Skocz do zawartości

Kolor zdjęć z Marsa


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Ja sądzę że Janusz może nie mieć racji. Pył i kolor otoczenia może powodować ceglasto- czerwone zabarwienie obrazu. Nie wiem jak ta kamera na ramieniu, ale ta panoramiczna ma ustawione presety w taki sposób, aby nie zniekształcać barw. To ma znaczenie dla danych pomiarowo - badawczych i nie bardzo można sobie pozwolić na dowolność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że Curiosity się już trochę "przykurzył" ;)

Na pewno trochę, ale nikt go przecież nie polakierował na Marsie na taki bury kolor :)

 

Jeżeli dobrze znalazłem to na ziemi wyglądał tak. Po za tym kolor nieba na Marsie może być niebieski, bo zależy to od długości fali jaka dociera do powierzchni planety :)

 

PIA15278_modest.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę zbalansować można byłoby kolory na Słońcu :) - gdyby było widoczne na zdjęciu, oczywiście biorąc pod uwagę wpływ atmosfery Marsa.

 

Równie dobrze może to wyglądać pośrednio (jak na zdjęciu poniżej), widać na nim odcienie nieba. Biorąc pod uwagę, że atmosfera Marsa jest rzadka oraz dodając wpływ pyłów jest to bardzo prawdopodobna sytuacja.

 

Temat jest bardzo ciekawy i nie odrzucał bym bez zastanowienia tego co zrobił Astrokosmo :)

 

 

 

Mars pośrednio.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz błąd! Zakładasz bowiem, że kolory Ci się zgadzają - owszem, gdyby był oświetlony ziemskim, słonecznym światłem. A na Marsie to światło słoneczne jest inne ... Przechodzi przez warstwy atmosfery o budowie i zapyleniu innym niż ziemskie.

Typowy punkt widzenia Ziemianina. I dlatego moźemy się nie dogadać z Obcymi, na wszystko patrzymy przez perspektywę ziemskich zjawisk, odniesień...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to!

Paradoksalnie, na Marsie są bardziej prawdziwe kolory niż na Ziemi :)

Atmosfera Marsa składa się przecież z 95% CO2, ciśnienie jest 100 x mniejsze niż na naszej planecie i dwutlenek węgla jest bezbarwny

A tlen ma barwę niebieską, więc to na Ziemi kolory mamy zafałszowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz błąd! Zakładasz bowiem, że kolory Ci się zgadzają - owszem, gdyby był oświetlony ziemskim, słonecznym światłem. A na Marsie to światło słoneczne jest inne ... Przechodzi przez warstwy atmosfery o budowie i zapyleniu innym niż ziemskie.

Typowy punkt widzenia Ziemianina. I dlatego moźemy się nie dogadać z Obcymi, na wszystko patrzymy przez perspektywę ziemskich zjawisk, odniesień...

Dokładnie. To jak by twierdzić że to zdjęcie aparat zrobił za czerwone i należy wyrównać kolory.

 

img_7hil.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz błąd! Zakładasz bowiem, że kolory Ci się zgadzają - owszem, gdyby był oświetlony ziemskim, słonecznym światłem. A na Marsie to światło słoneczne jest inne ... Przechodzi przez warstwy atmosfery o budowie i zapyleniu innym niż ziemskie.

Typowy punkt widzenia Ziemianina. I dlatego moźemy się nie dogadać z Obcymi, na wszystko patrzymy przez perspektywę ziemskich zjawisk, odniesień...

Pozwolę się z Tobą nie zgodzić, bo atmosfera Marsa jest znacznie rzadsza.

 

Ps. Wesselku, wybacz, ale to Ty prezentujesz typowo ziemskie myślenie ;)

 

Po za tym filtr pyłowy jest minimalny stąd też nie możemy przyjmować, że wszystko jest czerwone. A już teza że tlen zabarwia na niebiesko :);) To cząsteczki atmosfery rozpraszają światło i im gęściejsza atmosfera tym widmo promieniowania jest zbliżone do czerwonego. Dlatego też Słońce przy horyzoncie jest bardziej czerwone, a zawartość tlenu jest taka sama :)

ps. Oczywiście na Marsie będą jeszcze inne zależności, ale o tym napiszę później jak rozkręci się temat ;)

 

@Hamal dałeś przykład potwierdzający to co opisałem :)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno zdjęcie Marsa ze strony NASA :) potwierdzające występowanie niebieskiego koloru nieba.

