Skocz do zawartości

Problem - SBIG ST2000XM


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,
Dzięki uprzejmości kolegi Łukasza (Amper) mam tymczasowo w posiadaniu jego kamerkę - SBIG ST2000XM wraz z kołem filtrowym. (Dzięki Łukasz).

Mam jednak z nią mały problem (zakładam, że jest mały). Zgodnie z sugestiami odpaliłem sbigowski DriverChecker i w 2 minuty sterowniki znalazły się w moim posiadaniu. Podłączona kamerka, chwilę później zainstalowana.
Maxim (5) bez problemu widzi i łączy się z kamerą.

Problem pojawił się przy pierwszych testach. Otóż na całym zakresie wyciągu nie mogę znaleźć ani jednej gwiazdy. Klatka jaka schodzi jest taka:

klatka.jpg

Nawet gdy ustawię czip kamery mniej więcej w płaszczyźnie ostrości (ogniskowa) to nie widzi nawet rozogniskowanych gwiazd.

Kilka faktów:
1. Filtr wybrany to luminancja
2. Migawka chodzi
3. Darki są identyczne jak lighty (żadnej zmiany)
4. Gdy zaświecę czołówką w obiektyw ekran przybiera dwie barwy czarną (tam gdzie na powyższej klatce jest biały i białą, na czarnym elemencie powyższej klatki - taki negatyw z tym, że nie ma gradientów, kończy się biały - zaczyna czarny)
5. Gdy skieruję teleskop na odległy budynek (jasny) - nie ma żadnej różnicy w klatce
6. Gdy skieruję na jasną lampę osiedlową - nie ma różnicy w klatce
7. To samo dzieje się w Maximie, dedykowanym programie SBIGa i w PHD
8. Robiłem testy na 3 różnych kablach USB i jest to samo.
9. Kamera przypięta była przez huba i bezpośrednio.

Ja stawiam na sterowniki, jednakże nie znam tych kamer i mogę robić coś źle.

Macie jakieś sugestie?

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest to problem z driverami, bo gdyby taki był to kamerka nie uzyskałaby połączenia.

Stawiam na całkowity brak ostrości. Ewentualnie błąd w ustawieniach, może tylko wydaje Ci się że robisz lighty, a masz ustawione darki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione Lighty i widać jak migawka odsłania matrycę.

 

Maciek również zasugerował mi brak ostrości.

 

Robiłem tak:

1. Przedłużka 40mm + druga przedłużka 40mm + kamera - na całym zakresie wyciągu nie widziałem ani jednej gwiazdy

2. Przedłużka 40mm + kamera - również na całym zakresie ostrzenia nie widziałem gwiazdy

 

Dziś spróbuję podpiąć bez żadnych przedłużek i zobaczę jak to będzie wyglądać.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Light, nie doczytałem ^_^

 

Miałem też kiedyś podobnie, przyczyną okazały się za długie czasy, Atik w dzień zaczyna coś widzieć dopiero poniżej 0,003, dłuższe czasy to biała kasza jest, ma zbyt dużą czułość. Może czymś przysłoń średnicę obiektywu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wyeliminuj najpierw problem kamera/kabel/sterownik. Załóż na samą kamerę folię aluminiową z otworkiem zrobionym szpilką (camera obscura) i spróbuj naświetlić cokolwiek. Jeśli się uda to będzie pewnie oznaczało problem z ostrością - możesz podejść 'naukowo' i linijką za dnia ustawić mniej więcej odpowiednią odległość obiektyw - sensor, a potem w nocy regulować dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Maxim ma (a pewnie ma) ustawianie ostrości "na żywo". Ja używam CCDOps (dołączony przez SBIGa) i mogę ustawiać ostrość nawet "za dnia", można na spokojnie, nie tracąc nocki, poeksperymentować z ostrością na obiektach ziemskich z czasem 0,001s.

Wykluczyłbym problem sterowników a już na pewno kabelka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sprawdzać to na obiektach ziemskich, tzn latarnia, okna bloków.

Są na tyle jasne że widzisz je nawet jeśli teleskop jest mocno rozogniskowany

Piotrze,

sprawdzałem na budynku i na lampie - napisałem powyżej że nie miałem różnicy w klatce.

 

Na pewno masz wybrane typ Light a nie Bias ?

Mam takie ustawienia:

 

setup.jpg

 

Migawka się otwiera.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie mam włączone.

 

Bardzo dziękuję za podpowiedzi

 

Może wyeliminuj najpierw problem kamera/kabel/sterownik. Załóż na samą kamerę folię aluminiową z otworkiem zrobionym szpilką (camera obscura) i spróbuj naświetlić cokolwiek. Jeśli się uda to będzie pewnie oznaczało problem z ostrością - możesz podejść 'naukowo' i linijką za dnia ustawić mniej więcej odpowiednią odległość obiektyw - sensor, a potem w nocy regulować dalej :)

Kabel był wymieniany - 3x - więc to na 100% nie kabel, bo te używane działały z innym sprzętem. Sterownik - wynika z wypowiedzi też nie.

Dziś zrobię ten patent z dziurką na folii aluminiowej, choć jak kierowałem teleskop na jasny obiekt (latarnia) to nie było różnicy w klatce.

 

Naukowo już podszedłem - ustawiłem sensor mniej więcej na 52cm i tam zacząłem regulację - Bez zmian na obrazie.

 

Nie wiem czy Maxim ma (a pewnie ma) ustawianie ostrości "na żywo". Ja używam CCDOps (dołączony przez SBIGa) i mogę ustawiać ostrość nawet "za dnia", można na spokojnie, nie tracąc nocki, poeksperymentować z ostrością na obiektach ziemskich z czasem 0,001s.

