Skocz do zawartości

Test ASA DDM60 z dużym obciążeniem


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

I tu się zgadzam z Tobą :) dlatego uważam że sumowania błędów seeingu z guidera plus błędy seeingu na matrycy głównej ( co mi wypunktowałeś przy okazji mojego procesu decyzyjnego o zakupie ASA) można uniknąć, wykorzystując montaż ASA BEZ GUIDERA. Jeśli źle myślę to wyprowadźcie mnie z błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała ciekawostka. Seeing poprawił się z 2,5 na 2". Można zobaczyć, jaka to jest różnica wizualna.

 

Mam pytanie. W jaki sposób wybierasz gwiazdę do porównania seeingu w róznych sesjach (dniach) ? np. Zawsze tą samą albo o podobnym magnitudo? Ogólnie jakie są metody mierzenia seeingu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazda musi być w miarę sensownie doświetlona, to znaczy jej maximum nie powinno przekraczać 40-50 tys. jednostek i nie być mniejsze od ~20 tys. Jeżeli wszystko jest ok, to nie powinno być znaczącej różnicy w odczytach, oczywiście pomijając wpływ samej optyki (jak choćby kolimacja, czy krzywizna pola, a także same wady typu koma, aberracja sferyczna, etc.). Generalnie mierzyć powinieneś w środku kadru, choć akurat przy cytowanym teleskopie mniejsze znaczenie, bo to RC (dlatego RCki pracują w fotometrii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I obiecana surówka:

https://www.dropbox.com/s/bz7r6wou8roehqq/M13-007b.fit

 

 

Wypada jeszcze dodać, że ten GSO RC12" jest dosyć konkretnie stuningowany (włącznie z główną celą). Trzyma znacznie lepiej kolimację i jak widać - rysuje idealnie okrągłe gwiazdki (we wszystkich pozycjach na niebie). Wiele osób na świecie skarży się na dyskwalifikujące problemy z tym teleskopem, ale wkładając w niego trochę pracy ma się naprawdę wypasiony sprzęcior pozwalający sięgnąć granicznej rozdzielczości z ziemskiego padołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) wyjaśnie tylko że surówkę chciałem do porównań, nie tropie niczego :)

 

 

Wypada jeszcze dodać, że ten GSO RC12" jest dosyć konkretnie stuningowany (włącznie z główną celą).

Mi cela na wagach pływa, w czym nie ma nic dziwnego kiedy zaczyna się obiekt o 21 a kończy o 3, tak będzie ( nie mam na myśli tu i teraz latem gdzie nocy nie ma ) Masz gdzieś opisy co zrobić lub jaką celę zbudować aby trzymała 6h bez potrzeby korekt?

 

 

PS Kiedy będzie jakiś konkurs z nagrodą DDM 160 ? ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.