Skocz do zawartości

Pierwszy na balkon 1x2m


emeł

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba nie będzie tak łatwo... Problemy z dostawą... Wszystkie SK 909 "wyszły". Ani w Astrokraku, ani w Delcie. Jako jedyni mieli właśnie w astromarket.pl (dostawa 2-3 dni, towar w zewnętrznym magazynie). Ale widzę, że tak nie do końca - twierdzą, że próbują teraz ściągnąć z "innego źródła" (cokolwiek to znaczy). Jutro mam dostać odpowiedź od AM :ermm:

Szkoda że zwlekają z tą dostawą,pogoda dopisuje,aż się chce wyjść na dwór by polukać na gwiazdy.ale co się odwlecze to nie uciecze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że zwlekają z tą dostawą,pogoda dopisuje,aż się chce wyjść na dwór by polukać na gwiazdy.ale co się odwlecze to nie uciecze.

 

To prawda :)

Miałem trochę obawy zamawiając w tym sklepie. Profil na fb nie jest aktualizowany od 2013 r. Postanowiłem dzisiaj zadzwonić pod podany nr tel., ale głucho. Dopiero po kontakcie przez BOK otrzymałem informację. Zamówienie jest z płatnością przy odbiorze, więc niczym nie ryzykuję, ale następnym razem kupię w sklepie, do którego można się dodzwonić w razie potrzeby.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej emeł!

Bardzo dobry wybór na początek ten refraktor SW 90/900 na AZ3, mówi Ci to kolejna osoba (zresztą sam niedawno kupiłem i jestem bardzo zadowolony).

Co do zakupu, w Astrokraku patrzyłeś? Z tego co widzę, jest u nich dostępny a to jedna z najporządniejszych firm, godna zaufania (też tam kupowałem, ale samą tubę).

Masz link pod nos : http://www.astrokrak.pl/237-teleskop-sky-watcher-909az3-.html

Jakby co, najpierw zadzwoń i spytaj się Janusza o dostępność, ale raczej powinien być ten sprzęt, bo dodałem go sobie do koszyka na próbę i dostępność wyświetlało na zielono, czyli ok.

Co do samego refraktora, jeśli jeszcze nie masz, to koniecznie pobierz sobie tabelę Wimmera tu: http://astropolis.pl/topic/43314-tabela-wimmera-v3/page-8?do=findComment&comment=544689

Zdziwisz się, co ten sprzęt (refraktor) pokaże Ci oprócz planet i Księżyca :dobrze: (Ale to nie w mieście, niestety).

Nawet na kitowym okularku 25 mm, który śmiało możesz sobie zostawić, bo jest ok :astronom:. Resztę wywal bo jest :dupka:.

Barlowy wszelakie sobie daruj do wizuala, foto tym sprzętem też (AZ3 do foto? ehmmm...). No, chyba że łysego i słoneczko, to możesz śmiało fotografować, reszta jest milczeniem :icon_smile:

Tak, że szkoda kasy na wszelakie złączki, tym bardziej projekcyjne (do których wkładasz okular), bo to będzie porażka. Wiem co mówię bo przerabiałem temat.

Jak chcesz koniecznie coś popstrykać, to do lustrzanki wystarczy kupić pierścień M42 z mocowaniem do Canon/Nikon lub inne za 39zł nowy. Adapter T2 sobie odpuść, od razu mówię, szkoda kasy. Coś pisałeś, że masz Ixusa, czyli kompakt. Tu jestem zielony w temacie, bo nie wiem, czy kompaktem da się fotografować w ognisku głównym teleskopu czy tylko projekcja okularowa i takie śmieszne mocowanie do aparatu: http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1515&gclid=CjwKEAjw8_idBRCExfC15My3owwSJACSDX_Wm9omQF8MYgVw0mrD3uo0unX4U6WhIVmiRqAzA3f28BoCufzw_wcB

Lepiej za te pieniądze (wydane na niepotrzebne złączki-duperszmity) kupić okular do planet,

do tego refraktora polecam "żyletkę" Ortho Baadera 6mm, Będzie Pan Zadowolony :Salut:

Pomysł z mocowaniem głowicy na barierce balkonu, uważam za bardzo dobry. Kwestia dobrania odpowiedniego diwajsa (jak w statywie) i zapłacenia Panu Staszkowi ze spawarką, na przysłowiową flaszkę, aby to było porządnie "cheftnięte" do barierki. I masz fajnie i praktycznie, a statyw czeka w pogotowiu na wypad za miasto.