Wykluczyłbym problem sterowników a już na pewno kabelka.

Ma możliwość i tak reguluję, tylko ustawiłem 1sek klatkę. Ustawię na 0,001 i będę próbował w dzień.

 

Zobaczę jak będą klatki wyglądać.

 

Masz Light, nie doczytałem ^_^

 

Miałem też kiedyś podobnie, przyczyną okazały się za długie czasy, Atik w dzień zaczyna coś widzieć dopiero poniżej 0,003, dłuższe czasy to biała kasza jest, ma zbyt dużą czułość. Może czymś przysłoń średnicę obiektywu.

HAMAL, nie robiłem testów w dzień - choć było w miarę jasno (osiedle) to była to noc :-) godzina 23:30 - więc ciężko na 1sek prześwietlić matrycę :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podałeś w Maximie prawidłowe ustawienie filtrów? Trzeba to zrobić raz ale trzy razy sprawdzić, może się zdarzyć, że pstrykasz na Ha mimo, że masz L, ja przez długi czas miałem zamieniony L z R i walczyłem z balansem kolorów :fool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie Atik a Paweł to nie żółtodziób :)

SBIG jak ma przeswietloną matrycę daje CZARNY jednolicie obraz :)

Jak burza mózgów to każdy pomysł się liczy :P :P :P

 

 

 

Może robiłeś Autosave i tam masz Bias.

Warto też spróbować na innym komputerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podałeś w Maximie prawidłowe ustawienie filtrów? Trzeba to zrobić raz ale trzy razy sprawdzić, może się zdarzyć, że pstrykasz na Ha mimo, że masz L, ja przez długi czas miałem zamieniony L z R i walczyłem z balansem kolorów :fool:

:-)

Gdybym miał Ha to nie widziałbym migawki :-)

Jestem pewien na 100%, że filtry mam ustawione dobrze. Jest luminancja, jak wybieram Luminancję i są inne kolory + Ha jak odpowiednio je wybieram :-)

Matryca nie jest przysłonięta nawet kawałkiem koła.

 

 

Do niektórych SBIGów były dokładane takie małe obiektywy. Jeżeli takowy masz to podziałaj na nim.

Ja w dalszym ciągu stawiam na błąd z ogniskowaniem. Dlaczego ? Bo to samo przerobiłem co Pav i też nie byłem nowicjuszem ;)

Nie, z tego co pamiętam - nie mam.

 

Również uważam, że mam problem z ostrością, ale wydaje mi się, że przy wycelowaniu w jasny obiekt (latarnia) powinno być widoczne coś więcej niż ... taka sama klatka jak celuję w niebo.

 

Może robiłeś Autosave i tam masz Bias.

Warto też spróbować na innym komputerze.

Nie, nie robiłem w ogóle Autosave, tylko Single i Continuous.

 

Zobaczę dziś na drugim

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również uważam, że mam problem z ostrością, ale wydaje mi się, że przy wycelowaniu w jasny obiekt (latarnia) powinno być widoczne coś więcej niż ... taka sama klatka jak celuję w niebo.

 

Nie będzie różnicy skoro jest totalnie rozostrzone :) już błąd 10mm na wyciągu może nie pokazać żadnej różnicy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie różnicy skoro jest totalnie rozostrzone :) już błąd 10mm na wyciągu może nie pokazać żadnej różnicy.

 

i tu potwierdzam, na początku przygody z SBIGiem na 1s ekspozycji w nocy też miałem problem ze znalezieniem ostrości, o ile dobrze pamiętam ze swoim edkiem SW 80 potrzebowałem przedłużki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie różnicy skoro jest totalnie rozostrzone :) już błąd 10mm na wyciągu może nie pokazać żadnej różnicy.

 

hmmm, to będę dokładniej szukał

 

i tu potwierdzam, na początku przygody z SBIGiem na 1s ekspozycji w nocy też miałem problem ze znalezieniem ostrości, o ile dobrze pamiętam ze swoim edkiem SW 80 potrzebowałem przedłużki

Co masz na myśli przy 1s ekspozycji miałeś problem z ostrością? Nie sądzę, żeby Arktur nie złapał się na 1s ekpozycji.

 

Co do przedłużki: http://astropolis.pl/topic/45779-problem-sbig-st2000xm/?p=545155

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, to będę dokładniej szukał

 

Co masz na myśli przy 1s ekspozycji miałeś problem z ostrością? Nie sądzę, żeby Arktur nie złapał się na 1s ekpozycji.

 

Co do przedłużki: http://astropolis.pl/topic/45779-problem-sbig-st2000xm/?p=545155

 

P.

no chyba za szybko kręciłem wyciągiem i "przejeżdżałem" ostrość na tyle, że nic się nie łapało ale to były nerwy żółtodzioba przy pierwszych podejściach do astrofoto. Przy tym czasie (1s) Arktur powinien być bardzo dobrze widoczny, inaczej kamerka nie byłaby warta swojej ceny.

Co do przedłużki to zacząłbym od pkt2 z twojego posta w świetle dziennym, żeby nie tracić cennego czasu w nocy.

Edytowane przez zarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję za pomoc,

właśnie odpaliłem kamerę i złapałem ostrość na kominie z budynku nieopodal - więc ewidentnie to wina ostrości a nie czegokolwiek innego.

Poprzednia kamera miała dużo mniejszy backfocus i głupio się tym sugerowałem - ta ma zdecydowanie większy.

 

Wieczorem zobaczę jak będzie na gwiazdach - poinformuję.

 

Paweł

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.