Skocz do zawartości

Pierwszy na balkon 1x2m


emeł

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dziwne przeczucie, że te wszystkie planetarne pochodzą z jednej fabryki. Moim zdaniem jest to dobry budżetowy okular. Na pewno nie będzie robił szału w porównaniu ze sporo droższymi okularami znanych firm. Ja używam tej klasy okularu (SW UWA 4mm 58*) i chwalę go sobie. Daje w moim przypadku powiększenie 300x przy 10" dobsonie, a w dobrych warunkach seeingu potrafi powalić na kolana.

EDIT

6mm jest dobrą ogniskową i bezpieczną ;) Warunki pod 4 mm (takie dobre) to rzadkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6mm jest dobrą ogniskową i bezpieczną ;) Warunki pod 4 mm (takie dobre) to rzadkość.

 

Czegoś takiego właśnie szukam :)

 

A uogólniając trochę - jakie okulary warto jeszcze wsadzić do tego 90/900? Z jaką ogniskową? Tak, żeby przy okazji jakiegoś wypadu poza miasto ew. zobaczyć coś innego, niż tylko planety?

Bo powiem szczerze, że im dłużej czytam różne fora, wątki, poradniki, tym większą mam głowę...

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukałem okulara do planet (do 90/900), większość głosów otrzymałem za ortho 6mm i taki zakupiłem. Na te typowo planetarne (HR Planetary np.), ludzie mówili (ci, co akurat nieraz mogli porównać), że ortho będzie ostrzejsze i bardziej kontrastowe (orciak za to ma mniejsze pole i mniejszą odległość od źrenicy oka). Uwierzyłem, zakupiłem, jestem zadowolony. Bezpośrednio nie mam z czym porównać, bo posiadam tylko Ploessla 4mm Celestron omni. Te dwa okulary to duża różnica jakościowa (na korzyść ortho).

Wcale bym nie powiedział, że to wynika tak bardzo z drastycznego przekroczenia możliwości mojego teleskopu (na 4 mm jest power 225x, co jest już niby dużo, za dużo jak na soczewkę 90 mm). Obraz w 4 mm mnie zaskoczył szczegółami i ostrością(!), która była dobra. Seeing miałem wtedy też dobry. Ale ortho 6 mm, pokazało jeszcze więcej na Saturnie, ostrzej, wyraźniej, bez żadnej aberracji chromatycznej i to w 150x. Pole widzenia jest dla mnie ok, a przyklejanie oka do soczewki (no, aż tak drastycznie to nie ma) jest o wiele mniejsze, niż w tym Celestronie. Trzeba się nauczyć patrzeć i zaczynać od jednego skraju soczewki, przesuwając źrenicę (w miarę przesuwania się obiektu w okularze) na przeciwległy skraj soczewki. Wtedy, mamy 40- 50 s na obserwację, bez zmiany ustawień montażu, co ważne, obraz jest dobry na brzegach jak i w środku okulara.

Tyle mojej subiektywnej oceny, bo jak pisałem, nie miałem do porównania okularków innego typu, które się zwą planetarnymi. Opinie innych forumowiczów były takie, że są zbyt miękkie i mniej kontrastowe, w porównaniu z orciakami (te w rozsądnych pieniądzach przynajmniej).

Gdybym miał kupować taki okular jeszcze raz, wybrałbym ortho, tylko mocno wahałbym się czy 6 mm (które mam, power 150x) czy 5 mm (pow. 180x).

Chyba kupiłbym ten drugi, bo jak na sporo gorszym Celestronie 4 mm obraz był tak fajny, to orciak 5 mm przy powerze 180x dałby mi na pewno świetne widoki planet.

A apertura 90 mm tego teleskopu, bez żadnego problemu ciągnie te 180x w jakości, zależnej raczej głównie od seeingu.

 

Okularki inne, czyli kąt szeroki. Do tej pory zachwycałem się DS-ami wyłącznie na kicie 25 mm, jestem w trakcie zakupu Vixena LV 20 mm za dwie stówki z groszem (z giełdy) i uważam, że dokonałem dobrego wyboru w tej cenie. Może inni będą mieć odmienne zdanie? Nie wiem, czego się tak dokładnie spodziewać po okularze ze szkłem lantanowym, myślę, że samych dobrych rzeczy w porównaniu do kita czy innych, nowych do 300 zeta, które rozważałem.

