Skocz do zawartości

ASA 12N - astrograf


renims

Rekomendowane odpowiedzi

Pytam znawców techniki nie filozofów. Czy jest sens się podniecać chyba złymi wynikami pomiaru kolimacji zdjęć z ASA 12" dzięki znanemu programowi CCDInspector 2.5.3 ?

 

Zauważyłem, że na każdym wykonanym zdjęciu są różne wyniki pomiarów. Bez względu jaki mam filtr w kole filtrowym czy jaka długość naświetlania wyniki nie są za ciekawe. Czy to się mieści w jakiejś tolerancji czy mam się bać. Powiem że ciężko ustawić idealną ostrość robiąc zdjęcia galaktyk w głębi kosmosu.

 

Czasami FWHM mam 2 gdy szukam ostrości z automatu czy ręcznie, a gdy chwycę i naświetlam 500 czy 800 sekund nie ruszając nastawień zmienia się na ok 15. Ostrość kicha.

colimacja.jpg

model graficzny foto.jpg

kolimacja 3D.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zdjęcia Adamie na dysku robione jak go kupiłem i parametry również są zróżnicowane.

 

Czyściłem jedynie z kurzu fokuser bo był moment,że zaczął przeraźliwie zgrzytać jak stara baba. Ze strachu aż wyłączyłem zasilanie. Tak jakby się zacierał. Wyczyściłem i idealna teraz cisza. Są jednak zdjęcia gdzie kolimacja jest zero. Ale to wyjątki. Zdjęcie poniżej. Jednak większość rozjechana jedne mniej drugie więcej.

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie uwagi, każda z innej beczki :

1. Objawy wskazują na wadliwie działający focuser- soft do focusera - złe krzywe ( o ile występują, bo nie znam na tyle softu ASA do focusera). Skoro jesteś w stanie uzyskać - obojętnie ręcznie czy automatycznie - taką " dobrą" ostrość jak na tych ostatnich klatkach to znaczy że teleskop jest ok. No chyba że buja Ci się lustro lub ugina tuba - ale to raczej wykluczam bo to jednak zjawiska niemożliwe w astrografach tej klasy.

2. Druga sprawa to kwestia krzywizny pola. Jak na sprzęt z górnej półki trochę mnie o martwi i tutaj bym pomyślał o ewentualnych poprawkach. Wyniki powyżej 15% są dość kiepskie.

 

Przykład poniżej dla takiej samej matrycy jak Twoja, astrograf Officina Stellare Veloce RH 200 - 8 cali, f=600 mm.

I są to wyniki powtarzalne !

 

Mój najgorszy wynik był taki:

 

CCDinsp.jpg

 

a najlepszy taki:

 

CCD insp 2.jpg

 

I tu jest ewentualne pole do poprawek. Ale najpierw focuser.

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I tu jest ewentualne pole do poprawek. Ale najpierw focuser.

 

 

 

I chyba masz racje. Fokuser OK3 ASA ma 6 rolek, czyli 3 pary po 120st specjalnie wyregulowanych by uzyskać idealną osiowość. dziwi mnie to ze są różne pomiary uzależnione od ostrości.

 

Na 2 rolkach czyli pod jedną z par bieżnia jest wykonana ze srebrnej stali jakby naklejonej. Pozostałem 2 prary rolek ślizgają się bezpośrednio po obudowie fokusera. Ta pierwsza wspomniana para, a właściwie pod nią bieżnia jest nie równa. Wyślizgana w miejscu najbardziej użytkowanym. To zauważyłem już 3 miesiące temu i nie myślałem że to może być powodem co rusz innych wyników. Dziwiło mnie że taka specjalnie zamontowana płytka szybciej się wyślizgała jak sama obudowa która jest nie ruszona. Sprzęt używam z doskoku kiedy jest czas i pogoda . Nie tłukę tysięcy zdjęć lecz kilka setek od pory zakupu.

