Skocz do zawartości

Fotografia MACRO "na powaznie"


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Rozgladam sie za jakas optyka specjalizowana do macro. Mam lidera w postaci Canon MP-E 65 - bajka, ale jednak to prawie 1000$ + lampa specjalna... Tak sie zastanawiam, ze przeciez to Full Manual obiektyw, wiec mozna by go zastapic jakims M42 MACRO. Pytanie tylko, czy sa takie obiektywy specjalizowane do macro i gdzie ich szukac? Moze ktos cos z was zna lub slyszal?

 

Wiadomo, ze jest tez opcja dolozenia pierscieni - pytanie, jak to sie sprawdzi np. z taka 70-200L?

 

Jakie w ogole znacie opcje zestawu macro na M42?

 

Tak sobie poczyna ten obiektyw canona:

http://www.luminous-landscape.com/reviews/...s/mp-e-65.shtml

http://www.beautifulbugs.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zerknalem do ksiazki do mojej L-ki 70-200 i czytam, ze z pierscieniami 12-25mm bede mial: patrz obrazek zalaczony

 

Zastanawiam sie, czy to nie za malo? Nie bardzo tez rozumiem te dane. Czy faktycznie jest to tylko 0.39x? Cos chyba jednak mieszam...

 

Generalnie chcialbym miec zakres np. od 1x do 5x - tak jak jest w tym obiektywie specjalizowanym.

macro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś robiłem zdjęcia makro Prakticą z pirścieniami. Ich maks. długość wynosiła ok. 5cm. W tym przypadku obraz był już bardzo ciemny, głębia ostrości żadna, światłomierz głupiał (trzeba było wielokrotnie prześwietlać), ale gdy już się utrafiło, to efekt był :shock: :shock: :shock:

Kiedyś się zastanawiałem nad obiektywem makro do nikona, ale dałem sobie spokój, zbyt duże koszty, a efekty i tak gorsze (mam na myśli mniejsze potencjalne powiększenie) niż starą Prakticą z pierścieniami, więc dałem sobie spokój.

Co Ci mogę ogólnie powiedzieć - im dłuższy obiektyw, tym mniejszy względny wpływ mają pierścienie na powiększenie i trzeba fotografowac z dalszej odległości. Ale to też ma zastosowanie, np. gdy próbujesz podejść jakiegoś bardzo płochliwego owada. Wówczas można mu zrobić fotkę teleobiektywem z długim pierścieniem z odl. np. póltora metra, a odwzorowanie będzie jeszcze całkiem całkiem...

Ale generalnie jeżeli chcesz duże powiększenie, polecałbym stały obiektyw 50mm 1.4 + pierścienie 2.5-5cm -> efekt cycuś chyba że faktycznie drogi dedykowany.

Więcej grzechów nie pamiętam...

 

PS. Czego nie rozumisz z tej tabelki? Wygląda OK. Zauważ, że to jest dla obiektywu 70-200 i pierścieni 2.5cm i powiększenie (czy też odwzorowanie) siłą rzeczy wielkie nie będzie. Ale z drugiej strony - nie takie małe. Robisz zdjęcie małemu pasikonikowi 1.5cm długości, na chipie daje ci to przy odwz. 0.39x wiele setek pikseli!!! A może i ponad tysiąc, nie chce mi się liczyć.

 

PSS Jeżeli w tym specjalizowanym obiektywie odwz. jest 5x, to ja wymiękam. To jest napradę ogromne powiększenie i to bez pierścieni! Pomyśl jiki efekt uzyskasz robiąc zdjęcie choćby małej mszycy! Jeżeli Cię stać, to ja bym stawiał na ten obiektyw, bo pierścienie też nie są tanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, im wiecej czytam tym bardziej widac, jaki "de besciarski" jest ten obiektyw.

Na pocieszenie znalazlem galerie naszego rodaka, ktoremu udaje sie robic rewelacyjne fotki wykorzystujac obiektyw 100mm f2.8 + przerobiony ruski mieszek (mam juz taki). Nie nalezy zapominac o lampie, ktore WASC stosuje - bajka do makro :)

 

http://www.stopa.cso.pl/

 

Zobaczcie fotki i sprzet - wyglada groznie :)

Generalnie to jest dobry kierunek do makro, tylko zastanawiam sie, jak przerobic ten mieszek. Nie ma tam maila niestety...