Mam nadzieję, że dyskutujemy o czystym niebie, bo czerwone niebo to mamy czasami też na Ziemi ;)

Pewnie to jest tak, że proporcje dotyczące odcieni nieba Ziemia - Mars będą odwrotne :)

 

sunset_a489_gamma_2sub_800_br.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zobacz na jedno - to mnie zastanowiło i przekonało.

Gdybyśmy przyjęli za wzorzec łazik to Astrokosmo dobrze zbalansował kolor :)

 

Nie bardzo. Białe elementy łazika zrobiły się niebieskawe.

No chyba że to wpływ rzadkiej atmosfery ;)

Po za tym niebo z prawej strony już nie jest tak jednoznacznie rude, bardziej przechodzi w szary. Może to wina, wiejącego w rejonie lewej strony zdjęcia, wiatru, który uniósł trochę pyłu i zabarwił tę część nieba na ceglasty kolor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie bardzo. Białe elementy łazika zrobiły się niebieskawe.

No chyba że to wpływ rzadkiej atmosfery ;)

Po za tym niebo z prawej strony już nie jest tak jednoznacznie rude, bardziej przechodzi w szary. Może to wina, wiejącego w rejonie lewej strony zdjęcia, wiatru, który uniósł trochę pyłu i zabarwił tę część nieba na ceglasty kolor?

Dlatego wprowadziłem korektę zdjęcia zobacz post #10.

Po za tym nie twierdzę, że to Ziemskie niebo, ;) twierdzę, że może przyjmować różne odcienie oprócz czerwonego w tym niebieski też :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie prezentuję tu nie tylko swoje zdanie ale wielu naukowców , że niebo na Marsie nie jest czerwone tylko niebieskawe , no może nie aż tak jak na Ziemi ale nie takie czerwone jak na wielu zdjęciach Marsa , oczywiście kiedy nie ma burzy piaskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czym miała by być spowodowana rozbieżność pomiędzy rzeczywistym kolorem nieba, a zdjęciami, które do nas docierają?

Zapylenie kamery raczej odpada, bo białe elementy łazika są rzeczywiście białe.

Zła kalibracja również z powodów o których wspomniał wessel.

Ingerencja NASA w zdjęcia? Po co? Po za tym to chyba nie jest forum na takie rozważania :P

 

Co do tego, że niebo na Marsie bywa także niebieskie chyba nie można mieć wątpliwości oglądając zdjęcia z misji marsjańskich, tylko że w zdjęciu z pierwszego posta bym nie grzebał, wg. mnie tam niebo jest czerwone.

 

http://nssdc.gsfc.nasa.gov/image/planetary/mars/vikinglander1-1.jpg

http://nssdc.gsfc.nasa.gov/image/planetary/mars/vikinglander2-2.jpg

http://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/1920x1080_autoletterbox/public/pia17595-figa-unannotated1.jpg?itok=2LhZaROk

Podaję linki, żeby się strona nie rozjechała :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewne jest to, że niebo na Marsie nie jest czerwone tak samo jak niebo ziemskie nie jest idealnie niebieskie. Z jakich powodów na zdjęciach wychodzi tak różnie są dokładnie takie same jak na Ziemi :)

Sądzę, że Teo już potrafisz sobie na to sam odpowiedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czym miała by być spowodowana rozbieżność pomiędzy rzeczywistym kolorem nieba, a zdjęciami, które do nas docierają?

Ingerencja NASA w zdjęcia? Po co? Po za tym to chyba nie jest forum na takie rozważania :P

 

Co do tego, że niebo na Marsie bywa także niebieskie chyba nie można mieć wątpliwości oglądając zdjęcia z misji marsjańskich, tylko że w zdjęciu z pierwszego posta bym nie grzebał, wg. mnie

 

Wręcz przeciwnie. Osobiście mam nadzieję że to nie jest forum tylko o astrofoto i kupowaniu kamerek czy ASA....

Temat był ogarnięty tu : http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1041.0

 

Andrzej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sp3uca chodziło mi konkretnie o ewentualną ingerencję NASA w zdjęcia i inne teorie spiskowe ;) wątek główny oczywiście jak najbardziej na miejscu

Ale niby czemu miałyby służyć teorie spiskowe ? To jakaś kompletna paranoja w przypadku koloru nieba Marsa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.