Skocz do zawartości

sledzenie obiektow "niebieskich" (nie chodzi o pol


mifau

Rekomendowane odpowiedzi

Witam..

 

Na rynku jest sporo "kosmicznych" montazy z GOTO, czy nawet zwyklych paralaktykow z prowadzeniem....

Ich cena jednak zdecydowanie odstrasza przecietnego obserwatora :(

 

A przeciez samo prowadzenie (czy to na gwiazde, czy jasniejsza komete) mozna rozwiazac w nastepujacy sposob...

(btw. to nie jest moj pomysl...gdzies o tym czytalem)

 

Wykorzystujac nawet prosta kamere internetowa, mozemy zmusic ja do okreslenia przesuniecia danego swiecacego punktu (np. gwiazdy).

Jesli punkt przesunie sie o 1 pixel w dol, to program wysyla do silnika impuls (koniecznosc przesuniecia o ilestam krokow). Jesli w gore, to silnik zakreci sie w druga strone....

 

Na takim Dobsonie moznaby to chyba dosyc prosto zrealizowac.

 

 

Czy ktos walczyl juz z ta koncepcja?

 

Zastanawiam sie nad konstrukcja takiego systemu, ale nie wiem narazie na jakie problemy moge sie "nabic".

 

Bede wdzieczny za wszelkie sugestie.

 

 

PS: software nie jest najmniejszym problemem (przynajmniej dla mnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli software wyrobi się z obróbką do 10 obrazów na sekundę i hardware wyrobi się tak samo z 10 krokami na sekundę to ma to szansę działać i nawet nie szarpać za bardzo teleskopem, w przeciwnym wypadku wejdziesz w drogi świat precyzyjnych przekładni redukcyjnych :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli software wyrobi się z obróbką do 10 obrazów na sekundę i hardware wyrobi się tak samo z 10 krokami na sekundę to ma to szansę działać i nawet nie szarpać za bardzo teleskopem, w przeciwnym wypadku wejdziesz w drogi świat precyzyjnych przekładni redukcyjnych :roll:

 

No im szybszy komputer (ikamera i jej polaczenie z komputerem), tym czesciej bedzie mozna korygowac polozenie.

 

Co do przekladni, to przyznam, ze nie mam pojecia:(

Zazwyczaj wykorzystywalem (przy roznego rodzaju konstukcjach - raczej "nie astro") elementy wyciagniete ze starego sprzetu (czy to CDROM, czy magnetowid..itp).

Tutaj jednak trzebeby miec porzadna przekladnie.

Mam jednak nadzieje, ze slimak + dopasowane do niego kolko zebate.

Wiem, ze ludzi buduja podobne urzadzenia........

Jednak im ciezszy teleskop, tym i przekladnia i silniki prowadzace musza byc potezniejsze.

 

Moze ktos z Was zlecil jakiemus zakladowi slusarskiemu wykonanie takich przekladni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Software powinien sie jak najbardziej wyrobić. Nie trzeba analizować całej klatki np. 640 x 480 tylko niewielką ramkę blisko obranej gwiazdy. Może to byc np. 100x100.

Problemem nie jest niewydolność sprzętu tylko logika algorytmu. Na przykład korekcja drgań gwiazdy wywołanych podmuchem wiatru. Ale generalnie da się zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Software powinien sie jak najbardziej wyrobić. Nie trzeba analizować całej klatki np. 640 x 480 tylko niewielką ramkę blisko obranej gwiazdy. Może to byc np. 100x100.

Problemem nie jest niewydolność sprzętu tylko logika algorytmu. Na przykład korekcja drgań gwiazdy wywołanych podmuchem wiatru. Ale generalnie da się zrobić.

 

Dokladnie......:)

A moze ktos ma ochote powalczyc nad tym razem ze mna?

 

Jestem programista (zawodowo tez;->) i moge software napisac (przynajmniej najwazniejsze jego elementy - proste sledzenie, sterowanie silnikami przez jakis port).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.