Skocz do zawartości

ASA 12N - astrograf


renims

Rekomendowane odpowiedzi

Na podstawie samych zdjęć wygląda na to że rolka wycisnęła bieżnie np. pod wpływem rozszerzania się metalu na skutek wysokiej temperatury. Serwis oceni czy jest to wada fabryczna czy uszkodzenie w czasie eksploatacji. Teraz to tylko bicie piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Renims, zobacz czy pozostałe rolki są takiej samej szerokości, może tak być, że dla poszczególnych rolek były frezowane inne szerokości rowka i teraz jest to przekręcone, dane rowki nie trafiają w odpowiednie rolki, dlatego widać najpierw wąski a potem szeroki ślad. Wykonaj trochę fotek jak możesz, to ułatwi sprawę.

Na fotce Adama ja widzę frezowany rowek.

Pozwoliłem sobie o kopie pliku i zaznaczenie strzałką.

 

Wojtku, na pozostałych rolkach nie ma czegoś takiego w ogóle, bo to niej jest bieżnia ślizgowa (jak w crayfordzie), tylko element, do którego dopiero zamontowana jest listwa zębata. Ona jest tylko w tym miejscu, stąd inne rozwiązanie techniczne (ona ma swoją elastyczność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2. Ty zaś rozebrałeś focuser na czynniki pierwsze i teraz żeby działał prawidłowo, trzeba wyregulować masę innych parametrów, które pewnie prawidłowo zrobią tylko w fabryce (żeby zachować oryginalne parametry). Co więcej, żeby to zrobić prawidłowo, trzeba dostarczyć nie sam focuser, ale cały zestaw (z teleskopem).

 

Jeżeli wyciąg nie jest prawidłowo wyregulowany, to pewnie szalał, nawet może pozrywać ci zęby. Regulacja po demontażu tych wyciągów to nie jest trywialna sprawa i nawet ja tego nie robię.

 

Nie rozkręcałem całego fokusera bo nie jestem gamoniem i wiem czym to śmierdzi. I znowu wmawiasz mi ciemnote. Poluzowałem tylko śrubki dociskowe z tej jednej płytki gdzie są wżery a nie kolejne pozostałe i w żaden sposób nie waży to na zmianie parametrów bo baza fokusera to opieranie się na pozostałych 4 rolkach.

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo to za siebie mówi jak na początku pisałem Jedne zdjęcia są super i kolimacja ZERO a gdy fokuser wejdzie w wytartą bieżnie jest kibel. Czego to wniosek? Waszej śmiesznej teorii wysnutej z palca czy faktów jakie są dowodem w formie zdjęć z kamery FLI czy zniszczonej miekkiej płytki fokusera?????

 

 

FOTY zniszczonej płytki

 

Zdjęcia kaszana - początek rozmowy

 

Zdjęcia igła - początek rozmowy

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, osądzanie stanu technicznego na odległość nic nie da. Coś było przyczyną nienaturalnego pozostawiania śladów na powierzchniach ślizgowych. Pewnie nie obędzie się bez dokładnych oględzin i zapewne wymiany płytek (jeżeli są oddzielnymi elementami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, osądzanie stanu technicznego na odległość nic nie da. Coś było przyczyną nienaturalnego pozostawiania śladów na powierzchniach ślizgowych. Pewnie nie obędzie się bez dokładnych oględzin i zapewne wymiany płytek (jeżeli są oddzielnymi elementami)

 

 

Dokładnie ale z wiadomych przyczyn RENIMS jest winny dlatego ze to G kupił i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedne zdjęcia są super i kolimacja ZERO a gdy fokuser wejdzie w wytartą bieżnie jest kibel. Czego to wniosek?

Robert jak w dwóch oddalonych od siebie miejscach na wyciągu przy tym samym zestawie możesz uzyskiwać dobre zdjęcia - lub ich oczekiwać??? Punkt ostrości jest tylko w jednym miejscu - oczywiście zmienia się o "x" kroków w zależności od czynników zewnętrznych ale to są minimalne ruchy.

 

 

Ja widzę to tak.

Kolejny raz zwracam uwagę, że jest to prywatna transakcja pomiędzy Adamem a Robertem.

 

Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie odesłanie wyciągu do producenta.

 

Należy jednak pamiętać że:

1. Jeśli producent uzna reklamację - jest po temacie - ASA naprawia wyciąg, Robert go dostaje, sprawa rozwiązana. Pytanie co z ustawieniami osiowości.

2. Producent uzna że wszystko jest OK i nie ma podstaw do reklamacji - Robert ponosi koszty przesyłek oraz jeśli ASA wystawi jakąś fakturę za ekspertyzę również te koszty są po jego stronie.

