Skocz do zawartości

Pierwszy na balkon 1x2m


emeł

Rekomendowane odpowiedzi

 

Chyba jednak na razie zostanę przy SW909 - na tyle pozwala mi obecnie mój budżet. Będę uczył się nieba, pojeżdżę z nim trochę w ciemniejsze rejony i zobaczę, czy bardziej nie zainteresuję się przypadkiem DS-ami. Planet w sumie jest tylko kilka. Może i astrofoto mnie wciągnie? Kto wie :)

 

Jako, że jestem świeży w temacie, po prostu boję się używanego sprzętu. I to głównie przesądza mój wybór. Nawet nie byłbym w stanie stwierdzić, czy konkretny egzemplarz opłaca się kupić. SW909 mi nie odradzacie i z tego bardzo się cieszę. Zdaję sobię sprawę, że za 600 zł prawdopodobnie byłbym w stanie kupić coś lepszego z giełdy, ale tutaj argument jak na początku akapitu. Jacek160 - będę bacznie obserwował, czy po kupieniu synty nie będziesz chciał się przypadkiem pozbyć maczka :icon_wink: może wtedy się dogadamy :)

Nie obawiał bym się o to że kupując coś z giełdy astro ktoś ci wciśnie szmelc,nie mówie tu o sklepach "aledrogo"i temu podobnych.Okulary którymi obserwuje są z giełdy i wszystko z nimi ok.jeśli chodzi o optyke i mechanike.Szkoda że jesteś ograniczony obserwacjami z balkonu,taka Synta 6"na dobsonie pokazała by ci dużo na planetach jak i ds-ach,używke byś wyrwał za 500-600zł.Co do maka to raczej go sobie zostawie,będzie do lukania za dnia i na sąsiadki rzecz jasna:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do maka to raczej go sobie zostawie,będzie do lukania za dnia i na sąsiadki rzecz jasna:-)

 

Fakt - ciężko taką Syntą 10" obserwować sąsiadki. Mogłaby się któraś w końcu zorientować widząć olbrzymią rurę wykierowaną w swoim kierunku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o tym - Adapter uniwersalny dla aparatów cyfrowych kompaktowych do digiscopingu i astrofotografii? Da się to podczepić do SW909?

Mój aparacik to Cannon IXUS 127HS. Nie myślę oczywiście o żadnych długich czasach naświetlania, ale jakieś fotki księżyca, saturna lub jowisza może by się udało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim zestawem refraktor +aparat dużo nie zdziałasz,do słońca i księżyca i to by było na tyle.Astrofoto planet:mak min.127mm lub sct 6",im większa ogniskowa tym lepiej,barlow ed o krotności x2 lub x3,dedykowana kamerka planetarna(kompakt czy lustrzanka odpadają),laptop z programem do avikowania,montaż z napędem min.eq3-2 lub az-4,stalowe nerwy.Zajrzyj tutaj(http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=8809)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim zestawem refraktor +aparat dużo nie zdziałasz,do słońca i księżyca i to by było na tyle.Astrofoto planet:mak min.127mm lub sct 6",im większa ogniskowa tym lepiej,barlow ed o krotności x2 lub x3,dedykowana kamerka planetarna(kompakt czy lustrzanka odpadają),laptop z programem do avikowania,montaż z napędem min.eq3-2 lub az-4,stalowe nerwy.Zajrzyj tutaj(http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=8809)

 

Super, dzięki za link :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście efekty będą kiepskie, ale jakiś początek to będzie :) Za taką kwotę można kupić adapter. Księżyc i Słońce będą obarczone dużymi wadami optycznymi generowanymi przez kiepskie okulary i obiektyw, ale coś tam będzie widać. Pasy na Jowiszu, czy pierścienie Saturna, czy fazę Wenus się zobaczy na takiej fotce i w zasadzie to tyle :) Do czegoś lepszego potrzebujesz przynajmniej taniego webcama Microsoft LifeCam Studio lub PointGrey Firefly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega emeł zostaje przy 90/900 na AZ3. Bardzo dobrze. To mit, że nie da się go obsłużyć na takim balkonie (głębokości 1m), choć ciasno faktycznie będzie. Gnieżdżę się tak z Makiem 127 na EQ3-2, to wiem. Dla wygody można spróbować dociążyć nieco tył tuby, aby dało się ją przesunąć nieco do przodu w obejmach itp.

@ DuRus: 80/400 jako podstawowy sprzęt odradzam. Mała apertura w połączeniu ze sporą aberracją chromatyczną i skrajnie krótką ogniskową (koszmar z doborem okularów i ustawianiem ostrości) czyni ten sprzęt mało użytecznym. Ja swój kupiłem w zasadzie wyłącznie na wyjazdy zaćmieniowe. To już lepiej 102/500 na balkon.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście efekty będą kiepskie, ale jakiś początek to będzie :) Za taką kwotę można kupić adapter. Księżyc i Słońce będą obarczone dużymi wadami optycznymi generowanymi przez kiepskie okulary i obiektyw, ale coś tam będzie widać. Pasy na Jowiszu, czy pierścienie Saturna, czy fazę Wenus się zobaczy na takiej fotce i w zasadzie to tyle :) Do czegoś lepszego potrzebujesz przynajmniej taniego webcama Microsoft LifeCam Studio lub PointGrey Firefly.