Jeszcze na sam koniec napiszę kilka słów o samych obserwacjach tym refraktorem. Planety pomijam, bo tu każdy wie, że ten sprzęt się do tego nadaje i pokaże fajne szczegóły z dobrym okularem (patrz wyżej).

Kilka DS-ów nim przerobiłem, mgławice, gromady otwarte, gromady kuliste i jest super, na kitowym 25 mm. Dlatego polecam zapoznać się z tabelą Wimmera, bo to dla początkującego z obiektami DS jest jak Biblia. Są tam wizualizacje dla małych teleskopów, które jota w jotę pokazują to, co sam widziałem przez ten refraktor przy dobrym seeingu.

Cóż mogę więcej dodać, pogody, bezchmurnego nieba i opadu szczęki przy pierwszej trafionej teleskopem mgławicy :astro:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się jednak zastanowił czy refraktor 900mm (czyli całość ok. 1m) będzie dobrym wyborem na taki balkonik. Mój balkon ma podobne wymiary i nie wyobrażam sobie rozstawienia tam czegoś dłuższego niż refraktor 600mm. Miałem Maka 127 i ED80 - nawet z nimi trzeba było się nagimnastykować przy zmianie regionu obserwacji, a czasem nie dawało się zmieścić głowy między okularem a parapetem z ED80. W każdym przypadku problemem są też nogi statywu. Nawet mając lornetkę na statywie foto trzeba uważać jak się kręcimy wokół sprzętu. Natomiast statyczne astrofoto planetarne webcamem z Makiem 127 nie stanowiło problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zakupu, w Astrokraku patrzyłeś?

 

Tak, kontaktowałem się już z Astrokrakiem. Będą dostępne w sierpniu cyt. "Tak jak u innych biorących towar z Delty" :(

Pan Janusz zaproponował mi zamiast SW 90/900 innego refraktora - BK804AZ3. Byłaby to jakaś alternatywa, szczególnie w nawiązaniu do tego, co napisał polaris:

 

Ja bym się jednak zastanowił czy refraktor 900mm (czyli całość ok. 1m) będzie dobrym wyborem na taki balkonik. Mój balkon ma podobne wymiary i nie wyobrażam sobie rozstawienia tam czegoś dłuższego niż refraktor 600mm.

Jednak nie przekonują mnie parametry tego teleskopu. Czy nie jest zbyt światłosilny na miejski balkon? Poza tym gorzej widać w nim obiekty US, a DS i tak przy tym zaświetleniu nie zobaczę...

 

Natomiast jeśli chodzi o rozstawienie go na balkonie, to rzeczywiście planuję przymocować go do barierki. Chyba nawet bez spawania się obejdzie. Oto mój plan (taki szkic na szybko - nie bierzcie pod uwagę skali :D ):

 

mocowanie.jpg

 

kolor czarny - barierka balkonu

kolor brązowy - deski (o grubości 1,5 - 2 cm)

kolor szary - śruba mocująca z motylkami/nakrętkami - dwie lub trzy takie śruby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli planujesz zawiesić na barierce i nie chcesz czekać to jest jeszcze taka opcja http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=852&lunety=Teleskop_Celestron_AstroMaster_90_AZ_R-90/1000

PS

Ja nie mam balkonu i jak mocno mnie najdzie to znoszę dobsona 10" przed blok i robię astroshow sąsiadom. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej za te pieniądze (wydane na niepotrzebne złączki-duperszmity) kupić okular do planet, do tego refraktora polecam "żyletkę" Ortho Baadera 6mm, Będzie Pan Zadowolony :Salut:

Zastanawiałem się właśnie jaki okular do planet będzie dobry - dzięki :) Jeszcze w miarę rozsądna cena jak za nowy, ale pewnie poszukam na giełdzie.

 

Natomiast statyczne astrofoto planetarne webcamem z Makiem 127 nie stanowiło problemu.

Mak to byłoby najlepsze rozwiązanie. Niestety przekracza dwukrotnie mój budżet :ermm:

 

Jeżeli planujesz zawiesić na barierce i nie chcesz czekać to jest jeszcze taka opcja http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=852&lunety=Teleskop_Celestron_AstroMaster_90_AZ_R-90/1000

Orientujesz się może, jak tutaj ma się sprawa z mikroruchami? Bo w opisie niby są, ale na zdjęciu jakoś ich nie widzę.