 

Skad wziac styki canona EF i to z 2 stron. A moze trzeba kupic jeden pierscien makro i go "przepilowac", a styki poprowadzic kablem? Tylko jak potem taki przepilowany pierscien polaczyc? Gwintowac go? Jest taki pierscien na allegro za 300 zl. Kenko tez mozna za tyle spokojnie kupic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Tutaj to Pan Arkadiusz Stopa zaszalał. :shock:  

 

Jak sie tłumaczy takiemu pająkowi żeby sie chwile nie ruszał ??

 

pozdr

DaVe

 

Używając pierścieniowego flesza makro z krótkim czasem synchronizacji migawki :salu:

Czyli najpierw mu się robi błysk w pysk a potem dopiero zwykle po fotce obiekt panicznie ucieka, najczęściej na oślep :wink: :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozgladam sie za jakas optyka specjalizowana do macro. Mam lidera w postaci Canon MP-E 65 - bajka, ale jednak to prawie 1000$ + lampa specjalna... Tak sie zastanawiam, ze przeciez to Full Manual obiektyw, wiec mozna by go zastapic jakims M42 MACRO. Pytanie tylko, czy sa takie obiektywy specjalizowane do macro i gdzie ich szukac? Moze ktos cos z was zna lub slyszal?

 

No więc najwięcej się dowiesz czytając archiwa pl.rec.foto na Google. Szukaj zwłaszcza postów Andrzeja Stopy i Marka Wyszomirskiego.

 

Teraz po kolei :

 

1.) Wszystko zależy od tego, jaką skalę makro potrzebujesz. Jeśli wystarczy Ci motylek/kwiatek, to możesz kupić Tamrona Macro 2.8/90 z mocowaniem Canona. To dobra optyka i można go dostać za 1500-2000 nowy. Pozwala ma uzyskanie skali odwzorowania 1:1 (obiekt 24x36mm zajmie całą klatkę). Jest to spadkobierca starego Tamrona Series 1, produkowanego dla Tamrona przez cieszącego się doskonałą renomą Kirona (Kino Optical Precision).

 

2.) Wersja tania. Kup ACHROMATYCZNĄ soczewkę nasadkową o mocy 4 dioptrii. Mniejsza skala, większe błędy optyczne na brzegach kadru, ale tanio..

 

3.) Większe skale odwzorowania możesz uzyskać przy pomocy mieszka i zwykłych lub specjalnych obiektywów macro. I tu przestrzegam - zoomy nie nadajją się zasadniczo do mieszka - mają na tyle wysiloną optykę, że dalsze powiększanie centrum obrazu nie da sensownie ostrych rezultatów. Lepiej użyć któregoś z Canonowych stałoogniskowych obiektywów, albo np. starego CZJ Tessara 2.8/50 - dobrze nadającego się do makro po odwróceniu przz pierścień odwracający. Brakiem autofocusa się tu nie przejmuj - przy większych skalach macro AF praktycznie przestaje działać, a i przysłaniać trzeba bardzo dla uzyskania odpowiedniej głębi ostrości.

 

4.) Nie stosuj do macro żyjątek krótkich obiektywów - najwygodniejszy byłby obiektyw rzędu 200mm, bo z 50mm musisz podejść na tyl blisko, że żyjątko przestraszy się i ucieknie..

 

5.) Oświetlenie - praktyczne i tanie rozwiązanie to jeden lub dwa flesze z rozpraszaczami zamontowane na szynie po bokach obiektywu.

 

Wiadomo, ze jest tez opcja dolozenia pierscieni - pytanie, jak to sie sprawdzi np. z taka 70-200L?  

 

Pomimo że to "L", to będzie sobie radził przeciętnie. Szarpnij się na Tamrona ;)

 

Jakie w ogole znacie opcje zestawu macro na M42?  

 

Jakie tylko chcesz ;) Ważne, żeby obiektyw był w miarę możliwości dobrze skorygowany do makro lub dobrze pracujący przy takiej skali. Typowe obiektywy typu Gaussa (np. jasne standardy) czy zoomy są optymalizowane dla nieskończoności i źle znoszą takie skale odwzorowania, odwrócenie obiektywu przez pierścień z zasady wiele tu nie pomoże (odwróci tylko sytuację i będziemy mieli obiektyw optymalizowany dla superpowiększeń ;). Lepiej użyć specjalizowanego obiektywu macro (wspomniany Tamron, Tokina macro..) o odpowiedniej korekcji, obiektywu typu Tessara, czy choćby dobrego obiektywu powiększalnikowego (Meogon na przykład może być, choć ma silną rzywiznę pola, to przymknięcie pomaga, a poza tym obiekt fotografowany jest w macro zwykle w środku kadru), który jest skorygowany dla bliskich odległości lepiej niż 'zwykłe' obiektywy.