Wszystko pięknie ładnie,jest tylko jedno małe ale a mianowicie Jowisz czy Saturn na zdjęciach z tego refraktorka będzie tylko ciut większy od główki szpilki,powiększanie obrazu na niewiele się zda.Decydujący wpływ ma apertura sprzętu=rozdzielczość obrazu+długa ogniskowa,wielkość ma znaczenie,tego się nie da przeskoczyć.Zabawy w projekcje okularową czy też afokalną dadzą marny efekt.Niestety to drogie hobby jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale tym sprzętem to już szczyt możliwości. Projekcja przez kitowca 10 mm zapewni jakie takie powiększenie. 25 mm lepiej zda się do Księżyca, czy Słońca (z filtrem!). Nawet taka zabawa da trochę satysfakcji, potem kolega jak złapie bakcyla może dokupi coś lepszego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale tym sprzętem to już szczyt możliwości. Projekcja przez kitowca 10 mm zapewni jakie takie powiększenie. 25 mm lepiej zda się do Księżyca, czy Słońca (z filtrem!). Nawet taka zabawa da trochę satysfakcji, potem kolega jak złapie bakcyla może dokupi coś lepszego :)

 

Dokładnie o to mi chodzi - coś tak na początek :) chcę na razie zobaczyć, czy bardziej kręci mnie wizual, czy astrofotografia :)

 

 

Wszystko pięknie ładnie,jest tylko jedno małe ale a mianowicie Jowisz czy Saturn na zdjęciach z tego refraktorka będzie tylko ciut większy od główki szpilki,powiększanie obrazu na niewiele się zda.Decydujący wpływ ma apertura sprzętu=rozdzielczość obrazu+długa ogniskowa,wielkość ma znaczenie,tego się nie da przeskoczyć.Zabawy w projekcje okularową czy też afokalną dadzą marny efekt.Niestety to drogie hobby jest.

 

Gorzej, niż w tym Opticonie 50F600 chyba już nie będzie :rofl: a z ręką na sercu mogę powiedzieć, że "wyraźnie" ;) widziałem pierścienie Saturna. Zdjęcia niestety nie udało mi się już zrobić. Wyciąg ma jedynie 0,96" i ciężko wcelować obiektywem apartatu w dziurkę o średnicy 4,5mm. (choć fragment księżyca jakimś cudem uwieczniłem :))

 

IMG_1944.JPG ks_6.jpg

 

 

Widzę, że kolega emeł zostaje przy 90/900 na AZ3. Bardzo dobrze. To mit, że nie da się go obsłużyć na takim balkonie (głębokości 1m), choć ciasno faktycznie będzie.

 

Podbudował mnie trochę Twój post, bo nie byłem w 100% przekonany o trafności swojej decyzji :)

Edytowane przez emeł
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz takie doświadczenia z przeszłości i dalej się interesujesz astronomią, to znaczy, że coś z Ciebie będzie :) Projekcja przez ten nowy refraktor to będzie czysta przyjemność :)

To zdjęcie z metrem powinno zostać okrzyknięte "zdjęciem roku" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodze się z wami że od czegoś budżetowego każdy zaczyna zabawe w astrofoto,życze koledze emełowi powodzenia.O optisanach to nawet nie wspominaj bo jak widze sprzedawców w marketach którzy zachwalają ten wynalazek jako"profesjonalny sprzęt dla koneserów"to mnie krew zalewa:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamka zapadła - sprzęt zamówiony z AstroMarketu http://astromarket.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3.html :D

Jako, że na razie działam budżetowo, dokupiłem na giełdzie jeszcze Barlow 1,25" Vixen 2x za 80 zł :) to chyba dobra cena.

 

Jak to wszystko już będę miał w swoich rękach, to planuję najpierw skorzystać ze sposobu Jarka:

 

Dla wygody można spróbować dociążyć nieco tył tuby, aby dało się ją przesunąć nieco do przodu w obejmach itp.

 

Jeśli jednak okaże się, że jest zbyt mało miesca, to na drugi ogień idzie sposób poldip'a:

 

słupek zamiast statywu lub inny sposób żeby przymocować głowicę AZ bezpośrednio do balkonu (jakieś imadło, mocowanie z desek, czy inne rozwiązanie które wyeliminuje statyw i wysunie teleskop jak najdalej poza balkon)

 

Docelowo zamierzam kupić jeszcze jakiś używany (tak do 100-140 zł) okular 6 lub 7 mm do obserwacji planet. Jakieś sugestie do tego konkretnego modelu? Bo wiem, że okular okularowi nie równy, a jeszcze trochę mnie te subtelne różnice wprawiają w zakłopotanie...

 

No i ten adapter do aparatu oczywiście :)

 

Ale dwa powyższe punkty dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości (czyt. - po negocjacjach z żoną :hmmm: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj co jak i z czym foto tanim kosztem(http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=29484)

 

Czyli można! :)

Do zdjęć pewnie przyda się dodatkowa stabilizacja montażu. Znalazłem coś takiego: Usprawnienia montażu AZ3. Pomysł wygląda zachęcająco i nie jest bardzo skomplikowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie będzie tak łatwo... Problemy z dostawą... Wszystkie SK 909 "wyszły". Ani w Astrokraku, ani w Delcie. Jako jedyni mieli właśnie w astromarket.pl (dostawa 2-3 dni, towar w zewnętrznym magazynie). Ale widzę, że tak nie do końca - twierdzą, że próbują teraz ściągnąć z "innego źródła" (cokolwiek to znaczy). Jutro mam dostać odpowiedź od AM :ermm:

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.