3. Producent uzna, że jest usterka ale było "dłubane" przy wyciągu i nie uzna reklamacji - Robert ponosi koszty przesyłek, jeśli się zdecyduje na naprawę również koszty naprawy.

 

Ostatnia wersja gdzie ustalenia zostają pomiędzy Panami bo to ich prywatna sprawa.

4. Producent uzna, że usterka jest ale powstała w związku z niewłaściwym użytkowaniem (uszkodzony przez użytkownika) - pojawią się koszty przesyłek oraz naprawy. W mojej ocenie sprzęt był absolutnie sprawny w listopadzie.

 

W każdym przypadku pozostają ewentualne koszty ustawienia osiowości wyciągi.

 

Zaznaczam jednak, że to Robertem z Adamem muszą sobie wszystko ustalić - jak to przy zakupach na giełdzie.

 

Jazz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku dzwoniłeś i wyjaśniliśmy sobie co i jak Nie rozumiem Twojego stanowiska. Adam dostał kilka meili i kilka telefonów Nie odpisywał bo lekceważy mnie. To nie jest miłe. Dlatego jako współwłaściciel Astomarketu kierowałem telefony i meile do Ciebie. Twoja uprzejmość jest w porządku i To Ci powiedziałem Adam nadal nie odpisał na zadane pytania dlatego szukałem wyjaśnienia i opinnii ludzi na forum bez podawania od kogo i gdzie kupiłem To Adam się zdradził.

 

Jest wada i to ewidentna wada a nie moja eksploatacja gdzie zrobiłem niewiele zdjęć.

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tu nikogo bronić ani atakować ale ciekawie mnie jedna sprawa, dlaczego Renims mówi o tym dopiero teraz, dlaczego po tylu miesiącach pracy wyciągu zauważył to dopiero teraz. Być może przez przypadek wyciąg został szturchnięty, coś się tam minimalnie skrzywiło i tulejki, czy inne elementy wyciągu poszły nie tak jak trzeba, stąd też widoczne ślady "uszkodzenia" bieżni.

Wiadomo, sprzęt astro jest delikatny, taki wyciąg jednak troszkę dźwiga, jak nie przypadkowe trącenie wyciągu, to może sama regulacja była przyczyną powstania całego problemu, tak jak pisał Adam różnice temperatur są ogromne i trzeba było go wyregulować? Wyciąg zrobił się "luźny" i bach problem gotowy, co nie wyjaśnia całej sprawy, bo jednak jest to sprzęt za xxx zł i tego typu usterki nie powinny się pojawić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg zrobił się "luźny" i bach problem gotowy, co nie wyjaśnia całej sprawy, bo jednak jest to sprzęt za xxx zł i tego typu usterki nie powinny się pojawić.

 

Dlaczego? To sprzęt wysoce precyzyjny, specjalistyczny. Wymaga dużego doświadczenia i wiedzy. Sprzęt laboratoryjny, czy mechaniczny wysokiej precyzji jest po prostu delikatny i wymaga odpowiedniego traktowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak patrzę teraz na te wżery, to trochę to wygląda, jakby dostał się tam np. piasek albo jakiś inny drobny, twardy materiał. Pytanie, czy jest to w ogóle możliwe w takim wyciągu, o ile nie był wysunięty?

Posiadam taki sam wyciąg w ASA 10N OKZ3 i uważam, że jedynym rozsądnym wytłumaczeniem wżerów na bieżni jest dostanie się tam drobin piasku w trakcie użytkowania teleskopu. Prawdopodobnie spowodowało to uszkodzenie zębatki focusera( na skutek nadmiernego nacisku i siły tarcia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie robiłem papierem ludzie kochani. Jackowi wspominałem że można by to było zrobić by nie cudować z wysyłkami do ASA i czekać kilka miesięcy, aż łaskawie naprawią czy wymienią. W końcu nie bez powodu wydałem ponad 200 kawałków by mieć bubel. Myślałem że to pomoże ale gdy zobaczyłem po odkręceniu silnika jak to wygląda się po prostu przeraziłem. Kibel i tyle. Bubel i tyle.

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam taki sam wyciąg w ASA 10N OKZ3 i uważam, że jedynym rozsądnym wytłumaczeniem wżerów na bieżni jest dostanie się tam drobin piasku w trakcie użytkowania teleskopu. Prawdopodobnie spowodowało to uszkodzenie zębatki focusera( na skutek nadmiernego nacisku i siły tarcia).

