Skocz do zawartości

LORNETKA


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że toczy się bój słowny między innymi na temat lornetek BPC 20x60 i 26x70. Przez obie patrzyłem, a sam mam 20x60.

Jedno stwierdzenie na początek: w tej cenie są to lornetki bardzo dobre.

Oczywiście, że przez 26x70 widać lepiej planety, ale i tak jest to widok... delikatnie pisząc do bani. Mam nadzieję, że znajdę lornetkę, przez którą faktycznie zobaczę pasy na Jowiszu bez pomocy wyobraźni, nie na zasadzie, że są tam na pewno.

M-ki widać przez te lornetki bardzo dobrze i do takich obserwacji nadają się te lornetki jak najbardziej. W tym miejscu zgadzam się z opiniami kolegów, którzy piszą o posiadaniu dwóch lornetek. Druga to 10x50, tak ja sobie to ułożyłem po kilku tygodniach obserwacji.

 

Co do testów przeprowadzonych przez ekipę Arka.

Wykonaliście kawał dobrej roboty, a że na przykład Janusz zrobiłby to trochę inaczej...no cóż, większa ilość testów nie byłaby nadmiarem informacji.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Co do testów grupy kolegów z Arkiem na czele, to ja w oparciu o te testy przerobiłem dość szczegółowo Buschnella Marine. Lornetkę tę miałem na zasadzie prawa zwrotu-ale została u mnie. Lornetka okazała się naprawdę warta niemałej w końcu kasy (ok. 1200? PLN-jesli pomnę). Jest to sprzęt pomimo dyskusyjej marki i rodowodu z głębokiego wschodu na bardzo dobrym poziomie optycznym i mech.

Dlaczego o tym piszę?- najlepiej nie mówić o markach tylko konkretnych modelach. Steinerowi też zdarzyła się kicha "astronomiczna" w postaci lornety 20x80, sam oglądalem-fatalna abberacja chrom. Ale już model "nocny" za oczywiście sporą kasę zbiera najwyższe noty.

Tak więc mówmy o konkretnych modelach a nie producentach.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz z mojej strony nie moze byc twierdzaca, dopoki Janusz prowadzi

firme Astrokrak. Nie mozna do testow zapraszac jakiegokolwiek dystrubutora

lornetek czy teleskopw. Ja bym na wyniki takiego testu patrzyl z przypruzeniem

oka.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dobrze to moich ocen BPC możesz nie brać pod uwagę i już !!!

Ważniejsze jest zastosowanie odpowiednich metod i kryteriow testów na co kładę wiekszy nacisk niż moja bezpośrednia obecność przy samych testach ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o metody i kryteria oceniania to z checia zapoznam sie z Twoimi

uwagami i na pewno zastosuje do tych, ktore uznam za stosowne. Dam Ci znac

jak bede juz znal termin i zakres kolejnych testow i wtedy wymienimy sie mailami

albo spokamy osobiscie.

 

Jesli chodzi o wylaczenie Twoich ocen lornetek BPC to nie zda to egzaminu. Kto

mi da gwarancje, ze po wykonaniu testu nie zaczniesz handlowac innym sprzetem?

 

Po prostu uwazam, za malo etyczne, zeby osoba rynkowo zainteresowana wynikami

testow nalezala do zespolu testujacego. Wykonanie takiego testu uwazam za strate

swojego czasu, bo i tak polowa osob nie uwierzy w rzetelnosc jego wynikow.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Rozumiem, chcecie być niezleżni ale spokojnie połowa z tej połowy malkontentów da wiekszą wiarę testom z moim udziałem jak sądzę niż teraz bez niego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, chcecie być niezleżni ale spokojnie połowa z tej połowy malkontentów da wiekszą wiarę testom z moim udziałem jak sądzę niż teraz bez niego ;)

 

Uwagi krytyczne na forum, sa widoczne, bo Ci co krytykuja (slusznie czy nie slusznie) sa bardzo widoczni. Jak komus wyniki testow sie bardzo podobaly nie pisal posta z pochalami na forum. Czesciej wysylal mi maila na priva i tyle. Twoja

statystyka jest wiec zafalszowana, tym bardziej, ze polowa krytycznych uwag

pochodzi od Ciebie.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku mam pomysł co do słynnej niepowtarzalności optycznej BPC, Kronosów i Everestów.

 

Wszyscy znamy przypadki różnic i błędów kolimacji fabrycznej. Większość z nas kupiła jednak rosyjski sprzęt i testy konkurentów 20x60 i 26x70 interesują nas najbardziej. Poza tym można by wykożystać Janusza i przetestować tak naprawde poprawnie skolimowane przez Astrokrak lornetki rodem ze wschodu. Nadal uważam wasze testy za kontrowersyjne jeśli chodzi o tak nierówny sprzęt. Apeluję więc zróbcie test 3x20x60 kontra 3x26x70.

