Skocz do zawartości

ASCOM Jolo Focuser v. 2


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Dotarło :)

Wygląda super :P

Teraz tylko krokowiec, obudowa, jakieś mocowanie silnika do wyciągu i będziem się bawić :)

 

P.S. Jeśli ktoś podłączał silnik do refraktora, to można prosić o jakieś foto? Jestem ciekaw, jak to zrobić. Dysponuje Equinoxem.

 

Pozdro! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie, chyba jako pierwszy dostałeś urządzenie :) Z tego co wiem to Tadeusz (sp3occ) ma focuser do sterowania zamontowany na refraktorze. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w tym tygodniu będzie większa partia gotowych urządzeń.

Na zdjęciu poniżej mała wariacja focusera - wymieniony sterownik na A4988 (ok. 30zł). Trochę partyzantki, ale całość trzyma się solidnie :) Sterownik umożliwia mikrokrokowe sterowanie silnikiem bipolarnym aż do 1/16 kroku, czyli np podłączając typowy silnik 1.8 stopnia do osi wyciągu bez żadnego przełożenia otrzymamy rozmiar kroku równy 5-6um, co zazwyczaj jest w zupełności wystarczające. Dodatkowo w sterowniku można ustawić potencjometrem prąd sterujący silnikiem i nie trzeba stosować regulatora obniżającego napięcie jeśli mamy akurat silnik który ma takie wymagania. Należy jedynie pamiętać, że przy sterowaniu mikrokrokowym maleje moment obrotowy silnika potrzebny do obrócenia osi pomiędzy kolejnymi mikrokrokami - przy 1/16 kroku maleje on do około 10%.

IMG_2006.JPG

 

Schemat podłączenia A4988 oraz zmiany w kodzie (3 linijki) będą opisane w instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podłączony ale u mnie był dodatkowy problem po od spodu pod pokrętłami wyciągu nie było jak zamocować.

Wygląda to tak, mniej więcej...

 

http://astropolis.pl/topic/40377-atm-focuser-na-arduino/page-15

Tadziu, film jest prywatny i nie widzę :uhm:

Edytowane przez tranox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podłączony ale u mnie był dodatkowy problem po od spodu pod pokrętłami wyciągu nie było jak zamocować.

Wygląda to tak, mniej więcej...

 

http://astropolis.pl/topic/40377-atm-focuser-na-arduino/page-15

 

Czy długość paska dobieramy jak już zainstalujemy silnik jakimś sposobem czy można określić to wcześniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz wybrane kółka zębate, znasz ich moduł i wielkość to możesz użyć np tego kalkulatora: http://www.akcesoria.cnc.info.pl/kalkulator.php

 

Acha dzięki za podpowiedź.

To jeszcze kolejne "głupie" pytanie. Jaka jest zasada dobierania kół? :) I czy muszę demontować pokrętło mikrofokusera w każdym przypadku? Dla przykładu jeden wyciąg to Steeltrack do SCT, który posiada chyba specjalne miejsce na taki pasek a drugi wyciąg to standardowy R&P w APO65Q..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście dołączyłem PDFa z instrukcją obsługi focusera, jest tam sekcja 'Przełożenie silnika i krok focusera' i tam to jest pokrótce opisane. Jakby co to pytaj tutaj śmiało, pokrętła mikro nie musisz demontować w Steeltracku bo pasek założysz na niego, a ten w APO65 nie wiem jak wygląda i może będzie trzeba pasek i zębatki a może być sprzęgiełko helikalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Acha dzięki za podpowiedź.

To jeszcze kolejne "głupie" pytanie. Jaka jest zasada dobierania kół? :) I czy muszę demontować pokrętło mikrofokusera w każdym przypadku? Dla przykładu jeden wyciąg to Steeltrack do SCT, który posiada chyba specjalne miejsce na taki pasek a drugi wyciąg to standardowy R&P w APO65Q..

 

W APO65Q czeka Cię najprawdopodobniej to samo co u mnie TS80APO. Tzn. kółko zamiast pokrętła mikrofocusera. Jak chcę skorzystać z wyciągu ręcznie, zrzucam pasek i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W APO65Q czeka Cię najprawdopodobniej to samo co u mnie TS80APO. Tzn. kółko zamiast pokrętła mikrofocusera. Jak chcę skorzystać z wyciągu ręcznie, zrzucam pasek i już.

 

Dziekuję za podpowiedzi. Trochę się boję tego rozbierania wyciagów (tak wiem, że to tylko 1 lub 2 śrubki :) ale pewnie to pójdzie to gładko. Więcej czasu zajmie mi chyba wymyślanie mocowania silników :). Pewnie dobrze mieć swój warsztacik albo dobrego znajomego ze smykałką do pracz blachą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziekuję za podpowiedzi. Trochę się boję tego rozbierania wyciagów (tak wiem, że to tylko 1 lub 2 śrubki :) ale pewnie to pójdzie to gładko. Więcej czasu zajmie mi chyba wymyślanie mocowania silników :). Pewnie dobrze mieć swój warsztacik albo dobrego znajomego ze smykałką do pracz blachą.

 

Tutaj nie ma rozbierania wyciągu. Masz tylko 1 małą śrubkę na pokrętle. Odkręcasz ją i pokrętło wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.