Nie mogę powiedzieć, że nie patrzyłem na ten teleskop, jednak nie jest on jakoś szczególnie polecany na forum. W czym jest gorszy?

Barierka to tylko jedna z możliwości - będę go też zabierał w plener, oczywiście rzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ten konkretny nie miałem okazji obserwować tylko przez 70/700 . Były mikroruchy ale przy takim zestawie (długość tuby i jakość montażu) nie robiły szału. Zaawansowani użytkownicy podchodzą sceptycznie do takich sprzętów bo ich wymagania rosną wraz z doświadczeniem. To co początkującego "powala na kolana" (widoki) dla bardziej zaawansowanych będzie nie do przyjęcia bo będzie razić ich np. aberacja, winetowanie. Prawda jest taka... chodzi o kasę aby mięć dobry sprzęt trzeba głęboko pogrzebać w kieszeni. Trzeba zakupić sprzęt o najlepszych parametrach dostosowanych do oczekiwań. Jedno jest stałe apertura najlepiej by była jak największa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że chciałbym później jeszcze może coś postawić na tym AZ-3 od SW 90/900. Może jakiegoś Maczka właśnie. Czytałem, że ludzie montują Maki 127 na AZ-3 - dlatego jednak odpuszczę Celestrona (wytrzymam jeszcze jakoś te 2-3 tygodnie z moim szalonym Opticonem :)) . Ale to w przyszłości. Muszę najpierw organoleptycznie sprawdzić jak ten montaż się sprawuje :) I pozbierać trochę funduszy, przy czym bardzo pomoże mi 90/900, zaspokajając mój gwiezdny apetyt na jakiś czas i motywując do oszczędniejszego gospodarowania finansami ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam balkonu i jak mocno mnie najdzie to znoszę dobsona 10" przed blok i robię astroshow sąsiadom. :)

 

Dobre, dopiero zauważyłem, że to napisałeś :rofl: chciałbym to zobaczyć :rofl:

Na moim osiedlu skończyłoby się to pewnie paroma siniakami i utratą teleskopu :pistols:

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emeł, nie daj się wrobić w 80/400 jako podstawowy sprzęt. Trochę nieładnie ze strony p. Janusza, że Cię próbował tym uszczęśliwić. Mam podobna lunetkę (nieco gorszej jakości niż SW) i znam jej wady. To sprzęt wyłącznie do szerokich pól i małych powiększeń.

Co do Astromastera 90/1000, ze względu na głowicę montażu przypominająca tę ze statywów foto, należy go omijać szerokim łukiem. Chyba, że wykonasz przeróbkę w stylu tej modyfikacji AZ3 lub inną, pozwalająca na wyważenie tuby teleskopu w osi ALT. Tak naprawdę AZ3 też ma tę wadę wrodzona, ale z założenia skompensowaną obecnością mikroruchów.

Ja bym Ci radził za pomocą dwóch małych kątowników podwiesić tubę w obejmach z boku głowicy AZ3 (podobnie można do obserwacji astro przystosować tego nieszczęsnego Astromastera AZ, ten ostatni bez modyfikacji będzie nieużywalny z powiększeniami od 60x w górę). Chodzi o to, by środek ciężkości teleskopu wypadał możliwie blisko osi podniesienia (ALT) montażu. Dodanie jakiegoś układu małych ciężarków nisko z tyłu głowicy też pomoże, a przy okazji tubę wysuniesz w obejmach do przodu zyskując miejsce na balkonie.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emeł, nie daj się wrobić w 80/400 jako podstawowy sprzęt. Trochę nieładnie ze strony p. Janusza, że Cię próbował tym uszczęśliwić. Mam podobna lunetkę (nieco gorszej jakości niż SW) i znam jej wady. To sprzęt wyłącznie do szerokich pól i małych powiększeń.

Co do Astromastera 90/1000, ze względu na głowicę montażu przypominająca tę ze statywów foto, należy go omijać szerokim łukiem.

 

Jarek, w 100% zgoda!