Ciekawostka że tak mogło się zużyć ? Kiedy w kopule miałem 50stC i popołudniu poszedłem się pobawić przeraziły mnie nie równe zgrzyty w czasie pracy fokusera. Bo rolka czy rolki kiedy wyjechały z wytartej bieżni na wyższy punkt to przerażające zgrzyty. Trzeba reklamować.

ok3.jpg

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczekujesz odpowiedzi od znawców techniki to równaj poziomem wiedzy..

 

Nikt Cię o zdanie nie pytał. Jeśli bym wiedział to nie zadawał bym pytań. W końcu są mądrzejsi ode mnie.

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, spokojnie. Nie róbmy zadymy.

Te zgrzyty przy wjeździe rolek na nie wybitą część bieżni to NAJPRAWDOPODNIEJ dźwięki tuby wyciągu protestującej przeciwko zgniataniu przez zbyt mocno napięte zespoły łożysk lub zgrzyty samych łożysk. I to jest powód Twoich nieostrości - przy zbyt mocno ściśniętej tubie napęd nie daje rady - pracuje nieliniowo - i za każdym razem MOŻE dawać inny wynik ostrzenia. Inna sprawa to zużycie bieżni. Wybita stal? Kurcze, toż to trzeba siły parowozu żeby naruszyć powierzchnię bieżni.

A i jeszcze jedno - Twoje wyniki z CCD inspektora nie wskazują na nieosiowość . To wyłącznie brak ostrosci. Podobne efekty daje także zła odległość korektora od kamery lub lustra ( nie wiem czy w to drugie ma takie znaczenie w Newstonach, ale w Riccardi-Honders odległość korektor - lustro jest kluczowym parametrem dla płaskości pola ostrości o czym się kiedyś boleśnie przekonałem)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, spokojnie. Nie róbmy zadymy.

Te zgrzyty przy wjeździe rolek na nie wybitą część bieżni to NAJPRAWDOPODNIEJ dźwięki tuby wyciągu protestującej przeciwko zgniataniu przez zbyt mocno napięte zespoły łożysk lub zgrzyty samych łożysk. I to jest powód Twoich nieostrości - przy zbyt mocno ściśniętej tubie napęd nie daje rady - pracuje nieliniowo - i za każdym razem MOŻE dawać inny wynik ostrzenia. Inna sprawa to zużycie bieżni. Wybita stal? Kurcze, toż to trzeba siły parowozu żeby naruszyć powierzchnię bieżni.

 

Tak dokładnie ale to się działo bez mojej ingerencji Jednak gdy sprawdziłem co to było i po wyczyszczeniu bieżni do dziś działa bezszmerowo. Wada konstrukcyjna czy kupiłem wytarty fokuser. Chyba to drugie bo nie trzaskam zdjęć jak inni Tylko amatorsko z doskoku sie bawie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renims, to może ja dodam coś od siebie.

 

Tak jak wspominałem od początku, montowanie teleskopu słonecznego na newtonie (na barana) nie jest najlepszym pomysłem. Zapomniałeś dodać w swoim opisie, że bardzo prawdopodobna jest sytuacja gdzie przy obserwacjach słońca "wpadło" ci ono również do tuby głównej. Tak jak Ci wspominałem przy 12" lustrze nawet jeśli "bokiem coś wpadnie" to temperatury o których rozmawiamy są bardzo konkretne... Wzrost temperatury wewnątrz wyciągu powoduje wystąpienie ogromnych naprężeń które demolują wszelkie ustawienia a w większości przypadków cały sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Jacku zauważ że jedne zdjęcia są super przy tej samej galaktyce a gdy rusze ostrość na inny obiekt to ucieka kolimacja w bok. Ucieka dlatego jak Ci kiedyś wspominałem ze bieżnia fokusera jest wytarta To nie wina montowania na barana bo setki ludzi tak ma i rozmawiałem z ludźmi z ASA i bez kłopotu mona tak robić

 

Zanim robie zdjęcia zawsze kopułe otwieram kilka godzin wcześniej. Więc temperatura jest zgodna z otoczeniem. Tu ewidentnie jest wytarty fokuser. Rozmawialiśmy kiedyś telefonicznie Jacku. Teraz działa cicho bo naprawiłem, Wiesz ze mam pojęcie techniczne :) Bede go demontować i wyśle.