Pozdrawiam

Piotrek

 

Edytowane przez bga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem tego świadomy, że pole nie poraża, ma 50*. Mam nadzieję, że da radę. A ile ma kitowy Kellner 25 mm?

Już znalazłem, że niby też 50*, co dawało mi rzeczywiste pole widzenia w moim teleskopie 1,39* (power 36x).

Z Vixenem rzeczywiste pole będzie 1,11* (power 45x).

Okaże się w praktyce, czy wystarczy.

Do wszystkiego na pewno nie, tak jak mój teleskop obecny.

Edyta kolejna.

Symulacje w Stellarium dały bardzo zadowalające rezultaty. Chodzi o rozmiary obiektów mnie interesujących, czyli ich wielkość w tym danym okularze. Mój sprzęt oczywiście do programu wcześniej dodałem. Okularek się sprawdzi na 100%.

Edytowane przez bga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przyznam, że niebardzo rozumiem. Chodzi Ci o to, żeby obejmy były pionowo przykręcone do kątowiników? Nigdy nie miałem w rękach AZ-3, więc ciężko mi to sobie wyobrazić :)

 

Prymitywny szkic w paincie w załączniku, rzecz widziana wzdłuż osi tuby w pozycji horyzontalnej. Chodzi o to, że wieszając tubę z boku możesz ja wyważyć, względem osi ALT (podniesienia), co jest istotne dla prawidłowej pracy montażu AZ bez mikroruchu w tej osi.

AZ3 akurat ma mikroruchy, ale z cięższymi tubami będą pracować b. nierówno. W przypadku bubla pod nazwą Astromaster AZ modyfikacja tego typu (lub dodanie przeciwwag) jest jedynym sposobem na to, aby ten montaż ( jak również wszelkie statywy foto, identyczna konstrukcja głowicy!) nadawał się w ogóle do zastosowań astro. Brak wyważenia w osi ALT jest przyczyną skokowego opadania tuby po każdej zmianie kąta podniesienia. W okularze o polu widzenia typowego Plossla daje to efekt ucieczki obiektu z pola widzenia przy pow. od ok. 60x w górę. W praktyce niemożliwia to pracę z powiększeniami ponad 100x (planety!). Wyważenie niweluje ten efekt, mikroruchy też, tylko na innej zasadzie.

Aby nie było za łatwo, to wracając do AZ3, ma on dwie osie ALT. Serio! Jedna to ta śruba z cierna podkładką, obsługuje zgrubną nastawę teleskopu w wysokości. Druga niżej jest częścią mikroruchu w pionie. Z braku miejsca nie dasz rady oczywiście obniżyć tuby na wysokość tej drugiej, ale nie ma takiej potrzeby. W dodatku straciłbyś na sztywności konstrukcji dając długie kątowniki, ale nie ma takiej potrzeby. Nawet częściowe wyważenie powinno poprawić pracę mikroruchu. Ten patent nie jest właściwie mój, zoperował tak kiedyś AZ3 nasz kolega z forum, by powiesić na nim tubę Maka 127. To jest już za ciężki teleskop na AZ3 i ta śruba w roli osi ALT z podkładką cierną jako hamulcem nie wyrabiała, teleskop robił mu fikołki w skrajnych położeniach.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Te kątowniki do zamocowania tuby muszą być grube i sztywne, niech Ci nie przyjdzie do głowy użyć jakichś cienkich blaszek, bo wszystko będzie się trzęsło jak osika. Czy w przypadku tuby 90/900 jest sens przerabiać w ten sposób poczciwego AZ3, ocenisz sam na podstawie pracy z zestawem w wersji fabrycznej.

montazAZ.jpg

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory zachwycałem się DS-ami wyłącznie na kicie 25 mm, jestem w trakcie zakupu Vixena LV 20 mm za dwie stówki z groszem (z giełdy) i uważam, że dokonałem dobrego wyboru w tej cenie.

 

Jestem ciekawy jak będzie Ci się sprawował. Opisz proszę swoje wrażenia po pierwszych obserwacjach "na żywo" :)

 

Jeszcze myślę nad tym 6mm. Trochę zniechęca mnie komfort obserwacji w Ortho. Mam podobne doświadczenia z okularem 10mm, którego teraz używam. Nie jestem w stanie powiedzieć, jaki to typ okularu i jakie ma parametry, ale generalnie średnio mnie bawi, gdy obserwowany obiekt ucieka po 10-12 sek. z pola widzenia. Fakt - w obecnym teleskopie nie mam mikroruchów i każde ponowne nakierowanie go na obiekt dodatkowo wprawia go w drgania, które trwają 7-8 sek., ale tak czy inaczej chciałbym mieć trochę więcej czasu na obserwację w 90/900, zanim zacznę manipulować przy mikroruchach, aby ponownie ustawić teleskop.