 

Co jeszcze? Dobry, mocny statyw z możliwością odwrócenia kolumny centralnej się bardzo przyda, również dobra głowiczka kulowa.

 

Miłego dnia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Z punktu widzenia optyki instrumentalnej to jest prawda że do makro obiektyw musi być od początku dobrze zaprojektowany i specjalnie skorygowany do dużych odwzorowan skali, bardzo dobre doświadczenia maiałem z gwintową Sigmą macro 100/2,8 choć kiepsko rysowała gwiazdy z nieskończoności na P=2,8 to obiekty bliskie jak owady czy kwiatuszki wychodziły napradę perfect :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mógłby też w macro pracować Sonnar 2.8/135 MC na mieszku - ale tu już tylko gdybam ;-) To pochodna trypletu, nie jest koszmarnie wrażliwa na zmianę skali odwzorowania i nie trzeba aż tak podchodzic ;) To bardzo dobry obiektyw i do innych zastosowań - tylko że coraz trudniej go dostać na Allegro i po komisach, bo się pl.rec.foto rzuciło na niego gromadnie (jak i na inne dobre produkty CZJ, jak Flektogony 2,4/35 MC, 2,8/20 MC, Sonnara 2,8/180 MC, itd). Można by też poszukać Takumarów (obiektywów Pentaxa na M42) do makro, choćby doskonałego SMC Macro Takumara 4/100 (skala do 1:2 (45 cm), większa na mieszku), bywają po komisach. Czasem można też dostać takie cudeńka, jak Spiratone MacroBel - specjalny obiektyw macro z płaskim polem na mieszku.

 

Przy makro warto też zwrócić uwagę na jedno - przy dużych skalach wibracje grają dużą rolę - tak jak i przy astrofotografii, więc przyda się, i to bardzo, wstępne podnoszenie lustra i możliwość wcześniejszego przymknięcia przysłony. Niestety w tej chwili mają to tylko nieliczne i z zasady przeznaczone do fotografii zawodowej aparaty fotograficzne ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w tej chwili mają to tylko nieliczne i z zasady przeznaczone do fotografii zawodowej aparaty fotograficzne ;(

 

Wlasnie sprawdzilem, w moim 10D w momencie wlaczenia opcji MLU dziala takze wczesniejsze przymkniecie przeslony. To ciekawostka, bo wczesniej myslalem, ze ta opcja dotyczy tylko i wylacznie lustra. Po prostu razem z lustrem od razu ustalana jest wielkosc przeslony.

 

Dziekuje za mase informacji, musze sie na cos zdecydowac.

W niedziele kupilem pierscienie macro Kenko. Jestem juz po pierwszych probach z aktualnymi obiektywami i musze przyznac, ze bardzo ciekawie zachowuje sie Canon 50/1.8II. Powiedz mi, o co chodzi z tym "odwracaniem" obiektywu? To jest jakis specjalny pierscien?

 

Gdzie mozna kupic tego Spiratone MacroBel? Na gieldzie mozna zapolowac? Rozumiem, ze to m42? Oczywiscie AF mi nie jest do nieczego potrzebny.

 

Gdybym poszedl w strone mieszek+m42 to nie musialbym go przerabiac. W wersji obiektyw canona+mieszek musialbym go przerabiac, aby np. sterowac przeslona.

 

Pytanie tez jest takie: czy majac juz pierscienie, jest sens bawic sie z przerabianiem mieszka? Jedyna jego zaleta to latwa skalowalnosc, poza tym nie ma zadnych plusow.

 

Czyli i tak zostaje problem obiektywu. Troche nie rozumiem, jak z ogniskowej 200mm moge uzyskac takie powiekszenia? Czy tam tez musze jakis pierscien odwracajacy zastosowac? Te powiekszenia, nawet ze wszytskimi pierscieniami (12+20+36) nie sa duze (max dla calego motylka, ale juz nie mucha). Czy musze taka 200-setke odsunac jeszcze dalej??? Czegos tu po prostu nie kumam. Wydaje mi sie, ze jedyny efekt jaki uzuskuje stosujac pierscienie (czy mieszek) to mozliwosc blizszego focusowania, a wiec moge aparat podstawic blizej. Ale jezeli taka 50 uzyje z 3 pierscieniami to ognisko jest juz w zasadzie przy soczewce, wiec dalsze oddalanie obiektywu nic nie da, a ja chce miec wieksze odwzorowanie.

