Skocz do zawartości

Czy ktoś jeszcze robi zakrycia!


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam takie pytanie koledzy czy ktoś z was jeszcze robi jakiekolwiek zakrycia?

Bo mam wrażenie że po odejściu Pawła który to wszystko trzymał zakończył się etap Polskich zakryć.

Zawsze wchodziłem tutaj na zjawiska zakryciowe i coś się działo. A teraz nic.

I dlatego się zapytałem czy kroś się jeszcze bawi w zakrycia.

 

Pozdrawiam

astroluk

 

 

Edytowane przez astroluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Ja się zajmuję głównie zakryciami. Właściwie cały sprzęt mam ustawiony głównie pod tego typu obserwacje. W ostatni weekend sierpnia odbywa się (tym razem w Pradze) coroczna konferencja European Symposium on Occultation Projects (ESOP) na który się wybieram w tym roku. Jeszcze nie wiem czy Pan Marek Zawilski jedzie a liczę na to bo moja Ania to napewno zajmie się zwiedzaniem Pragi i tyle ją będę widział :). Przy okazji dziś właśnie otrzymałem efemerydę bardzo obiecującego zakrycia planetoidalnego przechodzącego szerokim na prawie 100 km pasem przez północno-wschodnią Polskę. Zjawisko nastąpi 1.06.2014 o 1:34 czasu lokalnego czyli UTC+2. To jest niedziela! Pas przechodzi od północy na południowy wschód i omija Europę zachodnią gdzie jest najwięcej aktywnych stacji obserwacyjnych (tych stałych i tych mobilnych) więc jest szansa, że jeśli by zorganizować ekspedycję obserwacyjną to możemy (w Polsce) być jedynymi obserwatorami, którzy zarejestrują to zakrycie. Gwiazda jest słaba bo 11.5mag ale warunki dobre (szeroki pas zakrycia, Księżyc pod horyzontem, gwiazda wysoko 38* na azymucie 155*). Ta jasność jest jeszcze w zasięgu mojego sprzętu przy rozdzielczości czasowej kamery CCD 0,04 sekundy (czyli bez kumulacji klatek). Jutro będę sprawdzać szczegóły i jak tylko przygotuję to wrzucę na forum łącznie z mapami. Sam się mocno nakręciłem na tą obserwację. Mam nadzieję że będzie pogoda.

 

Pozdrawiam - Piotr Badowski

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie mnie to cieszy że się tym koledzy zajmujecie.

Dawno temu się bawiłem z kolegą, a teraz pasowało by reaktywować ponownie.

I jeszcze będę chciał się do kogoś uśmiechnąć żeby mi przypomniał jak się ustawia oculta, takie małe szkolenie :icon_biggrin:

Fajnie by było jakby forum zakryciowe dostało nowego natchnienia i zaczeło funkcjonować jak dawniej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy mógłby ktoś z obserwatorów podać przykładowy setup do wartościowych obserwacji zakryciowych ( np. jaka konkretnie kamera, jaka służba czasu (DCF, GPS?), jaki inserter? do wyświetlania czasu na filmie, jakie oprogramowanie , jaka karta TV w komputerze? )

Ja mam "pikacz"z zegarem DCF i dla moich własnych obserwacji astro spisuje się rewelacyjnie. Jednak metoda audio z nagrywaniem sygnałów czasu obarczona jest błędem osobowym i nie dokumentuje zjawiska.

Zastanawiam się nad rozpoczęciem obserwacji CCD i ciekawi mnie przybliżona wycena sprzętu bez teleskopu i montażu.

Z góry dziękuje za wszelkie informacje.

Edytowane przez PiotrN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Czy mógłby ktoś z obserwatorów podać przykładowy setup do wartościowych obserwacji zakryciowych ( np. jaka konkretnie kamera, jaka służba czasu (DCF, GPS?), jaki inserter? do wyświetlania czasu na filmie, jakie oprogramowanie , jaka karta TV w komputerze? )

 

Ja mam "pikacz"z zegarem DCF i dla moich własnych obserwacji astro spisuje się rewelacyjnie. Jednak metoda audio z nagrywaniem sygnałów czasu obarczona jest błędem osobowym i nie dokumentuje zjawiska.

 

Zastanawiam się nad rozpoczęciem obserwacji CCD i ciekawi mnie przybliżona wycena sprzętu bez teleskopu i montażu.

 

Z góry dziękuje za wszelkie informacje.

 

Piotrze, coraz więcej informacji znajdziesz na nowo powstającej stronie sekcji SOPiZ http://www.sopiz.ptma.pl/aktualny-standard/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Piotrze, coraz więcej informacji znajdziesz na nowo powstającej stronie sekcji SOPiZ http://www.sopiz.ptma.pl/aktualny-standard/

 

 

Aktualny standard

 

Metodyka przeprowadzania obserwacji zjawisk zakryciowych ewoluuje wraz z ciągłym postępem technicznym !

