Skocz do zawartości

YAMADORI


Rekomendowane odpowiedzi

Za Wikipedią - Yamadori - japońska technika pozyskiwania z natury roślin o zdrewniałych pędach, w celu późniejszego kształtowania ich w formy drzewek bonsai. Drzewka pozyskane techniką yamadori noszą japońską nazwę yamadori-mono.

Rośliny takie mają naturalne predyspozycje do przyszłego ich wykorzystania w sztuce bonsai: gruby u podstawy pień zwężający się ku wierzchołkowi i przede wszystkim skarłowaciałą formę, uzyskaną w naturalny sposób (poprzez podgryzanie wierzchołków wzrostu przez zwierzęta lub np.: z uwagi na ubogą glebę, ekstremalne warunki atmosferyczne).

Po wykopaniu, drzewka przesadzane są do doniczek, gdzie przez kilka miesięcy (czasem nawet kilka lat) odzyskują siły. Po tym czasie, rozpoczyna się proces ich formowania w drzewka bonsai.

 

Dawno temu hodowałem, szczepiłem i formowałem Wiąz drobnolistny ale potem przyszła plaga pleśni która zgrała się z brakiem czasu i wszystko szlag trafił. Wiosną będąc na spacerze lasem przecinką pod słupami wysokiego napięcia trafiłem na taki ciekawy obiekt jak poniżej, a że dwa kilometry dalej przecinkę już odnawiają, ale tym razem do samej trawy, zapadła decyzja o pozyskaniu okazu do próby hodowli. Roślina praktycznie nie ruszana, można by stwierdzić, że przyroda i panowie z przecinki sami ją uformowali :) Gatunek jak na moje oko Buk. W tym roku z racji przesadzenia ma małe liście co jeszcze tylko dodaje mu stylu Bonsai. Ma ciekawie ukształtowany pień i bryłę korzeniową, jest co prawda bezczelnie cięty na wysokości 20cm co widać ale mi to nie przeszkadza :)

 

Hoduje ktoś na forum? Ma zdjęcia własnych drzewek?

 

Yamadori1.jpg

 

 

większy rozmiar

 

http://vxyz.republika.pl/FRM/Yamadori2.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności dobrze je schować do ogrodowej altany (w trakcie zimy, jeżeli robi się coraz chłodniej, chowam wszystkie swoje drzewka do altany). Jeżeli nie masz jasnego, nieogrzewanego pomieszczenia, to drzewko wkopujesz do ziemi razem z doniczką. Tylko przysypujesz piaskiem, ponieważ na wiosnę gdy je wykopiesz, nie będzie problemu z umyciem doniczki. Wkopane drzewko dla pewności możesz obsypać suchymi liśćmi albo okryć delikatnie świerkowymi gałązkami, tylko to wtedy gdy zrobi się dość zimno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhm to grab zdecydowanie, sam mam graba pozyskanego podobnie tylko o wiele wiekszego, chciaż tu nie ma skali wiec nie wiem jaki jest, mój ma około 1,5 m wysokości i 40 lat conajmniej, niestety nie mialem takiej wielkiej donicy, a posiadany piec ceramiczny jest zamaly by sobie taką donice zrobić, skonczył w gruncie ale nie rosnie szybko i jest karłowaty, tylko liście ma nromalnej wielkości. Miałem kilka yamadori w donicach, jak tylko wyjechałem na urlop to rodzina mi je załatwiła, bonsai łatwo jest przesuszyć i tutaj trzeba systematyczności.

Jak was interesuje Japonska sztuka minimalizacji to polecam jeszcze jap szkołę aranżacji mini zbiorników akwariowych w stylu nature, aquascaping tak zwany, zapoczątkowany przez Takashi Amano.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje dwa najlepsze Yamadori. Kasztan i Buk. Kasztan wykopany na łące kolegi, był o 2/3 mniejszy. Buk wykopany-uratowany przed wycinką. Jego wielkość praktycznie się nie zmieniła. Wiek oceniam na ponad 20 lat. Oba drzewka wykopane kilkanaście lat temu. Jeżeli chodzi o wartość w zł, to każde drzewko warte więcej niż 1000zł.

Dla ukazania wielkości drzewek dodatkowe fotki z pudełkiem zapałek.

Buk (1).jpg

Buk (3).jpg

Kasztan (1).jpg

Kasztan (2).jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopadło mnie to kilkanaście lat temu i się na razie trzyma ;). Pewnie dlatego, że w ogrodzie zrobiłem coś co ma przypominać ogródek japoński z drzewkami Bonsai. Gdyby to było coś całkowicie odłączonego od ogrodnictwa, pewnie już bym to porzucił. I tak zmniejszyłem kolekcję. Jest to bardzo wymagające hobby i wiele technik nie stosuję z tej sztuki. Gdybym miał to robić, to praktycznie cały dzień spędzałbym przy drzewkach. Lubię uprawiać roślinki ale z umiarem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To moje dwa najlepsze Yamadori. Kasztan i Buk. Kasztan wykopany na łące kolegi, był o 2/3 mniejszy. Buk wykopany-uratowany przed wycinką. Jego wielkość praktycznie się nie zmieniła. Wiek oceniam na ponad 20 lat. Oba drzewka wykopane kilkanaście lat temu. Jeżeli chodzi o wartość w zł, to każde drzewko warte więcej niż 1000zł.