 

Zaraz wrzuce moje pierwsze proby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w tej chwili mają to tylko nieliczne i z zasady przeznaczone do fotografii zawodowej aparaty fotograficzne ;(

 

Wlasnie sprawdzilem, w moim 10D w momencie wlaczenia opcji MLU dziala takze wczesniejsze przymkniecie przeslony. To ciekawostka, bo wczesniej myslalem, ze ta opcja dotyczy tylko i wylacznie lustra. Po prostu razem z lustrem od razu ustalana jest wielkosc przeslony.

 

No i świetnie - dwa problemy masz z głowy ;)

 

Dziekuje za mase informacji, musze sie na cos zdecydowac.

W niedziele kupilem pierscienie macro Kenko. Jestem juz po pierwszych probach z aktualnymi obiektywami i musze przyznac, ze bardzo ciekawie zachowuje sie Canon 50/1.8II. Powiedz mi, o co chodzi z tym "odwracaniem" obiektywu? To jest jakis specjalny pierscien?

 

No więc: nie da się zrobić obiektywu, który równie dobrze pracowałby z bliska i z daleka.

Dla pracy w skali 1:1 najlepiej pracuje obiektyw symetryczny (taki sam układ soczewek po obu stronach przysłony), dla Zwykłych Sytuacji Fotograficznych (obiekt fotografowany znacznie dalej od obiektywu niż klisza/matryca) nie będzie on jednak dawał naprawdę dobrych obrazów (nieco pomoże tu silne (w granicach rozsądku - ogranicza nas dyfrakcja) przymknięcie przysłony). Dziala to też w drugą stronę - obiektyw do 'typowych zdjęć' nie będzie dawał najlepszych możliwych obrazów w macro (choć pomaga tu stosowany czasem układ korekcji do zdjęć z bliższych odległości - CRC, który przesuwa nieco niektóre soczewki wewnątrz obiektywu, poprawiając korekcję dla zdjęć z bliska). Jak temu zaradzić?

Otóż można użyć pierścienia odwrotnego mocowania obiektywu. Jest to pierścień, który z jednej strony ma gwint do filtra (taki jak w obiektywie), a z drugiej - bagnet/gwint mocowania obiektywu. Pozwoli on na odwrotne zamocowanie obiektywu na mieszku/pierścieniach ('przodem' obiektywu w stronę aparatu). Poprawi to trochę korekcję przy makro (teraz obiektyw będzie tym lepiej pracował, im bliżej jest to obiektu, i im dalej jest matryca/klisza).

 

Zwróć też uwagę, że stosując obiektyw na mieszku, robisz zdjęcie tylko wycinka pola widzenia obiektywu, tym mniejszego, im dłuższy jest zastosowany wyciąg (mieszek). Stąd, im bardziej odsuniesz obiektyw od aparatu, tym ciemniejszy będzie obraz, i tym bardziej widoczne będą wady optyczne obiektywu (dokładnie tak samo, jakbyś w teleskopie zwiększał powiększenie), co, wraz z małą głębią ostrości w makro, szybko zmusi Cię do silnego przymykania przysłony.

 

Gdzie mozna kupic tego Spiratone MacroBel? Na gieldzie mozna zapolowac? Rozumiem, ze to m42? Oczywiscie AF mi nie jest do nieczego potrzebny.

Po komisach foto trzeba poszukać ;) Tak, M42.

 

Pytanie tez jest takie: czy majac juz pierscienie, jest sens bawic sie z przerabianiem mieszka? Jedyna jego zaleta to latwa skalowalnosc, poza tym nie ma zadnych plusow.

To już musisz sam zdecydować ;) Zależy jakie makro będziesz robił.

Do motylków, żuczków, polecałbym tego Tamrona o którym pisałem - używany znajdziesz poniżej 1000 złotych, jest na mocowanie Canona i działa sterowanie przesłoną. Do większych skal - kombinuj z pierścieniami, mieszkiem, itd..

 

Co do Canona 1.8/50 - to zgrabny obiektyw, choć plastiku w nim dużo ;) Przy makro będzie dawał nieostre brzegi - i będzie to widać tym bardziej, im większą skalę odwzorowania zastosujesz. Przymykaj go możliwie jak najbardziej.

Na mocowanie Canona masz też dość taniego Canona EF 2.5/50 Macro. będzie dobrze pracował również na pierścieniach, kosztuje jakieś 240$, więc też niezbyt dużo.

 

Czyli i tak zostaje problem obiektywu. Troche nie rozumiem, jak z ogniskowej 200mm moge uzyskac takie powiekszenia?

