Skocz do zawartości

Idzie lato II :)


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Po Crescencie w szerokim kadrze jako moją zapowiedź lata przedstawiam obwarzanka; powiedzmy że drugi akord zapowiedzi na forum.

Jasne to takie że nie wiem. Sesja bladym świtem czyli z rana.

Zrobiłem 5min - fotony się wylewają, biała plama tylko

Zrobiłem 2min - fotony się wylewają

...a niebo coraz jaśniejsze

Zrobiłem 1min - no dalej za jasne !

Kurcze nie ma czasu lecimy 30s i niech się dzieje co chce najwyżej wyrzucę :)

15x30s L ufffffff...

 

attachicon.gifm57_2014_idzie_lato.jpg

 

Z pozdrowieniami dla wessela ;)

 

świetna rozdzielczość !

 

czym to prowadziłeś ? NJP czy Mach 1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NJP.. a skoro już Piotrze się zgłosiłeś :) to przyznam się że oberwało się ostatniej nocy NGC6503. Nie powiem ciekawy okaz - zobaczymy jak wyjdzie ta malizna. Musze odespać teraz.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ten kłaczek to na troszkę dłuższe klatki jednak, ale czemu nie, dopalę przy okazji kilka.

Kolorowa czyli L + RGB 8,4,4 x 30sec wersja wygląda tak...

 

 

m57_2014_idzie_lato_color2.jpg

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny pierścionek!

A ten kłaczek lekko w lewo do góry - super.

 

Ten kłaczek to IC1296 - 15.40 mag - chyba poza amatorskim sprzętem obserwacyjnym w Polsce ( a może nie ?). Na marginesie szybko spojrzałem do CDC i na zdjęciu widać wszystkie PGC jakie są oznaczone w kadrze.

 

No i od razu Europa.... :)tylko gwiazdki zamiast złote to nieco zbyt niebieskie :)

 

Ok, już przecieram oczy i balansuje jeśli tylko potrafię :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobno i maska - inaczej byłaby czarna lub biała plama po prostu.

In plus - zobacz, że na negatywie widać gwiazdki w mgławicy, które w kolorze już mi utonęły...

 

 

Update

@Naski - dobre ! :) Dzieki

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w kontekście poszukiwania prawdziwego koloru środka M57 z założeniem że jeśli razem to prawidłowy kolor gwiazd wymusił by niejako kolor środka mgławicy. Co nie oznacza że twierdzę ze jest nieprawidłowy, to tak dla siebie tylko pytam bo M57 od czysto niebieskiego do czysto zielonego jest pokazywana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszanka niebieskiego i zielonego to turkusowy ( chyba) a ten jest rożnie bywa postrzegany. Wystarczy niewielki balans lub saturacja i widać go bardziej niebiesko i bardziej zielono.

Zaintrygowałeś mnie wiec zrobiłem sam kolor lekko tylko wyciągnięty aby unikać zbędnych zabaw - to co widać to tylko krzywe i levelsy ( dla tła) bez saturacji itp

Czy to jest prawdziwy kolor środka nie wiem :) Ale wiem że mam i w kolorze gwiazdki o których wspomniałem.

 

m57_2014_RGB_hamal.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Temat mnie wciągnął. Tym razem pojechałem z grubej rury długimi klatkami. Widać zdecydowanie więcej i mocniej np galaktyka IC1296 ma dobrze zarysowane ramiona i tło.

Co więcej luminancja uwidacznia pyłową otoczkę już teraz bardzo wyraźnie. Poprzednio na 1 klatce 5min mi zamajaczyła i nie byłem pewien.

 

m57_2014_L_long_1600.jpg

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mgławica planetarna a spirale są pozostałością po "katastrofach" galaktycznych z tego co mi wiadomo.

Faktycznie warto przytoczyć może kilka szczegółów.

Intensywne światło ultrafioletowe od gorącej centralnej gwiazdy jonizuje gaz. Kolor niebieski w centrum jest zjonizowanym helem, zewnętrzną cześć środka na kolorowym zdjęciu, to ten jasnobłękitny, jest poświatą z wodoru i tlenu, i na końcu kolor czerwonawy pierścienia zewnętrznego to kombinacja azotu i siarki. Dochodzi jeszcze ten uwidoczniony zewnętrzny pas materii. Mgławica jest duża bo ma rozmiar ok 1 roku świetlnego i oddalona od nas ok 2000 lat świetlnych.

 

 

Oj, dajesz do pieca z tymi galaktyczkami :) Jakie czasy wykręcałeś jeśli można wiedzieć ?

 

Dzieki. Chciałbym jeszcze coś więcej podziałać jak ukończę to sumiennie opisze skąd to się wzięło ;)

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.