Andrzeju a skąd piasek jak to stoi na pierze w kopule. Jak czyszczę podłoge to nie szczotką lecz odkurzaczem. Bo zdaje sobie sprawe ze zakurze cały sprzęt łącznie w komputerami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane) · Ukryte przez Jazz, 29 Maja 2014 - Brak powodu
Ukryte przez Jazz, 29 Maja 2014 - Brak powodu

Wasz guru nie ma czasu bo inwestuje kase zarobioną na was gdzie indziej i bawi sie w celebryte łażąc po mediach. Dzisiaj umilal mi radiowy poranek, choc o wątpliwej przyjemności. Wystarczy pogooglać żeby zobaczyć czym się teraz zajmuje http://pieniadze.gazeta.pl/pieniadz/1,136157,15839391.html

http://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/1118689,Polacy-w-awangardzie-wynalazcow-technologii-XXI-wieku

 

śmiechu warte. Manipulator od reklam teraz będzie was wszędzie śledził za pomocą swoich serwerów - nawet w realu. Płaćcie więcej w jego sklepach i pchajcie mu mamonę. Ciao.

 

teleskop chłpie pewnie sprzedał ci stary z demo astromarketu. Stary numer sklepikarzy.

 

 

WOW

tego nie wiedziałem

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza

Prawdopodobnie spowodowało to uszkodzenie zębatki focusera( na skutek nadmiernego nacisku i siły tarcia).

 

Nie doczytacie, a piszecie. O zębatce nie ma słowa jest IGŁA. To tylko powierzchnia po jakiej latają 2 rolki DOCISKOWE się wytarła powtarzam ostatni raz co widać na zdjęciach !

 

FOTY zniszczonej płytki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie doczytacie, a piszecie. O zębatce nie ma słowa jest IGŁA. To tylko powierzchnia po jakiej latają 2 rolki DOCISKOWE się wytarła powtarzam ostatni raz co widać na zdjęciach !

 

FOTY zniszczonej płytki

Na Twoich zdjęciach widać wyrażnie drobne uszkodzenia zębatki.

Pozdrawiam.

post-21640-0-87671800-1401347843.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano · Ukryte przez Hans, 29 Maja 2014 - Brak powodu
Ukryte przez Hans, 29 Maja 2014 - Brak powodu

 

Anonimowość jest świętym prawem każdego użytkownika internetu, tym bardziej jeżeli przystoją mu dobre intencje. Może wyjaśnisz mi czemu jesion pousuwał moje posty? Czemu nie można o nim mówić prawdy na forum?

 

Bo to jest TWOJA prawda która niekoniecznie jest PRAWDĄ OBIEKTYWNĄ. A co do Twoich intencji mam poważne wątpliwości

Odnośnik do komentarza

Na Twoich zdjęciach widać wyrażnie drobne uszkodzenia zębatki.

Pozdrawiam.

 

A chodzi Ci Andrzeju o sam brzeg zębatki ? No racja ale to kiedyś był taki cyrk gdy programem ASA do sterowania fokuserem przesunąłem na skraj wysywu usłyszałem terkotanie. Wiedziałem że zębatka zeskoczyła na sam brzeg. Moim zdaniem powinny być mikrowyłączniki lub coś innego. Nigdy wcześniej nie rozbierałem i nie zaglądałem ale cyrki po użytkowaniu fokusera dość szybko się ujawniły.

Kilku kolegów tu z Forum z którymi się łączyłem TeaViwerem nie wiedziało co się dzieje że raz ostrość jest a raz nie. Szydło z wora wyszło później .

 

Dlatego podumowując całą rozmowę jaka nabrała rozpędu Ja z Adamem bym załatwił sprawę na PW ale ze nie odpisywał a telefonów nie odbierał to sprawę tylko z zapytaniem o opinie skierowałem tu do Was.

Ciesze się że dowiedziałem się kilku rzeczy ale nadmieniam że nie trzaskam tysięcy zdjęć, że kopuła jest czysta i niema piachu, a montaż z teleskopem jest na wysokości 120cm na pierze. Niema innych czynników które by mogły wyorać płytkę jak nadmierne użytkowanie a nie sprawdziłem po kupnie bo Adamowi po dzień dziś bardzo ufam albo wina twardości płytyki tych 2 rolek. Pozostałe rolki nie mają śladów !!! Tylko ta płytka więc do dupy twardość i tyle. WADA .

 

Żeby nie było to oświadczam, że Adama wiedza jest dla mnie na płaszczyźnie możliwie najwyższej. To autorytet w dziedzinie Astrofotografii i nie sugeruje innym, że to zła postać mająca złe intencje. W przeciwnym razie nie wydał bym u nich takiej wielkiej mamony na astrozabawki.

Edytowane przez renims
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.