 

Odsuwając obiektyw dalej. Popatrz na równanie soczewki:

1/f = 1/x + 1/y

gdzie f - ogniskowa obiektywu, x - odległość przedmiotu, y - odległość obrazu.

Skalę 1:1 będziesz miał wtedy, gdy odległość przedmiotu będzie taka sama, jak odległość obrazu. Dla obiektywu 200mm oznacza to, że będziesz musiał odsunąć obiektyw od aparatu o dodatkowe 200mm, a obiekt będzie musiał być około 400mm od obiektywu (dokładniej od środka optycznego obiektywu;). Tak więc mając obiektyw 200mm i montując go na mieszku 200mm możesz zrobić konika polnego na całą klatkę z odległości 40 cm - nie spłoszysz go, a mając lampę błyskową lub zespół lamp, 'zamrozisz go' na tyle, że takie zdjęcie wyjdzie Ci dobrze z ręki. Zaś obiektyw 50mm będzie wymagał odsunięcia na dodatkowe 50mm i robienia zdjęć ze 100mm - gwarantuję Ci, że rzeczonego konika spłoszysz ;)

 

Czy tam tez musze jakis pierscien odwracajacy zastosowac?  

 

Nie 'musisz' ;) Różne obiektywy różnie pracują przy różnych skalach odwzorowania ;) Musisz sprawdzić czy to, co daje Ci obiektyw na mieszku, wystarcza Ci ;)

 

[ Add: Pon 12 Lip, 2004 ]

Aha - Adamie, tu jest strona Marka Wyszomirskiego:

http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl

Pytaj go na priva jakby co, jest bardzo miły i kompetentny i na makro się zna BARDZO dobrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam moje pierwsze eksperymenty z makro 50/1.8II (rozne pierscienie, rozne skale odwzorowania). Generalnie to jestem pozytywnie zaskoczony. Takie pierscienie otwieraja nowe mozliwosci.

 

http://www.procreative.pl/adam/makro/index.htm

 

A ponizej probka :) - krzyzyk ma ok 5mm.

 

makro-2004-07-11-21-06-07_0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj właśnie pierwszy dzień mialem okazje robić zdjęcia nowym nabytkiem. To jest boskie.

Obiektyw kitowy bez żadnych pierscieni itd . crop z wiekszego obrazka .

 

album_pic.php?pic_id=955&sid=06fbecb51193d974ecde7c783821bdc4

album_pic.php?pic_id=956&sid=06fbecb51193d974ecde7c783821bdc4

album_pic.php?pic_id=957&sid=06fbecb51193d974ecde7c783821bdc4

 

Deszcz padał , wiatr troche wiał . Sprzet jeszcze nieopanowany ale MOŻLIWOŚCI MA OGROMNE

Już sie nie moge doczekac redukcji na M42. wtedy zaczne katowac wszystkie swoje szkła i pierścienie pośrednie.

 

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciiii , nie mogę powiedzieć żeby nie zapeszyć ,sprzęcior jeszcze nie jest u nas ,ale przy złączce na m42 pokaże spory potencjał a i nowy upgrade da się zrobić. :wink: :mrgreen:

 

ps. a i ładną animację chmurek nad górami da się zrobić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<p class="bezczelna_propaganda">

DSLRy to rozwój? To krok wstecz! Co ja mówię, to paniczny odwrót!!!!!

Nich żyje księżniczka Analogówna! Śmierć skomputeryzowanej, bezdusznej fotografii cyfrowej! To tak jak teleskop z GOTO - tylko dla leniwych!!!!

Wy, cyfrówkowcy, jesteście jak wirus, szarańcza, niszczycie wszystko co stanie na Waszej drodze i przenosicie się dalej... Jesteście zarazą którą trzeba zniszczyć" [Watteau poprawia okulary]

</p>

 

Właśnie wyobraziłem sobie swojego wielkoformatowca na klisze 8x10 cali, majestatycznie powiewającego w podmuchach wiatru, siedzącego piggybackiem na jakimś Firstscope 60 czy ETX 60 ;)))

        _                                          _

      | |////////////////////| |_

      | |                                        | | |

    _ | |                                        | | |

     |o|                                        |o|o|

    _/| |                                        | | |

      | |                                        | |_|

      |_|////////////////////|_|      

     | O |                                      | O |

     |   |                                      |   |

   __|___|___________|----|_____________________|   |__

  |                  | O  |                            |

  |__________________|    |____________________________|

                ____ | ___|___

               [______________]=|

                       /|

                     /  |  

Mam nadzieję że grafika przejdzie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.