Skocz do zawartości

NGC 6210, 6543, M 57, 27, 51, 101


pasionat nieba

Rekomendowane odpowiedzi

Super, za Kocie Oko plus, ja czaje się czaje na to i nie znalazłem do tej pory. Jak dla mnie mógłbyś nie ucinać tego okręgu reprezentującego okular. Oprócz tego to jest na prawdę dobrze, ciekawe czy Wimmer i Ares czują już Twój oddech na karku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, za Kocie Oko plus, ja czaje się czaje na to i nie znalazłem do tej pory. Jak dla mnie mógłbyś nie ucinać tego okręgu reprezentującego okular. Oprócz tego to jest na prawdę dobrze, ciekawe czy Wimmer i Ares czują już Twój oddech na karku :D

 

Postaram się nie ucinać następnym razem pola okularu. Okrąg powstaje na końcu szkicu, kiedy wiem gdzie ma być jego krawędź. Próbuj szkicować, niema się czego obawiać, jak nie wyjdzie zacznij jeszcze raz, praktyka czyni mistrza jak to się mówi :icon_smile: . Dzięki szkicowaniu zauważa się więcej.

Ciekawi mnie mnie to że np niektóre obiekty są lepiej widoczne w 16" niż w 22" np M27

 

Jak ma się świetne niebo to nawet 8 cali pokaże więcej od 22 z centrum miasta. Patrzyłem z 16 cali pod dobrym niebem i faktycznie pokazała więcej niż moje 22 z pod domu, na pewno z większym kontrastem. Rozumiem że M 27 w tak dużym lustrze może być już prześwietlona jak kiedyś pisał Max czy Midimariusz w innym wątku. Chyba jeszcze nie widziałem prześwietlonej planetarki. Pamiętam że patrzyłem w zeszłym roku na mgławicę mrugającą w Łabędziu i przy 400 mogła być prześwietlona, jak przywaliłem jej 824 to zgasła i pokazała niesamowity środek.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie mnie to że np niektóre obiekty są lepiej widoczne w 16" niż w 22" np M27

 

Dużo zależy od warunków, też obserwuję z miasta. Wystarczy parę lekkich chmurek i odbijają mnóstwo świateł od miasta ...

Z mojego doświadczenia, seeing potrafi zabrać 25-50% szczegółu jak nie więcej ...

Przykład moje pierwsze 3 obserwacje i chciałem odsyłać moją 20".

Dopiero za 4 razem było na tyle stabilnie, że obraz spowodował, iż nie żałowałem ani jednej złotówki.

Później już nie miałem tak niestabilnych warunków 3 razy pod rząd.

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym środkiem miasta była to przenośnia, obserwuję z gminy, która niestety dobrze się rozwija, to znaczy zaczyna świecić. Dwa lata temu było zauważalnie lepiej. Dokładnie jest jak piszesz, przy dużym tak dużym lustrze muszą być dobre warunki, bez nich duży telep nie wywali tych dalekich mgiełek na które go stać. Myślałem- no gdzie te widoki, takie wielkie lustro, 13 razy mieści się na nim powierzchnia 6 cali, a 13 razy lepiej nie widać :icon_wink:, może 3-4 razy lepiej, ale ani to kontrastowe jak w 6'', ani bardziej rozbudowane. Na kulkach od razu było widać różnice jak pamiętam, jaśniejsze i rozsypane jak gromady otwarte w dużym powiększeniu. Z 22 calami miałem z cztery noce kiedy widok powalał i wysypywał mnóstwo małych galaktyk. Wtedy praktycznie 80 procent wyłapywałem które szukałem pod 14 mag. Często nie wierzyłem własnym oczom, rozdziabiałem gębę, przyśpieszało bicie serca, warto mieć takiego bechemota na takie chwile. Gdy warunki były kiepskie to nic szczególnego nie pokazywał, zwykle to samo co stojące obok 6 cali, tylko większe.

Edytowane przez pasionat nieba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.