 

Kupił bym sobie kolejną 20 x 60 ale tylko z rozdzieloną regulacją. Wiem, że BPC produkuje 20 x 60 tylko z centralną regulacją ale na kartonie od Kronosa 26x70 jest wersja 60 - ki z regulacją rozdzielną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba faktycznie dobry pomysl. Tym bardziej, ze ten sprzet cieszy sie

bardzo duzym zainteresowaniem, ze wzgledu na swoja cene. Przetestowanie

6 lub 9 (jesli dorzucilibysmy jeszcze Everesta 12x60) lornetek nie zajeloby

duzo czasu.

 

Wiele jednak zalezy od pozytywnej odpowiedzi dystrybutorow. Nie wiem na ile

na reke bedzie im przeslanie nam po 3 egzemplarzy kazdego modelu.

 

No ale zobaczymy. Ida wakacje, wiec podogy duzo i czasu troche wiecej, Dam

znac moim wspopracownikom i podejmiemy decyzje.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam i chcialem powiedziec tylko tyle jako osoba stojaca z boku tego"konfliktu" zdaje mi sie ze dla przecietnego czlowieka testy robione przy wspoludziale kogos kto zajmuje sie sprzedaza sprzetu optycznego beda malo wiarygodne i chocby nie wiem jak osoby przeprowadzajace test sie staraly byc obiektywne to zawsze moze sie pojawic zarzut ze ten lub tamten to sprzedaje i dlatego taki wynik tesu jest i jesli moge cos radzic to najprosciej jest nie dawac takich preteksow nikomu i po sprawie a co do metod to przecierz zawsze mozna podyskutowac i nikt do tego nie ma prawa sie przyczepic

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dlatego też rosyjskich lornetek nie zamierzam testować osobiście gdyż też je sprzedaję a chcę tylko omówić metodologię przprowadzenia ich badań i testów z Arkiem :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie jestescie w bledzie...jesli ktos opiera sie na jednych wynikach testow to jest oslem- sorrki ;D

Mysle,ze czlowiek ktory naprawde bedzie chcial wiedziec co i jak i dlaczego bedzie potrzebowal 10x takich testow u roznych osob.

Kazdy ma bardziej lub mniej ukryte preferencje w danym kierunku :

firm,powlok ,pryzmatow,obudowy,mechaniki itp.

Wynik takich testow x5 da wypadkowa realnosci ,im wiecej bedzie opisow zarowno wad jak i zalet danej lornetki tym bardziej bedzie to prawdziwe.

Mysle,ze J.Pleszka jako weteran bedzie mogl realnie ocenic i skorygowac poprzedni test ale i po jego korekcie przydala by sie przynajmniej jeszcze jedna osb.ktora oceni to z innej strony.

pozdrow

miro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ominęła mnie ciekawa dyskusja. W tym konkretnym przypadku popieram Arka pomimo ogromnej wiedzy Janusz na temat lornetek (i nie tylko) oraz ogromnego dla niego szacunku uważam, że nie powinien uczestniczyć w takim teście. Pamiętam jak dyskutowaliśmy nad tym testem kiedy wyniki zostały po raz pierwszy opublikowane. Miałem parę krytycznych uwag ale chyba w końcu dało sie osiągnąc kompromis i wyjaśnic wiele spraw. Najważniejsze, że uzyskano wyniki, które można obrabiać na różne sposoby jak kto chce można pewne kryteria usunąc i zobaczyć co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle,ze czlowiek ktory naprawde bedzie chcial wiedziec co i jak i dlaczego bedzie potrzebowal 10x takich testow u roznych osob.

Kazdy ma bardziej lub mniej ukryte preferencje w danym kierunku :

firm,powlok ,pryzmatow,obudowy,mechaniki itp.

Wynik takich testow x5 da wypadkowa realnosci ,im wiecej bedzie opisow zarowno wad jak i zalet danej lornetki tym bardziej bedzie to prawdziwe.

Mysle,ze J.Pleszka jako weteran bedzie mogl realnie ocenic i skorygowac poprzedni test ale i po jego korekcie przydala by sie przynajmniej jeszcze jedna osb.ktora oceni to z innej strony.

pozdrow

miro

 

Monti, w jakim swiecie Ty zyjesz? Piec testow... Pokaz mi ekipy, ktore zrobia

pozostale testy w miare tych samych modeli? Dla mnir to fizycznie niewykonalne.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Lepiej zrobić jednen ale naprawdę dobrze przeprowadzony i przygotowany, solidny test i powtórzyć go najwyżej po kilku latach jak wejdą nowe modele lornetek na rynek 8)

Federacje konsumenckie u nas praktycznie nie istnieją i poza pasjonatami i społecznikami nikt się tym tematem u Nas nie zajmuje :'( :'( :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.