Skocz do zawartości

ASCOM Jolo Focuser v. 2


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów z zakręconego świata hobby, jakim jest astro......

Właśnie wpadłem na ten temat już parę dni temu i jestem pod wielkim wrażeniem, oraz wielki szacun dla kolegi Łukasza za przygotowanie tego projektu oraz co najważniejsze, że udostępnił to nam za friko - WIELKIE DZIĘKI!!!

 

Ale do rzeczy, Łukasz, zaśmieciłem Ci troszkę bloga, z góry przepraszam, ale to właśnie tam natknąłem się na ten projekt, zacząłem sobie szykować komponenty i projektować płytkę, i dopiero dziś znalazłem ten wątek - więc raz jeszcze przepraszam, i tutaj opiszę co mnie gnębi.

Tak jak wspomniałem, płytkę rysuję sobie sam, i mam zamiar od razu użyć sterownika A4988, oraz dodatkowo wyposażyć płytkę w klucze dla wyjść PWM - wszystko na jednej płytce. Mam więc pytanko jak wygląda sprawa z wyjściem ENABLE, czy po zmianie w programie instrukcji AccelStepper stepper z HALF4WIRE na DRIVER, wyjście D11 jest faktycznie przeniesione na D6 a D11 jest już nieaktywne?

Pytam, ponieważ rysując sam płytkę mógłbym sobie zanegować sygnał z wyjścia D11 dla kostki A4988 i nie straciłbym jednego z PWM.

 

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Artur, to niestety błąd w dokumentacji. Do sterowania A4988 używasz dwóch pinów - STEP i DIR i dodatkowo ENABLE - nie wiem skąd mi w dokumentacji tam wzięło się pin D6. Jeśli chcesz sterować wejściem ENABLE przez PWM to musisz użyć jednego z pinów 3, 5, 6, 9, 10 albo 11 - na innych nie ma sprzętowego wsparcia dla PWM. Jeśli chcesz tylko włączać/wyłączać ENABLE stanem wysokim/niskim to wystarczy dowolny pin Arduino.

Trzymam kciuki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

Nie, nie, ja nie chcę sterować ENABLE przez PWM, chcę normalnie standardowo, dlatego zaniepokoił mnie ten opis, żeby dla innego sterownika wyprowadzić sygnał ENABLE z pinu D6.

Nawet przejrzałem wczoraj wieczorkiem, dokładnie cały program w Arduino IDE, plus biblioteki AccelStepper w AVR Studio :sleepy: , bo coś tam z programowania AVR kumam, ale nic nie znalazłem odnośnie D11, oczywiście oprócz procedur dla PWM.

 

OK. To w takim układzie muszę sobie tylko zanegować sygnał z tego pinu i mogę wykorzystać A4988 bo on jest akurat aktywny stanem niskim a L298 - stanem wysokim. Choć w sumie to chyba można go w ogóle nie wykorzystywać tylko na stałe podpiąć do GND. Chyba że w programie jest gdzieś procedura, która wyłącza silnik - chyba nie bo i po co (mam nadzieję że nie bo przy sterowaniu 1/16 to by było)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

OK. To w takim układzie muszę sobie tylko zanegować sygnał z tego pinu i mogę wykorzystać A4988 bo on jest akurat aktywny stanem niskim a L298 - stanem wysokim. Choć w sumie to chyba można go w ogóle nie wykorzystywać tylko na stałe podpiąć do GND. Chyba że w programie jest gdzieś procedura, która wyłącza silnik - chyba nie bo i po co (mam nadzieję że nie bo przy sterowaniu 1/16 to by było)?

Standardowo w spoczynku silnik można było wyłączyć (w sterowniku opcja Stepper duty cycle), ale przy sterowaniu 1/16 kroku to tak jak piszesz - nie miało by to sensu i można spiąć z GND, choć sam osobiście spiąłbym z jakąś nóżką Arduino, żeby w przyszłości jak będziesz chciał coś zmienić można to było zrobić tylko programowo.

 

Ja tak z innej beczki, będzie może w tym roku jeszcze jakaś jesienna akcja zamawiania jolo focuserów?

Niestety to niemożliwe :( Całkiem wstępnie planuję akcję na wiosnę, ale nie mogę jeszcze teraz na 100% obiecać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

 

Udało się poskładać :yahoo:

Troszkę według własnej koncepcji, wszystko w wersji SMD, oraz dodałem od razu klucze dla PWM - IRLR2905, świetne tranzystory RDS(ON)=0,027om

Każdy kanał zabezpieczony bezpiecznikiem polimerowym 2,5A.

Dla silnika osobny bezpiecznik 0,8A

Co prawda brak opisów na górnej stronie płytki, ale to bez znaczenia dla mnie, wiem dokładnie co gdzie i jak.

Nie ma również dedykowanych gniazd, tylko złącza śrubowe - tak wolę bo całość wyląduje w dużej puszce w której mam zasilanie do Canona, sterownik silnika do prowadzenia montażu, oraz w przyszłości.....

 

I co najważniejsze, układ działa, i tak jak pisałem, dla sterownika na układzie A4988 trzeba zanegować sygnał ENABLE

 

PS.