Dla ukazania wielkości drzewek dodatkowe fotki z pudełkiem zapałek.

 

świetne ! może to nie bonzai ale podoba mi się !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Godzinę temu, HAMAL napisał:

moje maleństwo

Wygląda jak rasowe Bonsai.

 

Jakoś nie za bardzo mam fantazję do formowania takich drzewek, ale próbowałem kiedyś.

Modrzew zakiełkował pod dużym modrzewiem u mamy na działce, więc go przesadziłem i próbowałem formować od początku, odrutowałem żeby gałęzie leżały na boki. .

Drzewko ma dzisiaj ze 20 lat. To zielone na zdjęciu miało z 5 lat i zaraz po tym sarna albo jakieś inne zwierzę całą górę zjadło, bo przychodzą czasami i został taki kikut z kilkoma gałęziami 15cm wysokości.

Jak miało z 10 lat, z 10 cm od ziemi zostało rozjechane przez bok kosiarki do trawy i 1/3 kory została oderwana, ale się zagoiło.

Teraz sobie rośnie prawie jak chce, tylko przycinam za długie gałęzie raz na rok. Te nie zielone zdjęcia są z przed miesiąca.  Można powiedzieć że drzewko miało przygody.

 

IMG_1166.JPG

DSC_0396.JPG

DSC_0399.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HAMAL super to drzewo masz, moje Yamadori rodzina ususzyła dawno temu, a ten wkopany do gruntu to ruszył mocno z korzeniami i niestety przestaje być mini drzewkiem - tylko donica.


Nie myślałeś o jakiejś normalnej ceramicznej donicy, możesz zrobić wypał ziemny :) albo zrobić sobie pied do Raku z beczki i palnika Propan-Butan :) wiem że lubisz DIY.

Jakiej wielkości  jest ta miednica ? może by mi weszło do pieca i bym coś wylepił.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odbiegnę od tematu, ale jestem ciekaw co się stało z kolegą Wojtkiem. Kiedyś bardzo aktywny w wielu tematach (foto Słońca, Jowisza, zdjęcia przyrody i ten jego ogród), również tutaj powyżej są jego wpisy a od dwóch lat cisza. Jestem ciekaw, bo miałem okazję go poznać osobiście kupując od niego refraktor TS individual 102/1100 (który później sprzedałem i niedawno wrócił do mnie znowu). Mam nadzieję, że Wojtek wróci na forum, bo wiele pozytywnego tutaj wniósł. Jest typem perfekcjonisty, jak się czegoś podejmuje to wyciska z tematu ostatnie soki (sorry Hamal za zaśmiecanie wątku). 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ura napisał:

Nie myślałeś o jakiejś normalnej ceramicznej donicy, możesz zrobić wypał ziemny :) albo zrobić sobie pied do Raku z beczki i palnika Propan-Butan :) wiem że lubisz DIY.

Jakiej wielkości  jest ta miednica ? może by mi weszło do pieca i bym coś wylepił.

To roboczo, na chwilę, dopiero 3 lata ma :D ale fakt, przydało by się coś bardziej ...., już tak się przyzwyczaiłem do tej miski że przestałem zwracać na nią uwagę :D

 

 

Godzinę temu, anatol napisał:

Trochę odbiegnę od tematu, ale jestem ciekaw co się stało z kolegą Wojtkiem. Kiedyś bardzo aktywny w wielu tematach (foto Słońca, Jowisza, zdjęcia przyrody i ten jego ogród), również tutaj powyżej są jego wpisy a od dwóch lat cisza. Jestem ciekaw, bo miałem okazję go poznać osobiście kupując od niego refraktor TS individual 102/1100 (który później sprzedałem i niedawno wrócił do mnie znowu). Mam nadzieję, że Wojtek wróci na forum, bo wiele pozytywnego tutaj wniósł. Jest typem perfekcjonisty, jak się czegoś podejmuje to wyciska z tematu ostatnie soki (sorry Hamal za zaśmiecanie wątku). 

Właśnie ! Może ktoś coś ?? :( nie musi zaraz ujawniać wszystkiego, wystarczy sugestia jakaś :uhm:

 

3 godziny temu, Adm2 napisał:

Teraz sobie rośnie prawie jak chce, tylko przycinam za długie gałęzie raz na rok.

Fajnie wygląda :)

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.