 

@Jarek

Dziękuję, teraz rozumiem - panit to wbrew pozorom bardzo przydatne narzędzie :D

Spróbuję wprowadzić tę modyfikację u siebie, jak tylko otrzymam teleskop i trochę się z nim zapoznam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wtorek w końcu odebrałem sprzęt :) żeby być dokładnym jest to 90/910 - tak przynajmniej wynika z nalepki na tubie. Te 10 mm to pewnie jakiś gratis od chińczyków. Po złożeniu wszystkiego do kupy zaskoczył mnie rozmiar zarówno montażu, jak i samej tuby. Wiem, że jest to mimo wszystko jeden z mniejszych teleskopów, ale w porównaniu do Opticona robi wrażenie. Szczególnie, gdy stoją obok siebie :)

 

Wieczorem wystawiłem teleskop na balkon. Tutaj okazało się, że nie jest tak źle, jak początkowo myślałem. Nawet na wysuniętych w 1/3 nogach montażu jestem w stanie całkiem swobodnie zerkać w okular. Oczywiście, aby popatrzeć bardziej na południe muszę przestawić sprzęt w lewy róg balkonu, a sam znajdować się po prawej jego stronie i analogicznie na zachód, ale nie stanowi to dla mnie (przynajmniej na razie) jakiegoś większego problemu. Szkoda tyko, że dają w zestawie kątówkę 45 a nie 90 stopni - byłoby mi łatwiej patrzeć przez tę drugą.

 

Jeśli chodzi o wrażenia, to Saturn prezentował się całkiem przyzwoicie w okularze 10mm Super. Dostrzegłem również Tytana. Niestety przerwy Cassiniego nie udało mi się zaobserwować. Mars natomiast nie powalił mnie na kolana - taka niewyraźna większa pomarańczowawa kropka. Pewnie potrzebny lepszy okular, a może to kwestia seeingu tego dnia - nie wiem. Ostatnią obserwacją była gromada M5. Przyznam, że ze względu na LP swoje szanse na jej znalezienie oceniałem na raczej niewielkie, ale ku mojemu zaskoczeniu, udało się. Widziałem ją jako delikatny, rozmazany obłoczek/mgiełkę.

 

Generalnie jestem zadowolony z zakupu. Po pierwsze mieści się na balkonie i bez większych przeszkód mogę obserwować dostępne niebo. Po drugie wizualnie nie jest źle, choć nie ukrywam, że oczekiwałem trochę więcej szczegółów na Saturnie lub Marsie. Oczywiście jestem realistą i nie spodziewałem się obrazów pokroju Hubble'a, ale czegoś "ciut" więcej, niż te obserwowane. Mam nadzieję, że okular 6 mm spełni w pewnym stopniu te oczekiwania. Zdecydowałem się jednak na HR Planetary 6mm 1,25" 60°. Mam nadzieję, że to dobry wybór.

 

Jeszcze słowo odnośnie kitowych okularków. Ten 25 mm Wide daje przyjemne, ostre obrazy. Natomiast ze względu na jakość/ostrość obrazów w 10 mm Super rozważam kupno (za 45 zł) używanego Super Plossla, też 10 mm. Poradźcie mi, czy taki zakup ma sens? Będzie jakakolwiek różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars natomiast nie powalił mnie na kolana - taka niewyraźna większa pomarańczowawa kropka. Pewnie potrzebny lepszy okular, a może to kwestia seeingu tego dnia - nie wiem.

