Skocz do zawartości

Nanoszenie orbit księżyców planet na zdjęcia


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Zrobiłem ostatnio zdjęcie księżyców Saturna i taka mi przyszła myśl, żeby zaznaczyć na nim orbity tych księżyców. Myślę, że byłoby to bardzo pouczające. No tylko właśnie - jak to zrobić? Niby mógłbym na piechotę policzyć parametry elips w rzucie z naszej perspektywy i nanieść to jakoś na zdjęcia, ale byłby to zapewne ogrom pracy. Czy istnieją jakieś strony/programy, gdzie takie dane można dostać i łatwo przenieść je na zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieżące orbity księżyców Saturna są w pewnym polskim miesięczniku którego nazwy strach wymieniać na tym forum. Są one w układzie równika planety czyli wystarczy jedynie zdjęcie obrócić tak aby pierścień rozciągał się dokładnie z lewa na prawo. Możesz np. zeskanować te wykresy z gazety, w komputerze przeskalować aby zgadzały się z wykonanym przez Ciebie zdjęciem i w stosownym programie połączyć skan wykresu ze zdjęciem. Nawet bez skanowania wykresu można zrobić dobry rysunek orbit księżyców Saturna bo poza Japetusem praktycznie wszystkie jaśniejsze księżyce w rzucie na sferę niebieską są zwykłymi niepochylonymi elipsami co bardzo ułatwi narysowanie ich na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Piotrze :) Trochę tych "tajemniczych gazet" leży u mnie na półce i nie pomyślałem, żeby je tak wykorzystać. Zeskanowałem rysunki i po jakiś 2 godzinach zabawy w PSie orbity gotowe. Trochę się trzeba namęczyć, ale chyba wyszło nieźle. Jutro wstawię fotkę.

Faktycznie Japetus ma dość "pokrzywioną" tą swoją orbitę, ale jakoś go wpasowałem. W sumie gorszy efekt wyszedł mi z Hyperionem, który chyba też ma lekkie pochylenie orbity, a z mojego zdjęcia wnika, że nie krąży on wokół Saturna :rofl: . No ale jak ktoś nie wie, to nie zauważy.

 

Przy okazji chciałbym pogratulować tych wszystkich mapek i orbit, bo są one na prawdę świetnie wykonane i można z tego wyciągnąć mnóstwo danych. Te rysunki jak rozumiem generujesz (ehm, ehm, ktoś generuje :) ) we własnym programie? Nie udostępniłeś go gdzieś? Przydałoby się coś takiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie programy astronomiczne jakich używam są własnego autorstwa. Dosłownie. Nie udostępniam ich nigdzie (poza kilkoma m.in. AFA) bo musiałbym tworzyć im przyjazny interfejs i instrukcję obsługi czego mi się nie chce. Ale udostępniam wyniki ich pracy w owym tajemniczym miesięczniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.