Skocz do zawartości

Dwa filtry Ha jako filtr słoneczny?


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Zrodził mi się niegdyś taki pomysł, żeby zrobić alternatywny teleskop słoneczny. Wiem, że pewnie to nie ma sensu i chciałbym, żeby ktoś mi wyjaśnił, dlaczego :) No bo w innym wypadku na pewno by się takie rzeczy robiło na szeroką skalę.

Idea jest taka: Mamy normalny teleskop z ERF na przodzie w celu redukcji zbędnego światła i nagrzewania się (standardowo). Ale zamiast etalonu i BF montujemy przed okularem/kamerą 2 filtry Halpha np Baadera 7 nm. Ale montujemy je tak, żeby dało się regulować ich pochylenie (w tej samej płaszczyźnie). Jeden filtr pochylamy lekko w jedną stronę, a drugi w drugą. Pochylanie filtrów powoduje przesuwanie się przepuszczanego pasma (coś jeszcze?). Filtry pochylamy tak, żeby jeden z nich zahaczał przepuszczanym pasmem z jednej strony o właściwą długość fali Ha, a drugi zahaczał z drugiej strony. W efekcie uzyskamy wycięcie obszaru, który się nie pokrywa, a część wspólna z właściwą długością Ha pozostanie przepuszczona. W tej sposób dałoby się znacznie zawęzić przepuszczane pasmo w stosunku do pojedynczego filtra. Ale czy aż na tyle, co potrzeba? Pewnie problemem będzie za mało strome zbocze charakterystyki filtrów i część wspólna będzie miała małą transmisję.

Co o tym myślicie? Czy jedyny problem, to za mała kanciastość charakterystyki filtrów, czy coś jeszcze jest problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że faktycznie chodzi o te zbyt łagodne zbocza krzywej transmisji. Żeby zobaczyć jakieś szczegóły chromosfery, wypada zejść do 1 Å, czyli mieć pasmo 70 razy węższe, niż daje ten filtr 7 nm. Nie wydaje mi się, żeby nakładanie dwóch tak szerokich krzywych to umożliwiło.

 

Zresztą p. Johnson z Omega Optical wciąż ma na stanie te parki filtrów 1.5 Å: http://www.ebay.com/itm/Optical-Interference-Filter-656-3-H-Alpha-0-1nm-Pair-25mm-/310957351076?pt=Educational_Toys_US&hash=item486680a0a4

 

Z przesyłką, VATem i cłem też wychodzi właśnie jakieś 800 zł. Na razie używam jednego z takiej parki do protuberancji (wszystkie moje dotychczasowe obrazy i animacje H-alfa) i jestem zadowolony, tu opis: http://astropolis.pl/topic/41505-h-z-filtrami-omega-optical/page-2?hl=+omega%20+optical

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.