Na pewno seeing dużo zmienia, ale weź też pod uwagę, ze Mars jest już długo po opozycji i jest stosunkowo mały. W czasie opozycji jego tarcza może być 2-3x większa i jest wtedy dużo atrakcyjniejszy. Saturn tez jest po opozycji (choć tu różnica wielkości jest niewielka), ale podobnie jak Mars można go obserwować już nie za wysoko nad horyzontem, więc wpływ seeingu jest większy. W czasie opozycji można je obserwować możliwie wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma sensu. Jeżeli już, to kupować lepsze okulary. Z tanich opcji ten jest godny uwagi http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_125&products_id=591&lunety=Okular_Sky-Watcher_WA_66_9_mm_1,25%27%27

 

 

Z drugiej strony, czy gdy będę już miał 6 mm, to będzie mi potrzebny 9 mm? Do czego mógłbym go wykorzystać - do gromad np.? Może to są śmieszne pytania, ale wolę je zadać, niż wydać pieniądze na coś, co będzie przez rok leżało w szufladzie :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno seeing dużo zmienia, ale weź też pod uwagę, ze Mars jest już długo po opozycji i jest stosunkowo mały. W czasie opozycji jego tarcza może być 2-3x większa i jest wtedy dużo atrakcyjniejszy. Saturn tez jest po opozycji (choć tu różnica wielkości jest niewielka), ale podobnie jak Mars można go obserwować już nie za wysoko nad horyzontem, więc wpływ seeingu jest większy. W czasie opozycji można je obserwować możliwie wysoko.

 

Tego nie wziąłem pod uwagę, dzięki. Jeszcze sporo nauki co, kiedy i gdzie, przede mną :icon_smile: no i czym, tj. którym okularem.

Jeśli chodzi o podpowiedzi odnośnie tego co i kiedy obserwować, znalazłem sobie taką stronkę z aktualnymi wydarzeniami na niebie: http://news.astronet.pl/. Plus oczywiście Stellarium, ale tam chyba nie ma informacji na temat opozycji planet. Książka "Niebo" Przemysława Rudzia również powinna do mnie dotrzeć na dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z drugiej strony, czy gdy będę już miał 6 mm, to będzie mi potrzebny 9 mm? Do czego mógłbym go wykorzystać - do gromad np.? Może to są śmieszne pytania, ale wolę je zadać, niż wydać pieniądze na coś, co będzie przez rok leżało w szufladzie :unsure:

 

Fajnie jest mieć co najmniej 3 okulary jeden do planet np. 4 -7 mm, jeden średnio ogniskowy 10-18 mm do np. galaktyk, gromad , i jeden długo ogniskowy 20-40mm do przeglądu nieba.

Rożnica powiększenia (6mm/9mm) będzie wynosiła ~50x wiec nie mało.

 

Edit:

Gdy miałem teleskop o ogniskowej 900 "marzył mi się" 12,5 mm i 9 mm ;)

Każdy ma inne upodobania musisz zobaczyć co Ci się spodoba. Po kilku obserwacjach będziesz wiedział jakie okulary by Ci pasowały :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fajnie jest mieć co najmniej 3 okulary jeden do planet np. 4 -7 mm, jeden średnio ogniskowy 10-18 mm do np. galaktyk, gromad , i jeden długo ogniskowy 20-40mm do przeglądu nieba.

Rożnica powiększenia (6mm/9mm) będzie wynosiła ~50x wiec nie mało.

 

Edit:

Gdy miałem teleskop o ogniskowej 900 "marzył mi się" 12,5 mm i 9 mm ;)

Każdy ma inne upodobania musisz zobaczyć co Ci się spodoba. Po kilku obserwacjach będziesz wiedział jakie okulary by Ci pasowały :)

 

 

Masz rację - poczekam na tego 6 mm Planetary i zobaczę jak mi się przez niego będzie obserwowało :)

Gdzieś wyczytałem też taką opcję: Barlow TV 3x i SWAN 15 mm. W sumie powiększenie wychodzi 180x, czyli max dla mojego. Ale po podliczeniu kosztów, nawet używek, to trochę droga impreza - tyle, co sam teleskop :wassat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bezpośrednio nie ma, ale to po prostu widać. Opozycja jest wtedy, jak rozmiar planety jest maksymalny i góruje ona mniej więcej o północy.

 

Faktycznie jest tam taka wartość, jak wielkość gwiazdowa. Teraz wynosi chyba ok. 0,50 jeśli dobrze pamiętam. Sprawdzę i pobawię się w domu, bo w pracy nie mam Stellarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest tam taka wartość, jak wielkość gwiazdowa. Teraz wynosi chyba ok. 0,50 jeśli dobrze pamiętam. Sprawdzę i pobawię się w domu, bo w pracy nie mam Stellarium ;)