 

Dodam ze nie ma możliwości wyrównania tej bieżni. Ma mikroskopijne wgłębienia

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Jacku zauważ że jedne zdjęcia są super przy tej samej galaktyce a gdy rusze ostrość na inny obiekt to ucieka kolimacja w bok. Ucieka dlatego jak Ci kiedyś wspominałem ze bieżnia fokusera jest wytarta To nie wina montowania na barana bo setki ludzi tak ma i rozmawiałem z ludźmi z ASA i bez kłopotu mona tak robić

 

Zanim robie zdjęcia zawsze kopułe otwieram kilka godzin wcześniej. Więc temperatura jest zgodna z otoczeniem. Tu ewidentnie jest wytarty fokuser. Rozmawialiśmy kiedyś telefonicznie Jacku. Teraz działa cicho bo naprawiłem, Wiesz ze mam pojęcie techniczne :) Bede go demontować i wyśle.

 

Dodam ze nie ma możliwości wyrównania tej bieżni. Ma mikroskopijne wgłębienia

 

Chyba nie chodzi o temperaturę w obserwatorium, tylko o temperaturę w ognisku teleskopu skierowanego na słońce. Ale nie wiem, nie jestem znawcą tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop był otwarty, czy zakryty pokrywą? Bo jak otwarty to aż dziwne że nie strzelił korektor..

Na teleskopie zawsze jest pokrywa po skończonej pracy by się nie kurzyło. Kopuła zamknieta Wewnątrz temperatura ok 50st. Po otwarciu i przewietrzeniu za kilka godzin zacząłem się bawić i usłyszałem zgrzyty. Ze strachu wyłączyłem zasilanie bo nie wiedziałem co się dzieje gdy fokuser ustawiał ostrość.

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda do kitu więc odkręciłem fokuseer w 30 sekund i o to zdjęcia.

Czy myślicie to co ja, że to zniszczona bieżnia od nadmiernej eksploatacji czy innych czynników jak temperatura jak mi sugerowano?

Ewidentnie widzę przetartą bieżnie na środkowej najczęściej używanej do fokusowania. Skrajne brzegi tylko 2 rolek dociskających nie są wytarte tak jak środek.

 

Żeby tak styrać trzeba trzaskać foty przez długi czas.

rolka 1.JPG

rolka 2.JPG

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego jest węższe tam gdzie "żadko" pracuje - przecież rolka ma jedną szerokość ? Nie rozumiem tego fenomenu...

Nie jestem sobie w stanie wyobrazić wielkości sił które w odlewie stalowym są w stanie wygnieść takie wgłębienia...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego jest węższe tam gdzie "żadko" pracuje - przecież rolka ma jedną szerokość ? Nie rozumiem tego fenomenu...

Nie jestem sobie w stanie wyobrazić wielkości sił które w odlewie stalowym są w stanie wygnieść takie wgłębienia...

 

Sam jestem pod wrażeniem kiedy zobaczyłem czemu ten fokuser działa coraz gorzej. Z ciekawości rozebrałem 4 śrubki i oczom ukazała się styrana bieżnia.

Docisk rolek nie był duży bo suwliwie bez silniczka super pracowało. Jednak nie idzie płynnie lecz skokowo bo są nierwówności. Rolka wpada w rowek jak na foto pokazałem. Te nierówności to raczej spora eksploatacja ale taki kupiłem.

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio, nie wyobrażam sobie co trzeba zrobić , żeby tak wyfrezować wysokogatunkową stal bieżni. Brak mi wyobraźni chociaż wydawało mi się źe mam wybujałą:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.