Skocz do zawartości

Jaki okular wybrac


Adallo

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

Zastanawiam sie jaki kupic sobie okular do mojego newtona 114/900.

Pod uwage biore nastepujace okularki

 

Celestron omni 40 mm lub 32 mm tu

 

Celestron e-lux 40 lub 32 tu

 

Astrokrak Antares 40 mm lub 32 tu

 

Niewiem moze sa jeszcze gdzie indziej jakies okulary warte polecenia. Chodzi mi o to aby bylo duzo pole widzenia do przegladania nieba.

 

Pozdr Adallo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te okulary 1,25" mają pole widzenia nieba właściwie identyczne (32 i 40)

40 mm będzie poprostu okularem jaśniejszym z "ciaśniejszym" obrazem no i dłuższym :lol: 32mm jest bardziej kompaktowy.

 

Ale genelalnie to reszta zależy od warunków jakie posiadasz i czego właściwie chcesz :roll: jasności czy zasięgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sprawdź które SĄ DOSTĘPNE!

Masz już chyba jakieś, pewnie 28 mm Plossl i 6.5 mm Plossl.

 

Myślę że godny polecenia byłby szerokokątnyn, np. Antares W-70 25 mm ale wiem że nie ma w Astrokraku na składzie.

Ja zamówiłem do takiego telepa ANTARESA 40, jutro powinienem mieć to coś odpiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Cygnus, zastanów się czy jest sens polecać i kupować okular 1,25" o ogniskowej 25mm mając już jeden o ogniskowej 28mm, to zauważ naprawdę niewielka różnica ogniskowych i tym samym uzyskiwanych powiększeń :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz P.!

 

Hm... ależ ja nie wiem jakie okulary ma Adallo! Mówię tylko że Antares szerokokątny 25mm wydawałby mi się atrakcyjny... gdybym nie miał okularu o podobnej ogniskowej. A czy mylę się że W-70 25 mm miałby podobne pole jak Plossl 40 mm? powiększenie faktycznie nie takie samo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adallo napisz dokładnie jakie okulary już masz i jaki wyciąg - czy 2"/1,25" ?

 

Z tanich 1,25" warto Plossla np. NPZ 10mm z sensownym LER - do planet/Księżyca.

 

Z 2" to pewnie 40mm lub 32mm z polem >50* przy takiej dużej oprawce - do DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Janusz P.!

 

Hm... ależ ja nie wiem jakie okulary ma Adallo! Mówię tylko że Antares szerokokątny 25mm wydawałby mi się atrakcyjny... gdybym nie miał okularu o podobnej ogniskowej. A czy mylę się że W-70 25 mm miałby podobne pole jak Plossl 40 mm? powiększenie faktycznie nie takie samo :)

 

To z całym szasunkiem Kolego wstrzymaj się z jakimikolwiek radami zanim nie poznamy danych wyjściowych do dalszej dyskusji :salu:

 

Ps. Marcinie L. zrozum wreszcie że wszystkie Plossle niezależnie od firmy czy producenta mają źrenicę wyjściową zdefiniowaną jako 0.6 do 0.7 ogniskowej i pisanie tu czy NPZ , Celestron czy Dupezet ma tu tylko nieprzyjemny wydźwięk reklamowy :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu drogi, nie lubię tego Twojego "zrozum wreszcie", ja do Ciebie jakoś tak nie piszę ponieważ to nieprzyjemnie brzmi, a chciałem po prostu poradzić sprawdzony konkretny typ jakiego sam używam (z tym że NPZ 17mm) i jest naprawdę fajny. Oczywiście, może być też Twój Antares z dobrym polem - aby nie było że "reklamuję" tylko jedną firmę.

 

Ale idea pozostaje ta sama - zgodzisz się Januszu że tani Plossl to raczej od 10mm ze względu na LER przy krótszych ogniskowych? Wtedy trzeba znacznie droższych lantanów/ED z ok. 20mm LER.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że dyskutujemy w "swoim gronie" bo autor wątku ani słowa :(

 

Panie Januszu! Hm... rozumiem że z radami albo własnymi uwagami to tylko... oferenci powinni się wychylać?

 

[ Add: Pon 12 Lip, 2004 ]

...pisanie tu czy NPZ , Celestron czy Dupezet ma tu tylko nieprzyjemny wydźwięk reklamowy

 

Tyle razy spotykam w wątkach krytykę stosowanych w ofertach nazw "Super Plossl" albo podawanych przez producentów danych ich produktów (często nie odpowiadają stanowi faktycznemu) że pytanie o KONKRETNY sprzęt z podaniem nazwy producenta wydaje się być bardzo precyzyjne. W końcu pytającemu chodzi najbardziej o zdanie osób które używały TAKIEGO SAMEGO SPRZĘTU którego zakup rozważa. Ale - jak to często bywa - wątek zbacza na manowce teoretyczne coraz bardziej oddalając się od pytania otwierającego, który porzuca własne dziecię :)

 

Wracając do źródeł - poważnie proponuję zorientować się u rozważanych dostawców o dostępność sprzętu zamieszczonego w ofercie, bo - jak uczy życie - faktyczny wybór jest zwykle istotnie mniejszy od oferty na stronie www. Ale może być i tak że jest większy! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teleskop 114/900 tak jak Ty i przerabiałem temat okularów 20, 32, 40 i 50mm. 20mm miałem w zestawie i niepodlega dyskusji że jest przydatny, 32mm mam własnego wykonania, a 40 i 50mm z rzutników od slajdów. Nie bierz 40mm bo tło nieba jest bardzo jasne a obiekty mikruśne, nadaje się on jedynie do obserwacji całych Plejad. Jeżeli jest to dobry okular 32mm to powinien wykorzystać całe pole widzenia jakie się mieści w wyciągu i dawać stosowne powiększenie do przeglądu nieba przy szukaniu obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzę trochę z innym tematem, gdyż nie chcę mnożyć wątków 8) Mianowicie myślę nad zakupem Barlowa do MTO i kamerki ToUCam. Zastanawia mnie czy warto wydać kasę na Ultima Barlow 2x Celestrona (3-elementowy, apochromatyczny) i mieć już Barlowa na długie lata czy może wystarczający jest taki za "stówkę" :) Chodzi mi o to czy rożnica w jakości dawanych obrazów będzie znaczna. A co sądzicie o Powermate TeleVue (mają one korekcję komy? czy to dotyczy tylko Newtonów?)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Fotografując kamerką na osi optycznej i w pobliżu nie zobaczysz różnicy z barlowech Achro i Apo za to na brzegu pola widzenia już było by to widoczne, Powermate ma zerową korekcje własną i nie koryguje komy w Newtonie jak okularki Naglera :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.