Skocz do zawartości

Cygnus w morzu wodoru


swobodny

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wessel

Bardzo dobre zdjęcie. Powalczyłbym nieco z ogólną kolorystyką - jest wyraźna dominanta fioletu. Nieco cieplejsze, więcej zieleni i powinno być dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Bo ja mam hopla na punkcie właściwego balansu koloru. Po to kalibruję swoje monitory tak często żeby być pewnym tego co piszę :) i co sam produkuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonnar APO 135mm @f/2.8

 

Wszelkie uwagi mile widziane, uczę się :)

 

Super foto, a szkło pokazuje niezły potencjał :)

Sam szukam ciekawego obiektywu z przedziału 135-200mm i co widzę ten Twój Sonnar daje radę :)

Która to wersja obiektywu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre zdjęcie. Powalczyłbym nieco z ogólną kolorystyką - jest wyraźna dominanta fioletu. Nieco cieplejsze, więcej zieleni i powinno być dobrze :D

Hmm, właśnie walczyłem z zielenią, trochę jej zdjąłem bo wydawało mi się za zielone. Popatrzę wieczorem jeszcze raz.

 

 

Czym stackowane?

DSS, reszta w PS.

 

 

 

Super foto, a szkło pokazuje niezły potencjał :)

Sam szukam ciekawego obiektywu z przedziału 135-200mm i co widzę ten Twój Sonnar daje radę :)

Która to wersja obiektywu?

 

To jest nowy Zeiss 135mm f/2 APO Sonnar. Jest wybitnie ostry, nawet na pełnej dziurze. Przymykam go jedynie z dwóch powodów: aby pozbyć się winietowania oraz poprawić obrazy dyfrakcyjne na jasnych gwiazdach. Szkło ma jedną wadę: cenę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swobodny, w Photoshopie wybierasz "Selective Color" następnie kanał magenty i tam ściągasz cyan w lewo, a dodajesz żółtego i odrobinę magenty. To zlikwiduje fiolecik, o którym Maciek pisze, a wynikający z faktu, że pasmo wodoru jest przycięte. Świetne zdjęcie. Tak gęste pola gwiazdowe są naprawdę trudne w obróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, poprawiłem kolory i podmieniłem zdjęcie, teraz, kiedy porównuję z poprzednią wersją, widzę ten fiolet. Generalnie, trudno zbalansować tak obszerny kadr, każdy jego fragment ma nieco inną dominantę i trudno zdecydować która powinna dominować również cały kadr. Mam nadzieję, że jest lepiej.

To pierwsze zdjęcie, z którego jestem zadowolony. Mam za sobą 1. opanowanie Astrotracka i skompletowanie stabilnego zestawu, 2. rozczarowanie Nikonem w astrofoto, 3. finansowo bolesną inwestycję w modyfikowanego Canona, 4. polowanie na pogodne noce w Szkocji (totalny bezsens, astrofoto z tego kraju to pasmo frustracji) 5. godziny spędzone w PS na opanowanie podstaw processingu. Teraz jestem mądrzejszy o kilka doświadczeń, i mogę podsumować, że o komforcie pracy i powtarzalności uzyskiwanych efektów stanowią: 1. jakośc mechaniczna zestawu (głowice, statyw, powtarzalność ustawienia na GP, praca pierścienia ostrości), 2. jakość matrycy i optyki, 3. zrozumienie podstaw processingu (jak rozciągnąć histogram bez obcinania go? jak balansować kolory? jak zachować równowagę miedzy gwiazdami a mgławicami?), 4. ciemne, ciemne, ciemne niebo.

Teraz czekam na następny nów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, poprawiłem kolory i podmieniłem zdjęcie, teraz, kiedy porównuję z poprzednią wersją, widzę ten fiolet. Generalnie, trudno zbalansować tak obszerny kadr, każdy jego fragment ma nieco inną dominantę i trudno zdecydować która powinna dominować również cały kadr. Mam nadzieję, że jest lepiej.

To pierwsze zdjęcie, z którego jestem zadowolony. Mam za sobą 1. opanowanie Astrotracka i skompletowanie stabilnego zestawu, 2. rozczarowanie Nikonem w astrofoto, 3. finansowo bolesną inwestycję w modyfikowanego Canona, 4. polowanie na pogodne noce w Szkocji (totalny bezsens, astrofoto z tego kraju to pasmo frustracji) 5. godziny spędzone w PS na opanowanie podstaw processingu. Teraz jestem mądrzejszy o kilka doświadczeń, i mogę podsumować, że o komforcie pracy i powtarzalności uzyskiwanych efektów stanowią: 1. jakośc mechaniczna zestawu (głowice, statyw, powtarzalność ustawienia na GP, praca pierścienia ostrości), 2. jakość matrycy i optyki, 3. zrozumienie podstaw processingu (jak rozciągnąć histogram bez obcinania go? jak balansować kolory? jak zachować równowagę miedzy gwiazdami a mgławicami?), 4. ciemne, ciemne, ciemne niebo.

Teraz czekam na następny nów :)

 

 

odnosnie pkt 4 to i tak dobrze ze jestes w Szkocji, bo tam i tak jest najciemniej, podobno jeszcze w parku narodowym w snowdonii jest widoczne spore zaswietlenie z londynu jak sie popatrzy na mapy google to jakis koszmar normalnie latarka europy. nic dziwnego ze ludzie uciekaja z astro wlasnie w strone szkocji albo lataja tanimi liniami na weekendy na teneryfe i inne wyspy kanaryjskie, maja bezposrednio z londynu tanie polaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, bardzo Cię przepraszam ale tam nie ma nadmiaru zielonego..

No fakt, rano wydawało mi się to zdjęcie bardziej zielone. Chociaż trochę widzę tam mięty ;)

Prośba do której postanawiam sam się stosować, nie podmieniajcie zdjęć, bo odbiór jest subiektywny bez skali odniesienia :)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

odnosnie pkt 4 to i tak dobrze ze jestes w Szkocji, bo tam i tak jest najciemniej, podobno jeszcze w parku narodowym w snowdonii jest widoczne spore zaswietlenie z londynu jak sie popatrzy na mapy google to jakis koszmar normalnie latarka europy. nic dziwnego ze ludzie uciekaja z astro wlasnie w strone szkocji albo lataja tanimi liniami na weekendy na teneryfe i inne wyspy kanaryjskie, maja bezposrednio z londynu tanie polaczenia. 

Odnośnie szkockiego nieba, to prawda, kiedy jest pogoda, jest smoliscie czarne, a powietrze zazwyczaj krystalicznie przejrzyste. Problem tkwi w stabilnosci pogody - obserwować można w przerwach miedzy chmurami, ale astrofoto wymaga wiecej. Poza tym, jest to dodatkowe 5 stopni szerokości geograficznej i takie gwiazdozbiory jak Orion, Skorpion czy Strzelec sa juz zauważalnie niżej. Dlatego swoje astrofoto przeniosłem do Polski, liczę na wiecej okazji do focenia. Zdjęcie było robione z Podkarpacia.

 

JaLe, przyjrzałem sie obu opcjom, ta zostaje, ma lepiej zbalansowane kolory (wessel, loki, dzieki za zwrócenie uwagi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.