Analiza europejskich raportów obserwacji zakryć asteroidalnych wykonanych w latach 2014-2016, przesłanych przez ponad 150 indywidualnych obserwatorów, ukazuje pewien aktualny standard techniczny, do którego powinien dążyć każdy zaawansowany obserwator zakryć:

 

(...)

MONTAŻ TELESKOPU

– paralaktyczny z prowadzeniem, najlepiej z funkcją GO TO, klasa nośności no najmniej EQ5

 

A po co to?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

 

A po co to?

 

Pzdr,

Gajowy

Rozumiem, że pytasz o GOTO.

 

Jest bardzo mile widziane, w szczególności do zakryć asteroidalnych.

Można się bez tego obywać, ale GOTO znacząco skraca czas poszukiwania słabej gwiazdy na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że pytasz o GOTO.

 

Jest bardzo mile widziane, w szczególności do zakryć asteroidalnych.

Można się bez tego obywać, ale GOTO znacząco skraca czas poszukiwania słabej gwiazdy na niebie.

 

Nie wyobrażam sobie życia bez goto :). Zastanawia mnie rodzaj montażu - w czym paralaktyk miałby być lepszy od np. montażu azymutalnego (z prowadzeniem)?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może soft nie radzi sobie z rotacją pola? Muniwin (który wykorzystuję do egzoplanet) uniemożliwia przeprowadzenie takiej operacji - gwiazda zmienna będzie na swoim miejscu, ale referencyjne uciekną. Nie wiem jak w przypadku Tangry.

 

W zakryciach planetoidalnych nie chodzi o wyznaczenie krzywej zmiany blasku, a o stwierdzenie momentu zakrycia/odkrycia z precyzją rzędu 0.033 s. (czyli minimalnie 30 FPS). Całe zjawisko trwa kilkanaście sekund w najlepszym razie. A obserwację zaleca się zacząć 4 minuty przed spodziewanym początkiem zjawiska. Wiec raczej nie o rotację pola tu chodzi.

Myślę, że kwestia montażu jest zupełnie nieistotna, a nawet do obserwacji zakryć wolę ustawić mój montaż azymutalny - bo szybciej, lżej i łatwiej, niż siłować się z NEQ6. Ale może czegoś nie dostrzegam...

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W zakryciach planetoidalnych nie chodzi o wyznaczenie krzywej zmiany blasku, a o stwierdzenie momentu zakrycia/odkrycia z precyzją rzędu 0.033 s. (czyli minimalnie 30 FPS). Całe zjawisko trwa kilkanaście sekund w najlepszym razie. A obserwację zaleca się zacząć 4 minuty przed spodziewanym początkiem zjawiska. Wiec raczej nie o rotację pola tu chodzi.

Myślę, że kwestia montażu jest zupełnie nieistotna, a nawet do obserwacji zakryć wolę ustawić mój montaż azymutalny - bo szybciej, lżej i łatwiej, niż siłować się z NEQ6. Ale może czegoś nie dostrzegam...

 

Pzdr,

Gajowy

Teraz już rozumiem o co chodzi.

 

Te zdanie wynikało z czystej statystyki, czyli analizy tego czego używają najczęściej europejscy zakryciowcy, a używali właśnie montaży paralaktycznych - ponad 82% przypadków, pewnie wynikało to z takiej a nie innej bazy sprzętowej.

 

Zaś 13% obserwatorów używało montażu alt/az z prowadzeniem - to mogły być powszechnie dostępne tanie dobsony alt/az jak również popularne wśród zakryciowców widłowe SCT ze względu na ich odpowiednią światłosiłę i mobilność OTA.

 

Rotacja pola zupełnie tu nie przeszkadza. Wystarczy dobre prowadzenie za wybranym obiektem co przekłada się na łatwiejszą analizę zjawiska zakryciowego przez programy typu Tangra/LiMovie.

 

W celu rozwiania niejasności uzupełniłem stronę - dodałem montaże alt/az z prowadzeniem.

 

W Europie nagrywamy zjawiska zakryciowe z precyzją sięgającą 0,02 s (pół klatki 25 fps w standardzie PAL), 30 fps w standardzie NTSC to głównie Ameryka Północna.

Edytowane przez burza
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Tak czułem, że rodzaj prowadzenia ma tyle do rzeczy, co kolor ubrania obserwatora ;).

BTW, posucha ostatnio coś z ciekawymi zjawiskami zakryciowymi... A jak już coś się ma zdarzyć, to TA POGODA :-|.

 

Pzdr,

Gajowy

W nocy 12/13 grudnia zakrycia gwiazd p. Księżyc w Hiadach !! od 17:30 CSE przez całą noc

 

W styczniu-lutym wzajemne zakrycia i zaćmienia w układzie Kalliope-Linus - http://fredvachier.free.fr/

 

5 stycznia zakrycie asteroidalne (200) Dynamene - pas przez środek kraju - http://forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=28&t=897&sid=19b4d8b8d3d98a9f93f84751bd69c72a

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.