Jump to content
wessel

Montaż ASA DDM - od D-day do First Light Day

Recommended Posts

Czas pokaże. Może zdążę :)

Przesyłam Ci zdjęcie zestawu takiego samego jak Twój docelowy. Chyba będziesz musiał dokupić jeszcze jedną przeciwwagę.

154669730.lF9kWKnM.MidSession27.2.14pointedatM101.jpg

Andrzeju, bezcenna informacja! Dzięki!

Ale nie będę musiał, to zdjęcie właśnie mnie upewniło. Zauważ, że przeciwwagi ( 2x5 kg i 2,6 kg) nie są na końcu pręta, jest zapas. 2xs2,6 plus 5 powinno wystarczyć???

Edited by wessel

Jeśli oś RA montażu jest tam gdzie myślę to wg mnie starczy - zauważ że ta przeciwwaga 5kg jest bliżej osi RA niż końca pręta, a więc 2.6kg na końcu powinno starczyć. Trzymam kciuki, z moją cierpliwością przez te 3 miesiące bym obgryzł pewnie wszystkie paznokcie :)

Andrzeju, bezcenna informacja! Dzięki!

Ale nie będę musiał, to zdjęcie właśnie mnie upewniło. Zauważ, że przeciwwagi ( 2x5 kg i 2,6 kg) nie są na końcu pręta, jest zapas. 2xs2,6 plus 5 powinno wystarczyć???

W razie potrzeby można przedłużyć pręt przeciwwagi stosując na końcu dłuższą śrubę M8. Wówczas przeciwwaga może nieco wystawać poza pręt i tak będzie ją blokować śruba M8.

Pozdrawiam

To ja wrzucę jeszcze link do galerii z której pochodzi zdjęcie przedstawione przez Andrzeja:

http://www.pbase.com/boren/asa_ddm60_pro

Jest tam więcej zdjęć, może podpatrzysz jakieś ciekawe rozwiązania (np. statyw Losmandy HD)

To jest galeria właściciela sprzętu, Harela Borena:

http://www.pbase.com/boren/root

Tutaj gość opisuje ciekawą przygodę (ilustrowaną zdjęciem) - pociągnął sobie za kabel od focusera podczas fotografowania i zruszył tubę, ale na montażu nie zrobiło to większego wrażenia - sprowadził astrograf tam gdzie miał być i dokończył 15 min, nieguidowaną ekspozycję (!):

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/1,2,3,4,5,6,7,8,9,10/Number/6406902/Main/6405669

Edited by swobodny

Znam Harela troszkę ( zdalnie) , korespondowaliśmy o Veloce, ale nie wiedziałem że ma też ASA. Dzieki!

...

Montaż Takahashi EM-200 w mojej konfiguracji jest guidowany przez zestaw Orion Miniguide scope (apertura 50 mm, ogniskowa 180 mm). Daje to ok. 9 arcsec na pixel. W warunkach dobrego nieba (np. w Broku) prowadzi w powtarzalny sposób EM-200 z dokładnością do ¼ piksela czyli ok. 2,5 arcsec. Znacznie gorzej jest w Warszawie gdzie prowadzenie mieści się w zakresie +- ¾ piksela czyli ok. 7 arcsec !!! A przecież 80% procent mojego fotografowania robię z Warszawy!!! Próby wydłużenia ogniskowej guidera lub stosowania OAGa nie zakończyły się sukcesem – lepiej nie było. Po prostu atmosfera w Warszawie taka jest i już.

..

Nie bardzo rozumiem wesselu, to Twoje rozważania szanuje, ale montaż nie poprawi seeingu. Jeśli jak to trafnie ująłeś "atmosfera w W-wie" taka jest i już to cud się nie stanie. Gwiada bedzie rysować po detektorze z powodu seeingu. Guding można kontrolować agresywnością aby zbyt pochopnie nie starał sie złapać gwiazdki do centroida.

Nie wiem czy montaż ASA użyłbym akurat do kompensacji złego seeingu. No nic zobaczymy.