Gdyby ktoś zmieniał sterownik na coś innego niż L298 (taki który potrzebuje sygnałów STEP i DIR), to proszę uważać, bo w pliku focuser.ino jest wpisana instrukcja dla takiego sterownika (jako komentarz), ale jest tam mała literówka:

// Stepper config
#define STEPPER_PWM_PIN 11
AccelStepper stepper = AccelStepper(AccelStepper::HALF4WIRE, A5, A4, A3, A2);

//AccelStepper stepper = AccelStepper(AccelStepper::DRIVER, A3, A2);

 

A ma być:

//AccelStepper stepper = AccelStepper(AccelStepper::DRIVER, A4, A3);

 

Czyli dokładnie tak jak Łukasz napisał w dokumentacji do układu - więc trzeba ją prze edytować, a nie tak jak ja, szybciutko przeniosłem slash z dołu do góry, a potem 0,5h zastanawiałem się co jest nie tak :sleepy:

 

Łukasz, poprawisz w następnej wersji, niby drobnostka, ale ktoś może się rozpędzić.

 

Poniżej fotki tego co poskładałem

 

post-26268-0-56009000-1416148067_thumb.jpg

post-26268-0-60154900-1416148080_thumb.jpg

post-26268-0-49659200-1416148101_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Artur

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna edycja focusera będzie na 99% na A4988

DRV8825 jest trochę lepszy od A4988 - spokojnie wytrzymuje trochę większe prądy (nawet bez radiatora) i działa na podziale kroków 1/32. Mikrokroki nie są równe (bo to już zależy również od samego silnika) ale są. Przy sterowaniu mikrokrokowym przy małych prędkościach (tak jak w focuserze) warto jest zmienić tryb "decay" - więcej o tym tutaj: http://reprap.harleystudio.co.za/?p=321

W "domyślnym" trybie pracy przy małych prędkościach silnik będzie "przeskakiwał" kilka mikrokroków.

 

Kuba

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Zauważyłem, że JoloFokuser nie chce działać z APT w wersji 2.60 i z ostatnią 2.70.

Ostatnią wersją APT z jaką działa jest 2.54.

W najnowszych wersjach programu APT (2.60 i 2.70) nie pokazuje się okienko monitora,

program się zawiesza itp.

Do tej pory nie przeszkadzało mi to, że zdany jestem na używanie starszej wersji APT,

ale odkąd dodano tam funkcję autofokusa, też chciałbym z tego korzystać...

Jolo, może znajdziesz lekarstwo na te problemy, proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykra sprawa - już kiedyś był jakiś problem z jedną z wersji APT, ale w kolejnej zaczęło działać :( Może ktoś używa focusera 2.0 z APT i może pomóc? Ja niestety nie używam już APT od dość dawna. Jeśli nikt inny nic nie wie to postaram się coś wykryć sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, u mnie z wersjami poprzednimi jak i z ostatnią 2.70 działa... może mam jakąś felerną wersję :) :)

Swoją drogą instalowałem 2,70 na czystym systemie. Ascom i sterowniki do focusera również.

A... i wersja 32 bit.

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie mam pecha... Teraz to już nawet z APT v1.54 fokuser nie chce działać.

 

Od nowa zainstalowałem wszystkie sterowniki, program i... nic.

 

Za słabo znam komputer, żeby próbować znaleźć przyczynę.

 

Widać taki mój los, żeby ostrość ustawiać jak dawniej ręcznie, posiłkując się narzędziami z APT.

 

Trochę szkoda rezygnować z fokusera, bo spędziłem nad nim sporo czasu,

 

ale w tej chwili to tylko gadżet...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi coś doradzić, prawdopodobnie wyczyszczenie systemu albo przeinstalowanie by pomogło. Może masz już za dużo wersji programów i sterowników i zostały po nich jakieś śmieci. Inna opcja jest taka że urządzenie się popsuło, ale to można sprawdzić na innym komputerze, albo przez styki sterowania ręcznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Ponieważ dostaję sporo zapytań o focusery, chciałbym tutaj poinformować, że nie mam już niestety żadnych płytek ani zmontowanych focuserów ani v.1 ani v.2. Nie planuję też kolejnych akcji z tymi wersjami urządzeń. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu taką akcję zorganizować, na githubie dostępne są schematy, projekty płytek oraz kod źródłowy Arduino i instalator sterownika ASCOM. Tak zrobili np koledzy z czeskiego astroforum podzlecając wykonanie kompletnego urządzenia firmie zajmującej się takimi prototypowymi seriami.

Edytowane przez jolo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie została jedna płytka od JoloFocuser wersja 2 z paroma elementami biernymi już wlutowanymi.

Chyba mam jeszcze nieruszaną obudowę do której pasuje płytka.

Niestety nie mam czasu na szukanie reszty elementów ale mogę podać na PW jakich brakuje.

Mogę oczywiście odstąpić tą płytkę, szkoda żeby leżała i się marnowała jeżeli ktoś sobie polutuje resztę lub jeżeli podeśle mi brakujące elementy to mogę mu zlutować kompletny moduł.

Pozostanie tylko dokupienie silnika i zrobienie mocowania.

Osobę zainteresowaną proszę o kontakt na PW żeby nie śmiecić w temacie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jolo a możesz zamieścić PCB płytki drukowanej do wersji 2,2.To bym sam sobie to poskładał bo wiem że temat już zanikł a ty robisz inne projekty do Astro Foto.

Nigdzie tego nie znalazłem.Jak do twojej wersji zastosować DVR 8825?Które piny gdzie podłączyć.Znam ten układ bo mam na nim sterowanie silników mojego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.