Skocz do zawartości

[PRZESTROGA!] Canon 10D vs 300D


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

[W dalszej czesci watku przeczytacie, na jakie problemy mozna natknac sie kupujac 10D]

 

Wlasnie zakupilem Canona 10D. Poki dysponuje obydwoma aparatami chce je poddac szybkim testom porownawczym. Wiem, ze temat juz oklepany, bo w necie 1000 podobnych, ale jak sie samemu sprawdzi to zawsze ciekawiej. 300D mam jeszcze do jutra - potem pojedzie do nowego wlasciciela.

 

Przy okazji zakupilem tez 2 nowe obiektywy:

1. Canon 24-85 USM 1:3.5-4.5 (do poki nie uzbieram na L'ke ;))

2. Canon 50 1.8 II (klasyk staloogniskowy)

 

W zestawie aktualnie mam juz Canona 18-55 ("kit" 300D) oraz 70-200L (bajka). Do 10D od razu zakupilem takze wezyk, za ktory "zlodzieje" wzieli 250 zl (SIC!).

 

W tym watku chcialbym wrzucic odczucia i przemyslenia odnosnie zmiany 300D na 10D. Mysle, ze tamat jest ciekawy, a biorac pod uwage, ze 300D zrobilem tysiace zdjec moge byc w "miare" obiektywny. Chcialbym odpowiedziec na pytania, dla kogo taka zmiana ma sens i czy warto zaplacic wiecej.

 

Zeby bylo ciekawiej, taki sam aparat zakupil Andrzej Trzaskowski :)

 

PS. Jezeli chodzi o body i funkcjonalnosc to wypowiem sie dopiero, jak troche pouzywam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie porownanie szumow ISO100, 800, 1600, 3200. TU obydwa aparaty wypadaja naprawde swietnie. ISO3200 to w zasadzie ciekawostka, bo jej uzytecznosc raczej niska - chociaz podobno przy niskich temperaturach sprawuje sie lepiej.

 

Jest minimalna przewaga 10D, ale na tyle niewielka, ze moze byc pomijalna. Szczegolnie widac to na niebieskim kolorze. Bardzo dobrze na 10D wypada ISO800!

szumyISO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tragedia. 10D calkowicie dal ciala w tescie DF 300sek ISO800. Niezly numer - nie?

Cos jest nie tak - pytanie co?

 

Czyzby roznica w temperaturze obydwu aparatow byla tak duza? Jeden lezy na chlodnej szybkie, drugi stoi w glebi pokoju na statywie. Kurde - nie bardzo mi sie to podoba. Kicha :shock:

szumy1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem kolejny test w RAW i jest jeszcze gorzej. Niezle jaja...

 

Teraz sie zastanawiam, czy po prostu plastikowa obudowa (nieuszczelniana) 300D szybciej sie wychlodzila w srodku niz magnezowy 10D. Kurde - bardzo to dziwne. Wstawilem na balkon 10D aby sie troche wychlodzil. Zobaczymy, czy cos pomoze. Na zewnatrz ok 20 stopni. Poki co troche sie podlamalem.

 

A moze w nowych 10D chlopaki z canona cos wymodzili? A moze moj 300D to jakis niezwykly egzemplarz. Czy jakis wlasciciel 10D moglby zrobic taki dark 300 sek iso800 w pokojowych warunkach?

 

UPDATE! A wiec chyba jednak canon cos wymodzil. Wlasnie czytam bardzo przykra informacje na stronie: http://panther-observatory.com/Review_Canon10D.htm

Znajduje sie tam porownanie darkow z roznych 10D i okazuje sie, ze jest z tym bardzo, bardzo roznie. A mialo byc tak pieknie :( Na dole jest UWAGA!:

 

"ATTENTION: also some newer models show high noise, so a comparison test at the shop is recommended, use ISO1600 and 300 sec bulb exposure with the cap on for comparison and check the histogramm.

The major part of this residual noise can be subtracted by taking dark frames."

 

No i dupa blada. Zrobie ostatni test, ale cos czuje, ze wlasnie mam taki "nowy" szumiacy przy dlugich czasach model. Czekam na test Andrzeja, mam nadzieje, ze moze chociaz jemu trafil sie lepszy.

szumy2.jpg

 

szumy3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niesamowite - może masz jakiś wadliwy egzemplarz ?