Przy okazji po co taka duża czcionka - musiałem się wysilić aby przeczytać ten elaborat tak zaprezentowany :)

A czy ja napisałem że montaż poprawi seeing? Poprawi prowadzenie, nie seeing. Czcionkę poprawię :)

Montaż Takahashi EM-200 w mojej konfiguracji jest guidowany przez zestaw Orion Miniguide scope (apertura 50 mm, ogniskowa 180 mm). Daje to ok. 9 arcsec na pixel. W warunkach dobrego nieba (np. w Broku) prowadzi w powtarzalny sposób EM-200 z dokładnością do ¼ piksela czyli ok. 2,5 arcsec. Znacznie gorzej jest w Warszawie gdzie prowadzenie mieści się w zakresie +- ¾ piksela czyli ok. 7 arcsec !!! A przecież 80% procent mojego fotografowania robię z Warszawy!!! Próby wydłużenia ogniskowej guidera lub stosowania OAGa nie zakończyły się sukcesem – lepiej nie było.

Mógłbyś dokładniej opisać te próby ?. Mam podobną skalę guidera ok 9 arc/pixel i podobne pomysły rozwiązania jak oag czy dodanie barlowa T2 do szukacza. Obecnie staram się sprawdzić MetaGuide jako program do guidowania. Program wymaga kamerki ze strumieniem video np ASI 120, QHY5L-II, Point Grey itp. ale pozwala guidować poniżej 2s seeingu (na podobnej zasadzie jak robi się avikowanie planet). Na obecną chwilę zakup DDM odpada, jedynie dodanie dokładnego enkodera do obecnego sprzętu wchodzi w grę, ale to też nie jest tanie rozwiązanie.

Edited by amber

Odpowiedź znajdziesz tutaj czyli we właściwym miejscu :D

Dodanie enkodera niewiele zmieni, bo w ASA decydującą rolę odgrywa soft utrzymujący zadaną pozycję czyli Autoslew i precyzja DD. Musiałbyś zastosować coś podobnego, tzn. musiałbyś porównywać pozycję osi montażu względem zadanego parametru. A to wymaga mapowania nieba i dokładnego określenia pozycji montażu względem nieba.

Edited by wessel

Maćku, najszczersze gratulacje! Nie mogę się doczekać aż zobaczę to cudeńko w pracy - specjalnie w tym celu odwiedzę Cię :-)

P.

Druga sprawa – zasilacz.

ASA DDM 60 wymaga dużych prądów (do 20 A) przy napięciu 12V. Jednocześnie podaje preferowany typ zasilacza VOLTCRAFT FSP-11312 (13.8 V, 10 Amps) ??????? Jeden z dealerów z kolei oferuje Elektro-Automatik EA-PS 512-21T – zasilacz 12V 21 A????. Różnice są dość zasadnicze – VOLTCRAFT to zasilacz liniowy ( transformatorowy) o niskiej sprawności, duży i ciężki. Ten drugi to zasilacz przetwornicowy – mały i lekki. No i wydajność – jeden 10A a drugi 21A??? Same znaki zapytania. Dodatkowo okazało się że ASA sprzedaje zasilacze po cenie 150% ceny u innych dostawców. Hmm… na razie myślę o przystosowaniu zasilacza przetwornicowego 12V 18 A który mam „na składzie”, ale on ma tętnienia rzędu 500 mV, podczas gdy te „rekomendowane” mają poniżej 50 mV. Mogą pojawić się zakłócenia w działaniu montażu.. czekają mnie testy… Co na to AM? Jacek poleca używanie zasilacza 21A...

To wbrew pozorom bardzo istotny element. Zauważyłem pewną prawidłowość przeglądają ludzi skarżących się na niestabilne działanie zestawów ASA. Zdecydowana większość z nich nie używała tego rekomendowanego (sprzedawanego) zasilacza. Nie jestem elektronikiem, więc w temacie wyboru konkretnego modelu nie pomogę. Zauważam jednak, że wszystkie DDMy jakie do tej pory sprzedaliśmy w PL mają ten "oryginalny" i może z tego powodu raczej nikt nie ma problemu z ich działaniem? Jeżeli znalazłeś w PL ten sam, w niższej cenie, to może warto rozważyć jego zakup i mieć spokój?
Sam montaż w czasie pracy pobiera bardzo mało energii (na poziomie 1,5-2 amps per oś). W sumie, to nie wiem, skąd tak duże zasilacze. Być może dlatego, że dodatkowo zasilane z tego zasilacza są: a. focuser, b. hub, c. wentylatory w teleskopie, itp. Odcięcie bezpieczeństwa montażu następuje przy 5-6A (jeżeli siła potrzebna do ruszenia teleskopu osiągnie takie wymogi prądowe w DD), więc to jego max load na oś.

