Skocz do zawartości

Co można zobaczyć ?


amator2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jaką ilość obiektów typu  mgławic i galaktyk przede wszystkim galaktyk można zobaczyć BPC 20x60 czy można nią dostrzec m51 lub NGC 7000 .Mam dobre czarne niebo.

 

Ja mam mały problem, niebo mam dość ciemne (zasięg około 5/5,5 mag), ale nie moge (newtonem 150/750mm) znaleźć NGC 7000 :? . Jakie powiększenie powinienem wykorzystać ?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaką ilość obiektów typu  mgławic i galaktyk przede wszystkim galaktyk można zobaczyć BPC 20x60 czy można nią dostrzec m51 lub NGC 7000 .Mam dobre czarne niebo.

 

Przez dobrą radziecką BPC 20x60 przy fajnym seeingu i wymarzonych warunkach - "dobre czarne niebo" jak piszesz - powinieneś zobaczyć, malutką bo malutką i słabą - M51 Wir z jasnością 8,4 Mag i rozmiarach 10,8x6,6. W każdym razie ja jakoś widzę M51 przez BPC 26x70 przy kiepskich warunkach obserwacyjnych w zaświetlonym Poznaniu jak pójdę w trochę ciemniejsze miejsce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mały problem, niebo mam dość ciemne (zasięg około 5/5,5 mag), ale nie moge (newtonem 150/750mm) znaleźć NGC 7000  :? . Jakie powiększenie powinienem wykorzystać ?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

 

W teleskopie bez filtra mgławicowego jej nie zobaczysz, jeżeli już to w lornetce co najmniej 50mm. NGC 7000 potrafi być całkiem wyraźna pod bardzo ciemnym niebem, ale pamietaj, że ma bardzo duże rozmiary 2x2 st, poza tym świeci głównie w linii H-alfa, na którą oko jest prawie nieczułe. Dlatego sto razy lepiej wygląda na zjęciach niż w najlepszej lornetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Ja mam mały problem, niebo mam dość ciemne (zasięg około 5/5,5 mag), ale nie moge (newtonem 150/750mm) znaleźć NGC 7000  :? . Jakie powiększenie powinienem wykorzystać ?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

 

Paradoksalnie pomoże tu zerowy power i gołe oko ale koniecznie z jesiennych Bieszczad jeśli chodzi o tło nieba, niewielka lornetka do 50mm ze źrenicą około 7mm powinna też trochę pomóc.

Jest trochę takich baaaaaardzo roooooooozciągłych obiektów na niebie o bardzo małej jasności powierzchniowej które lepiej widać gołym okiem lub wręcz teatralną lornetką po pełnej adaptacji do ciemności niż nawet wielometrowym teleskopem, to jeden z paradoksów miłośniczej astronomii 8)

 

Ps. Wstępną adaptację uzyskujemy po minimum 20 minutach przebywania w ciemności a pełną zwykle po około 2-3 godzinach w zależności od predyspozycji osobniczych :salu:

Jedna zapalona zapałka czy jeden błysk białej latarki i już mamy po jakiejkolwiek adaptacji, pamiętaj o tym przy tej klasie trudności obiektach :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.