Skocz do zawartości

Obserwacje w Ustroniu z "Równicy"


Rekomendowane odpowiedzi

Podczas jednej z naszych ostatnich wypraw Gregor wspomianł o możliwości obserwacji z Równicy. Ponieważ wczoraj podczas mojej rodzinnej wycieczki w Beskidy byłem blisko samej góry, postanowiłem tam wjechac.

 

Najważniejszą zaletą jest możliwość dojazdu na duży parking mieszący nawet ok. 35 samochodów prawie całkiem na górze 767 m n.p.m. Sama góra wznosi się w paśmie odgałęziającym się od głównego grzbietu Baraniej Góry i jej najwyższy punkt ma wysokość 884,6 m n.p.m.

Trudno mi napisać jak jest tam w nocy, ale można się domyśleć. Na około nie ma nic (za wyjątkiem schroniska), co by mogło być oświetlone. Teleskopy i samych siebie wg. mnie można rozstawiać na samym parkingu.

 

punkt 1: 49°43'12"N, 18°51'10"E, 767 m n.p.m. (środek parkingu)

 

lub nieco powyżej na małym wzniesieniu

 

punkt 2: 49°43'14"N, 18°51'11"E, 779 m n.p.m. (wzniesienie)

 

Sądze, że na większą wyprawę można by było się wybrać w wiekszym towarzystwie

 

Uwaga: do godz. ok. 19-tej pobierana jest na górze opłata wjazdowa 4 zł. Troche głupio wracać jak się wjedzie na górę, a nie ma się kasy. Nikt nie informuje na dole a nawet nie ma tabliczki o pobieraniu opłaty za wjazd. Warto również zabrać zapasy zywieniowe ze sobą. Kawa za 7 zł, w pobliskiej "Czerciej chacie" dobija, o cenach zwykłego obiadu nie wspomnę. Taka Polska rzeczywistość.

 

[ Add: Czw 08 Lip, 2004 ]

i jeszcze mapka

Hpim1487.jpg

 

Hpim1486.jpg

 

Hpim1485.jpg

 

Hpim1480.jpg

 

Hpim1479.jpg

 

Untitled-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie, że się wtrącę. W połowie kwietnia pojechałem tam z koleżanką z Żor na obserwację. Niestety w nocy nie jest tam tak różowo (czyt. ciemno) :Cry: Rzeczywiście w kierunku południowym jest ciemno, ale poza tym wszędzie wokół są spore łuny, zwłaszcza ta od pobliskiego Ustronia jest straszna. Jednak jak na śląskie warunki jest OK, to jedno z niewielu miejsc w okolicy, które może się nadawać do DS.

W ciągu czterech godzin ruch na parkingu był mały, przejechało raptem może pięć samochodów. Na wakacje będzie sie na pewno więcej działo. Ale generalnie to dosyć przyjemne miejsce, myślę, że Droga Mleczna w Strzelcu będzie ładnie swieciła :D

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Radka:

Czy lampa na schronisku paliła się w nocy?? ( wydaje mi się, że była tam jedna zawieszona ) Ewentualne czy są tam jakieś palące się w nocy lampy w pobliżu których nie zauważyłem....

 

Nie, w pobliżu nie było żadnych lamp (może i jakieś były trochę dalej, ale nic nie przeszkadzało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.