Emeł, nie bierz tego jasnego, krótkiego refraktora 80/400! Potwierdzam, że fajny do DS-ów. Owszem, fajny, tylko z dobrymi okularami za 300-600 zł takie np 10mm (na giełdzie) :fool:

I wtedy super wymiatasz DS-y, jak ja prawie na kitowym 25mm w 90/900. A jak kupię dobrego Vixena 20 mm za 200 zł na giełdzie, to mi nie podskoczysz. Taka prawda.

Janusz, wstyd :rtfm: Twój dekalog zaczyna się chwiać :naughty: A do planet, 80/400 jest o dupę potłuc, niewiele gorszy, niż mój poprzedni 70/500 :whaaaaa: Daruj sobie Kolego, tu Ci ludzie dobrze życzą, jak widzę po postach. Ten 80/400 to jedynie do astrofotografi, do niczego innego za te pieniądze!

Edytowane przez bga
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 80/400 to jedynie do astrofotografi, do niczego innego za te pieniądze!

Uściślijmy: nie do astrofotografii, tylko do guidingu, bo robienie przez niego zdjęć też nie ma sensu z uwagi na aberrację.

Ja bym nie skazywał tego 80/400 tak bardzo na porażkę - do planet jest jak piszecie beznadziejny (aberracja) ale do DS to wyśmienita tubka (jak na swoją aperturę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przecież pisałem, do DS-ków jest ok, tylko jakim kosztem? Jasność znaczy płacą złotem za okularki. Na kitowej 25-ce u mnie będzie ok .

Ile trzeba zapłacić za sensowny okular ok 10-12mm do tej tubki na DS-y? Czy to ma sens przepłacać za tę tubę?

I proszę mi nie wykręcać kota ogonem, wiem gdzie jego dupa spoczywa.

 

EDYTA

Ech, żebyś Ty emeł nie miał ograniczń balkonowych..

Ja bym na Twoim miejscu już dawno kupił syntę 8". na giełdzie można znaleźć za 700 zł. aż się serce kraje (mi, bo nie mam teraz kasy, ALE JAK KUPIĘ TO 10" NAJBIDNIEJ, MOŻE 12.). Już stwierdzilem, czego chcę, na podstawie własnych obserwacji i wzruszeń. I jeszcze długo zamierzam się wzruszać refraktrorem 90/900 , dokupię tego Vixena 20mm i będę w siódmym niebie.

Czego wszystkim życzę, oraz pogody, a w nocy niepogody, czyli czarno, bezchmurnie, zabić się można- gdzie Księźyc? :ermm:

Edytowane przez bga
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie pozostaje mi nic innego, niż cierpliwie czekać na dostawę 90/900. Choć przyznam, że szlag mnie trafia, jak widzę Saturna, którego prawdowpodobnie przez nowy telep już nie zobaczę w najbliższym czasie :hmmm: Ale cóż, to są rzeczy, na które nie mam wpływu :) Dziękuję Wam za szybką reakcję.

Ech, żebyś Ty emeł nie miał ograniczń balkonowych..
Ja bym na Twoim miejscu już dawno kupił syntę 8". na giełdzie można znaleźć za 700 zł. aż się serce kraje.


Mam podobne odczucia odnośnie tych ograniczeń. Ale chciałbym, żeby synta w przyszłości dołączyła do SW jako teleskop na wypady :) chociaż na razie za specjalnie nie mam pomysłu, dokąd jechać w mojej okolicy, żeby spokojnie poobserwować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci radził za pomocą dwóch małych kątowników podwiesić tubę w obejmach z boku głowicy AZ3.

 

Przyznam, że niebardzo rozumiem. Chodzi Ci o to, żeby obejmy były pionowo przykręcone do kątowiników? Nigdy nie miałem w rękach AZ-3, więc ciężko mi to sobie wyobrazić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, bo ja już popatrzyłem co nieco przez takie małe rafraktorki, najpierw 70/500 a teraz kupilem 90/900 ( montaż dostałem gratis od kumpla - porozwalany paralaktyk klasy eq3, przytargany z Włoch- 2 dni roboczogodzin i jest :sunsmiley: dlatego zainwestowałem 318 zł z przesyłką w nową tubkę, a poprzednim cieszy się kolega..

Dlatego też, piszę Ci, jakie lekcje powinieneś wcześniej odrobić, żeby to wszystko zagrało jak najlepiej :icon_wink:

Bież Tabelę Wimmera, oglądaj, typuj co chciałbyś zobaczyć, ucz się, gdzie to znaleźć i czy w ogóle o tej porze roku to można zobaczyć.