Gratuluje i pozytywnie zazdroszcze.

Nie dziwie sie ze kontakt bezproblemowy, w koncu nie kupujesz QHY5v ;)

• Like 5

Według informacji na forach i na forum ASA prąd wzrasta przy korektach wiatru do kikunastu amperów. Który jest oryginalny Voltcraft 10A czy EA 21A :) ?

Edited by wessel

Według informacji na forach i na forum ASA prąd wzrasta przy korektach wiatru do kikunastu amperów. Który jest oryginalny Voltcraft 10A czy EA 21A :) ?

Jeśli masz obserwatorium to coś takiego:

http://www.modelmotor.pl/zasilacz-stabilizowany-200w-z-regul-230v-5-15v-0-15a.html

w zupełności ci wystarczy. Sprawdzone w praktyce z DDM60. W polu oczywiście korzystam z baterii 80AH żeby zasilać wszystko łącznie z laptopem

Edited by JustinSullivan

Odpowiedź znajdziesz tutaj czyli we właściwym miejscu :D

Dodanie enkodera niewiele zmieni, bo w ASA decydującą rolę odgrywa soft utrzymujący zadaną pozycję czyli Autoslew i precyzja DD. Musiałbyś zastosować coś podobnego, tzn. musiałbyś porównywać pozycję osi montażu względem zadanego parametru. A to wymaga mapowania nieba i dokładnego określenia pozycji montażu względem nieba.

Dziękuje za odpowiedzi odnośnie guidowania i gratuluję zakupu.

Miałem na myśli rozwązanie typu TDM Drive Master http://www.mda-telescoop.com/ Zastosowano tam inkrementalny enkoder na oś RA z interpolacją. ASA stosuje enkodery absolutne o dużo wyzszej rozdzielczości. Wystarczy mierzyć precyzyjnie pozycję osi RA i czas. Możliwości są dużo mniejsze ale zapewnia to dokładność na poziomie 1"-2" i pozwala na nieguidowane ekspozycje 5-10min.

Jeśli masz obserwatorium to coś takiego

Jak już napisałem w pierwszym poście - nie mam obserwatorium. A co do tego zasilacza - miałbym zastrzeżenia co do wielkości pulsacji. No ale jak mówisz że działa...

Działa super...Co więcej DDM chodziło na 13V (oczywiście po konsultacji z ASA) bo ATIK 383L lubi lekko powyżej 12V. Podpięte miałem koło fitrowe, kamerę i montaż. Ale tez prawda jest taka. Skoro decydujesz się na montaż za kilka tyś Euro to nie wyobrażam sobie szukania tańszych zamienników, żeby zaoszczędzić kilkanaście czy kilkadziesiąte euro. Idż w polecane zasilacze.

Edited by JustinSullivan

No to super. Problem z takimi zasilaczami polega na odfiltrowaniu śmieci i zakłoceń wytwarzanych przez przetwornicę. Zasilacze liniowe - czyli takie z transformatorem - mają na wyjściu ewentualnie 50 Hz i harmoniczne, te przetwornicowe - czestotliwość przetwornicy (zwykle kilka- kilkadziesiąt kiloherców) i jej harmoniczne. A to już wchodzi w zakres częstotliwości używanych przez porty do komunikacji. No i problem gotowy. Filtracja może być po stronie zasilania lub po stronie odbiornika. Widocznie ASA ma filtry na zasilaniu.

Wysyłam maile do trzech firm, oferta jednej z nich jest minimalnie korzystniejsza od AM (1,5% taniej) ale trochę daleko.

Możesz napisać kto dokładnie i kiedy to było?

Odcięcie prądu w configu jest defaultowo ustawione na 6A, więc zakładając, że dwie osie pracują w jednej chwili na maxie, to daje 12A (+ pewnie coś dla elektroniki).

Możesz napisać kto dokładnie i kiedy to było?

Było to 16 i 17 maja. A do kogo... Hm.. Domyśl się lub poszukaj w necie. Mnie nie wypada pisać. No w sumie mogę jeden adres podać- ASA Astrosysteme. Jeśli to ma znaczenie dla ciebie to mogę podać, ale nie na forum. Edited by wessel

Mnie interesuje jedynie firma z korzystniejszą ofertą od AM, wymiana takich informacji to życiowe prawo nas astroamatorów i chyba nie narusza regulaminu ? W końcu to wątek o najkorzystniejszym kupowaniu montażu ASA ?