Skocz do zawartości

Pytanie o zasięg teleskopu.


RuMuN

Rekomendowane odpowiedzi

Czy teoretyczny zasięg teleskopu jest podawany dla źrenicy wyjściowej równej 7mm???? Bo jeśli tak to mój teleskop ma chyba mniejszy (jaki?) bo przy minimalnym powiększeniu (58x) źrenica ma okolo 2,6mm średnicy. To dużo mniej niż 7mm i mniej światła dociera do oka więc teoretycznego zasięgu 12,7 mag chyba nie osiągnę. Czy ktoś mi może to wyjaśnić jak to jest ??? :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zasięg teleskopu, (teoretyczny) liczymy ze wzoru:

 

Zasieg= 5,5 +2,5log(p)+2,5log(D)

 

p-powiększenie

D-średnica teleskopu

 

Spotkałem się też z innym wzorem na teoretyczny zasięg:

 

Zasięg= 5,5+ 5log(D/d)

 

d-źrenica wyjściowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy teoretyczny zasięg teleskopu jest podawany dla źrenicy wyjściowej równej 7mm???? Bo jeśli tak to mój teleskop ma chyba mniejszy (jaki?) bo przy minimalnym powiększeniu (58x) źrenica ma okolo 2,6mm średnicy. To dużo mniej niż 7mm i mniej światła dociera do oka więc teoretycznego zasięgu 12,7 mag chyba nie osiągnę. Czy ktoś mi może to wyjaśnić jak to jest ??? :?:

 

Przy większym powerze do oka dociera mniej światła, ale tylko dlatego, że obserwujesz mniejszy fragment pola niż przy dłuższym okularze. Obraz jest oczywiście ciemniejszy, ale nie ma to negatywnego wpływu na zasięg.

Faktycznie zasięg dość wyraźnie rośnie z powiększeniem. Sprawdzałem to kiedyś. Zasięg przy powerze 145x był ok. 1 mag większy niż przy 50x, co zgadza się mniej więcej z wzorami Janusza. Ale z czego to wynika to nie jestem pewien, czy z większej zdolności rozdzielczej? hmm... Bo chyba nie tylko z tego, że gwiazdy lepiej "wychodzą" z tła - przy bardzo ciemnym niebie to nie jest argument (chyba).

Dużo zależy też od tła nieba. Pod bardzo ciemnym niebem można sięgnąć kilka dziesiątych mag dalej, niż podają wzory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sie ma zasieg 8 mag golym okiem :shock:

 

Pamietaj ze ciemne niebo tez sie czasem (no nawet nie tak czasem) swieci...

W koncu swiatla zodiakalne, rozproszenie swiatla w atmosferze i wiele innych ciekawych rzeczy pieknie rozswietlaja niebo. Chociaz oczywiscie jest to szczatkowe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi :Beer:

Mniej więcej już wiem o co chodzi w tym wszystkim :)

Ostatnio jak obserwowałem to gołym okiem miałem zasięg około 4mag. Teleskopem conajmniej 9mag bo nie mialem ze sobą mapki nieba i zapamiętałem tylko toważysza gwiazdy polarnej 9mag.

pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Leonie, ten wzór pisałem już na forum conajmniej 2 krotnie w tej krowiastej formie ale nikomu z młodszej astrobraci :astrobrac: nie chce się go szukać w archiwum :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.