A oto moja klatka RAW, 300s, ISO 800 (wycięty fragment z pełnej rozdzielczości)

Przez całe 5 min spust trzymałem palcem (i oglądałem mecz ;) ), więc trzeba założyć że aparat trochę dodatkowo nagrzał się od mojej ręki.

dark-300s-iso800_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie dobiles. Moj DF w niczym nie przypomina tego twojego, mimo nawet dlugiego wystudzenia. Po prostu te nowe 10D tak maja. Im wiecej czytam w necie, tym wiecej sie o tym przekonuje. Zobaczymy co bedzie z Andrzeja egz., ale z konsultacji przez tel. wynika, ze zachowuje sie podobnie, a do tego zaswietla w 300 sek prawa strone od amp. U mnie nie ma zadnego zaswietlenia, ale za to jest szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra - mam dosyc na dzisiaj zabawy. W kazdym razie szumi 20x bardziej od twojego, mojego 300D etc. Problem bedzie, jak sie okaze, ze faktycznie tak maja te nowe. Ciekawe jest to, ze ten szum nie wyglada na taki z cmosa, tylko jak z CCD.

 

Wrzucam ostatni test, ktory pokazyje, jak wplynelo wychlodzenie.

szumy6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Darki dla 300sek.-złączenie 4 fotek, pełna rozdzielczość wycinki z partii środkowych obrazów.

 

Lewa strona dla ISO1600

 

Prawa strona dla ISO800

 

Góra-aparat zimny, dół nagrzany, nie widać tego tutaj ale lewa strona po grzaniu wykazuje rozświetlenie od ampl. szczególnie dla 1600.

zbiorek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... myślę, że w tej sytuacji wszyscy którzy planują zakup 10D albo 300D powinni sprawdzać te szumy przy zakupie. Canon oficjalnie podaje, że oba aparaty używają tych samych matryc więc bardzo prawdopodobne, że na takie egzemplarze można się też natknąć wśród 300D :(

Ciekaw jestem, czy uda się wymienić taki egzemplarz jako wadliwy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widac aparat Jesiona jest do wymiany nie ma o czym gadać. Akurat mi trafił się ok, sprawdziliśmy serie na obudowie-mój jest starszy. Trzeba więc bardzo uważać. Problem powstanie przy zakupie np. na allegro, tam wymiany sa raczej niemożliwe!!!!

Pomogę Jesionowi w walce ze sprzedawcą, myślę że nie będzie trudności tym bardziej że kupujemy od gościa obiektywy.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak taki trafia sie raz na jakis czas. W kazdym razie zjawisko nie jest wcale takie rzadkie, tak wiec koniecznie sprawdzajcie aparat przy zakupie. O ile w dziennej fotografi nie ma to zadnego znaczenia, to przy naszych zastosowaniach znacznie ogranicza czas naswietlania.

 

Bede probowal wymiany. Zobaczymy czy to sie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma poki co okazuje sie solidna i twierdzi, ze nie bedzie problemu z wymiana. Wszystko zalezy od tego, czy maja na stanie 10D i czy ten tez szumi. Jezeli nie bedzie teraz, to sprawe dokonczymy w niedziele na gieldzie w stodole. Z tego co czytam w necie, to po prostu sa serie ktore szumia i takie ktore nie szumia. Prawdopodobnie nie jest to "wada". W kazdym razie SPRAWDZAJCIE TO KONIECZNIE. Caly skecz polega jednak na tym, ze nie znalazlem ani jednej relacji takich problemow z 300D. Z 10D jest to "standard". Niezle jaja... Szkoda, ze nie natknalem sie na takie info wczesniej, bo bym to od razu sprawdzil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super że sprawę się uda załatwić.

 

Ale swoją drogą to canon hołubiony przez nas dał nieźle d...

 

Aparat poza tym wyglada super, to zupełnie inna bajka niż 300-ka, wbrew pozorom jest sporo rzeczy które są poza softem Wasi dostępne tylko w 10-ce (np patrzymy przez pryzmat a nie układ lusterek). Body, sterowanie-jedna bajka. Gdyby nie ta sprawa z aparatem Jesiona to dałbym tej konstrukcji 10/10 a tak wypada przestrzec przez zakupami na Allegro i wysyłkowej!!!!!!!!!

Nie bardzo sobie wyobrażam co prawda sprawdzania w sklepie darków 300 sek w kilku aparatach, coś mi się wydaje że takimi zagraniami canon straci sporo klientów. Po tylu peanach takie wiadro wody na łeb, aż trudno uwierzyć. Jeszcze niedawno "kłóciliśmy się"

o kwestie selekcji matryc w 300d/10D. A tu wniosek taki, że wkładaja co wyjdzie z taśmy.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.