:rofl: Ale się nabrałeś :) Wielkość gwiazdowa nie ma nic wspólnego z jakimiś wymiarami. To jest jasność obiektu. Jednostką wielkości gwiazdowej jest magnitudo (mag). To taka dziwna jednostka, która jest logarytmiczna, a do tego im wartość mniejsza, tym obiekt jaśniejszy. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielko%C5%9B%C4%87_gwiazdowa. Średnicę planety w stellarium możesz odczytać jako "średnica widoma". Ale prościej i szybciej jest sobie ustawić godzinę 00:00 i jechać miesiącami i dniami, aż planeta będzie górować. Wtedy jest mniej więcej opozycja. Oczywiście wszystko się tutaj zmienia płynnie i np +-2 miesiące od opozycji rozmiar planety jest jeszcze spory. Każda opozycja charakteryzuje się inną maksymalną wielkością planety, co najlepiej widać na Marsie. Występują tu niekiedy "wielkie opozycje", które potrafią być ok 2x większe, niż te małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:rofl: Ale się nabrałeś :) Wielkość gwiazdowa nie ma nic wspólnego z jakimiś wymiarami. To jest jasność obiektu. Jednostką wielkości gwiazdowej jest magnitudo (mag). To taka dziwna jednostka, która jest logarytmiczna, a do tego im wartość mniejsza, tym obiekt jaśniejszy. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielko%C5%9B%C4%87_gwiazdowa. Średnicę planety w stellarium możesz odczytać jako "średnica widoma". Ale prościej i szybciej jest sobie ustawić godzinę 00:00 i jechać miesiącami i dniami, aż planeta będzie górować. Wtedy jest mniej więcej opozycja. Oczywiście wszystko się tutaj zmienia płynnie i np +-2 miesiące od opozycji rozmiar planety jest jeszcze spory. Każda opozycja charakteryzuje się inną maksymalną wielkością planety, co najlepiej widać na Marsie. Występują tu niekiedy "wielkie opozycje", które potrafią być ok 2x większe, niż te małe.

 

Człowiek uczy się codziennie :) W takim razie z tego co mówisz wynika, że kolejna opozycja Marsa będzie w połowie 2016 r. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie emeł, że masz już sprzęt.

To teraz powstrzymaj zbytnią euforię i poobserwuj lepiej tym sprzętem (i okularami) co się da.

Napalasz się na planety, ja kupiłem szkło pod planety (do nowego telepa nowe szkło się należy :sunsmiley: ), oblukałem kilka nocek i nie powiem, fajny widok. Tylko czemu, jak zobaczyłem pierwszą mgławicę, odechciało mi się planet? Pytam, pytam, pytam..?

Ortho 6 mm nigdy nie sprzedam, zawsze sobie Saturna i Jowisza przygarnę bliżej bo do nich tęsknić będę.

20 mm Vixen jest u mnie, nie było kiedy wypróbować. Noce zachmurzone. Może się zmieni, a jak poobserwuję DS-y, napiszę Ci jak wrażenia, w porównaniu do kita 25 mm.

Pozdrawiam

Piotrek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Masz rację - poczekam na tego 6 mm Planetary i zobaczę jak mi się przez niego będzie obserwowało :)

Gdzieś wyczytałem też taką opcję: Barlow TV 3x i SWAN 15 mm. W sumie powiększenie wychodzi 180x, czyli max dla mojego. Ale po podliczeniu kosztów, nawet używek, to trochę droga impreza - tyle, co sam teleskop :wassat:

 

Niestety dobra optyka jest w cenie. Mój wymarzony zestaw do wizuala to wydatek ~20k :oco:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czemu, jak zobaczyłem pierwszą mgławicę, odechciało mi się planet? Pytam, pytam, pytam..?

 

Rozumiem Cię doskonale, jest ich dużo więcej i są o wiele bardziej zróżnicowane. Tylko u mnie jeszcze dochodzi kwestia lokalizacji. Obawiam się, że mgławicę to sobie zobaczę, jak sąsiad z mieszkania obok zapali przy oknie papierosa ;)

Ale nie ma tego złego. Przynajmniej będzie motywacja, żeby ruszyć w plener wieczorkiem. Wydaje mi się nawet, że znalazłem dość dobre miejsce - taki w miarę odosobniony kawał pola na skraju lasu. W ciągu dnia korzystam z niego do fruwania modelem RC. Okazuje się, że może posłuży mi również w nocy :) Wybrałem ten teren na podstawie Google Earth i dodatku Avex’s map: Light pollution of Europe. Mam nadzieję, że to względnie wiarygodne narzędzie. Sprawdzę jak tylko poprawi się pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.