Zainstaluj Stellarium i polecam bardzo, sam korzystam prawie 3 lata, od Janusza Willanda, Nocny Obserwator http://www.astrojawil.pl/no.htm

Ten program jest ze mną cały czas, dla mnie o wiele praktyczniejszy od Stellarium.

Wiesz, ile godzin można nad takim czymś spędzić? Sam zobaczysz.

Dobrze, że nie masz tego teleskopu jeszcze, poczekaj na niego i zajmij się sobą (zdobywaniem wymaganej, podstawowej wiedzy, bez której teleskop jest przeszkodą a nie ułatwieniem!!!), czyli nos w książkę i tp :rtfm: Zrekompensuje Ci się to wszystko, zobaczysz!

Nie każdemu bym to powiedział (większość olewa dobre rady i idzie własnym torem, chociaż najpierw się pyta), ale czuję, że Tobie warto takie rzeczy mówić.

Pozdrawiam

Piotrek

Edytowane przez bga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o literaturę, jestem w trakcie Nieba na dłoni. Stellarium również mi towarzyszy, już od wielu lat :) Za to Nocnego obserwatora nie znam - sprawdzę, dzięki :)

Wysłałem maila do astroshop.eu z linkiem do jednej z naszych polskich stron. Astroshop ma teoretycznie gwarancję najniższej ceny :) Zobaczę, czy będą skorzy coś opuścić ;) Macie jakieś doświadczenia z tym sklepem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astroshop jest jak najbardziej OK. Mają nawet polską stronę ;)

 

"Niebo na dłoni" jest świetną książką. Sam na niej uczyłem się astronomii, ale to było ze 25 lat temu. Proponuję rozważyć aktualniejszą książkę "Niebo" Przemysława Rudzia. Dobrze się uzupełnią.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astroshop jest jak najbardziej OK. Mają nawet polską stronę ;)

 

Zgadza się :) ale jako, że Delta Optical jest wyłącznym dystrybutorem Sky-Watchera na Polskę, teleskopów tej firmy nie można tam kupić (na polskiej stronie) :) Jedynie z .eu jest możliwość i to też z zastrzeżeniem, że dla prywatnego użytkownika. O f-rze VAT zapomnij :) Ale to akurat nie stanowi dla mnie problemu.

 

Proponuję rozważyć aktualniejszą książkę "Niebo" Przemysława Rudzia. Dobrze się uzupełnią.

Masz na myśli tą - Niebo na weekend?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre książki to podstawa. Jednak nie odpowiedziałeś mi, emeł, czy pobrałeś z tego forum najnowszą wersję Tabeli Wimmera V3 http://astropolis.pl/topic/43314-tabela-wimmera-v3/ ?

Uwierz, to jest bardzo dobra propozycja dla początkujących i świetne ułatwienie sobie życia w dziedzinie obserwacji astronomicznych.

Jak miałem pierwszego refraktorka, ta tabela była w zasadzie tylko tabelą i niewiele mi mówiła.

Zobacz to teraz! Mowę Ci, mi odebrało mowę jak zobaczyłem, wizualizacje są genialne.

Kolega Wimmer zrobił kawał porządnej roboty, dla nas, początkujących!

Jakbyś miał jakąś lornetkę w zasięgu, to tabela+ lornetka i nie zauważysz nawet, kiedy przyjedzie teleskop.

Oby tylko noce były pogodne, choć teraz jest lipa bo łysy rządzi i tak jeszcze dobry tydzień, zanim będzie w miarę.

Pozdrawiam

Piotrek

 

Edytowane przez bga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie opiszę moją krótką, choć przyjemną, przygodę z astroshop.eu :)

 

Po przesłaniu im linka do polskiego sklepu wysłali mi indywidualną ofertę, która cenowo nie odbiegała już od tej podanej przez mnie. A różnica wynosiła początkowo ok. 200 zł!

Nie uwzględnili jednak, że polski sklep oferował jeszcze darmową przesyłkę. Naturalnie w kolejnym mailu poinformowałem ich o tym. Zapytali tylko, gdzie mieszkam i przesłali kolejną ofertę - tym razem z darmową wysyłką do Polski :D

Co ciekawe, oferta ważna jest do 6.08.14, więc nie trzeba decydować się od razu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.