawia się znacznie więcej gwiazd i obiektów).

Tak tylko się przypomnę :P

MateuszW, on 06 Maj 2014 - 21:43, said:

Widzę, że wiele osób wciąż zadaje te same pytania o połączenie HEQ5/EQ6 z komputerem, więc postanowiłem napisać dokładnie, jak to wygląda i jakie są wady i zalety każdego rozwiązania. To jest dokładnie tak:....

Wielkie dzięki Mateusz! Świetna robota

Widzę, że sposób 2 będzie jak najbardziej optymalny. Tylko jedno pytanie, możesz polecić jakiś kabelek?

Wielkie dzięki Mateusz! Świetna robota :)

Widzę, że sposób 2 będzie jak najbardziej optymalny. Tylko jedno pytanie, możesz polecić jakiś kabelek?

Cieszę się, że kilka osób skorzystało :)

Osobiście najpierw używałem takiej przejściówki: http://www.digitus.info/pl/produkty/akcesoria/adaptery-i-konwertery/adapter-usb-interfejs-szeregowy-usb-20-r-da-70156/. Niezawodna. Potem zmieniłem na takie coś: http://www.tme.eu/pl/details/usb-rs232-18-50/moduly-ftdi/ftdi/usb-rs232-we-1800-bt_50/#. Droższy, ale ten kabel wykonany jest perfekcyjnie. Trzeba tylko samemu zarobić wtyczkę RJ12, bo są tylko gołe żyły. Zmieniłem ze względu na rozmiary, bo ten kabel ma konwerter zawarty już we wtyczce USB i w kablu od razu mamy RS232, nie ma żadnych wiszących na kablu urządzeń. Jedyna wada tego kabla to, że ma on diody sygnalizacyjne i w nocy mocno świeci, ale go zakleiłem :) Jest też dostępna wersja nie świecąca, trzeba poszukać. Kable również niezawodny.

Generalnie wszystko, co zawiera układ FT232 jest niezawodne, mam tych układów od groma w różnym sprzęcie :)

Edited by MateuszW
  • Like 2

A jak wygląda sprawa oprogramowania do Canona?

Trzeba wgrać coś z oryginalnego softu dostarczanego z Canonem?

Wystarczą drivery do aparatu.

które to pliki?

w między czasie doczytałem że brak sterowników do 350D na Win7

No to zaczynają się schody....

Edited by motoolo

Nie ma sterowników na systemy 64 bit, a nie stricte na W7

Na systemy 64 bitowe Canon do Eos 350D nigdy nie wypuścił. Dopiero nowsze modele mają.

Pod Maximem 5.24 też nie będzie chodził bo nowe biblioteki dll nie obsługują 350d trzeba te nowe podmienić starymi http://www.stark-labs.com/depot/EDSDK_210_Win.zip

Ostatnia wersja jak pamietam Maxima która dział ok z 350d to 5.18 na wszystkich systemach 32bit.

Podobnie robiłem w Nebulosity 3 http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/04/nebulosity-part-1-ustawienia-i-pierwsze.html

Można spróbować z APT http://www.ideiki.com/astro/Download.aspx

Ważne dla 350d aby mieć system 32bit.

Edited by Alien7101

Na systemy 64 bitowe Canon do Eos 350D nigdy nie wypuścił. Dopiero nowsze modele mają.

Pod Maximem 5.24 też nie będzie chodził bo nowe biblioteki dll nie obsługują 350d trzeba te nowe podmienić starymi http://www.stark-labs.com/depot/EDSDK_210_Win.zip

Ostatnia wersja jak pamietam Maxima która dział ok z 350d to 5.18 na wszystkich systemach 32bit.

Podobnie robiłem w Nebulosity 3 http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/04/nebulosity-part-1-ustawienia-i-pierwsze.html

Można spróbować z APT http://www.ideiki.com/astro/Download.aspx

Ważne dla 350d aby mieć system 32bit.

Mam Win7 32bit.

Ale na stronie Canona nie ma żadnej aktualizacji Eos untility na Win7 , jest tylko do XP i Visty

Udało mi się podłączyć Canona 350D do Maxima.

Mam jednak pewien problem

Podłączając aparat poprzez kabel USB oraz kabel do długich czasów nie można zrobić zdjęcia o czasie krótszym niż 30 sek.

Po każdym połączeniu aparatu z Maximem jako pierwszą fotkę muszę wykonać zdjęcie o czasie min. 30 sek.

Następne ekspozycje mogę robić krótsze.

Jeśli po połączeniu pierwsze zdjęcie zrobię ustawiając czas na mniej niż 30 sek maxim się zawiesza i muszę go zamknąć i od nowa połączyć z aparatem.

Jest jakaś możliwość rozwiązania tego problemu?

Ja 50D podłączałem wyłącznie przez USB u uzyskiwałem czasy jakie chciałem.

Ja 50D podłączałem wyłącznie przez USB u uzyskiwałem czasy jakie chciałem.

Ale 350d po USB można robić tylko czasy do 30 sek

A to przepraszam. Sądziłem że jest analogicznie i ten drugi kabelek nie jest Ci potrzebny.

Udało mi się podłączyć Canona 350D do Maxima.

Mam jednak pewien problem

Podłączając aparat poprzez kabel USB oraz kabel do długich czasów nie można zrobić zdjęcia o czasie krótszym niż 30 sek.

Po każdym połączeniu aparatu z Maximem jako pierwszą fotkę muszę wykonać zdjęcie o czasie min. 30 sek.

Następne ekspozycje mogę robić krótsze.

Jeśli po połączeniu pierwsze zdjęcie zrobię ustawiając czas na mniej niż 30 sek maxim się zawiesza i muszę go zamknąć i od nowa połączyć z aparatem.

Jest jakaś możliwość rozwiązania tego problemu?

Teraz mam podłączony kabel długich czasów przez konwerter USB/RS232 i w momencie gdy naciskam w Maximie Connect Camera podnosi się lustro w aparacie i nic nie da się zrobić.

Muszę nacisnąć disconnect i kolejne naciśnięcie connect powoduje opuszczenie lustra i wtedy aparat reaguje już normalnie.

Co to może być?

Problem braku sterowania czasem krótszym niż 30sek po pierwszym połączeniu z aparatem rozwiązany.

Wersja 5.15 maxima zmieniona na 5.18 i zaraz po naciśnięciu connect można robić zdjęcia o dowolnym czasie.

Jednak po podłączeniu kabla długich czasów poprzez konwerter USB/RS232 (Prolific) po naciśnięciu przycisku Connect podnosi się lustro i aparat ma zwis.

Trzeba nacisnąć disconnect i ponownie connect i wtedy działa normalnie.

Konwerter raczej sprawny bo połączenie z montażem przez niego działa normalnie.

Walka trwa nadal !

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2012/12/maxim-dl-5-cz1-podaczanie-aparatu.html U mnie działało.

Masz włączone wstępne podłączenie lusterka w aparacie?

Korzystałem z Twojego Bloga (dużo cennych informacji)

Wstępne podniesienie lustra ustawione tak w aparacie jak i czas w Maximie

Naciśnięcie przycisku Connect powoduje właśnie podniesienie lustra i aparat czeka na dalsze polecenia.

Muszę nacisnąć discconet i ponownie connect co powoduje wykonanie zdięcia o ostatnio zadanym czasie(taki jaki jest widoczny na wyświetlaczu aparatu).

Po tej operacji aparat już działa normalnie.

No a połączenie "kabla długich czasów" bezpośrednio przez COM nie powoduje takiego problemu

W 350D musisz mieć podłączony kabelek do długich czasów poprzez com masz tak?