Skocz do zawartości

Problem - SBIG ST2000XM


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, wracam do Was...

 

Sytuacja. Po ustawieniu ostrości za dnia (kiedy było widać dom) nie ruszałem teleskopu, wyciągu, kamery - nic. Po zmorku odpaliłem kamerę, wrzuciłem klatki 2sek (poprzednie za dnia były 0,01) i... nic. Rozkład szumu jak na klatce z pierwszego postu. Zwiększyłem czas - nic.

Tym razem sprawdziłem poziom sygnału. Na tej ciemniejszej części ok 650ADU, na jasniejszej ok 750ADU - dla mnie wygląda to jak Bias lub Dark - dla 2 sekundowych klatek. Przy 10 sekundowej poziom to ok 1100ADU.

 

Zaobserwowałem jeden magiczny przypadek. Ustawiłem teleskop na latarnię - i pojawiła się na kadrze, ale rozogniskowana lekko. Chwyciłem za mikrofocuser by poprawić ostrość i po 3 klatkach... pyk - latarnia zniknęła a rozkład szumu wrócił do "standardowego".

 

Poniżej przykłady z histogramami i warościami ADU:

 

3 sekundowa klatka (jasne kreski mają Maximum 7800):

3sek_cos.jpg

 

10 sekundowa klatka:

10sek.jpg

 

10 sekundowa klatka z czymś (ok 1340 Maximum):

10sec_cos.jpg

 

20 sekundowa klatka (pierwsza) - jasne kreski mają ok 17k Maximum:

20sek.jpg

 

20 sekudnowa klatka (kolejna, chwilę później)

20sek2.jpg

 

30 sekundowa klatka (ciemne obszary mają 1300 ADU):

30sek.jpg

 

Do tego zauważyłem kolejny element: Przy robieniu zdjęć z autosave zdjęcia zgrywają się wolniej (bin1) i są najczęściej takie "zapaskowane", przy Single albo Continuous - zazwyczaj są ze standardowym rozkładem szumu (jasny na dole) z "biasowo-darkową" wartością ADU.

 

Ale dlaczego działała w dzień?????

 

Paweł

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pokaż jak to wygląda z rozciągniętym screen stretchem na początek i koniec piku histogramu. Toć Ty to oglądasz na szpilce ok 70 ADU od minimum do maximum. :wassat:

 

Podbij mu aperture do np. 15 pixeli dla próbnika i powinien Ci wyświetlić realny odczyt min-max (np. od 1K do 3K) dodaj do tego po 100 ADU i zobacz co wychodzi.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pokaż jak to wygląda z rozciągniętym screen stretchem na początek i koniec piku histogramu. Toć Ty to oglądasz na szpilce ok 70 ADU od minimum do maximum. :wassat:

 

Podbij mu aperture do np. 15 pixeli dla próbnika i powinien Ci wyświetlić realny odczyt min-max (np. od 1K do 3K) dodaj do tego po 100 ADU i zobacz co wychodzi.

 

Pozdrawiam.

Zrobiłem jak mówisz (źle przeczytałem - zaraz wrzucę ze streczem na samym piku)

 

3sek:

3sek_cos_full.jpg

 

10 sek z czymś:

10sec_cos_full.jpg

 

10 sek:

10sek_full.jpg

 

20 sek pierwsze:

20sek_full.jpg

 

20 sek drugie:

20sek2_full.jpg

 

30 sek:

30sek_full.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to zielony jestem, ale stawiam na drivery / sterowniki (migawka chodzi, filtry sprawdzone, kable sprawdzone, zasilanie (zakładam) też).

Drivery pobierają się same, przez programik driverchecker. Wszystko pozostałe sprawdzone... bo działało w dzień.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to w czymkolwiek Ci pomoze, ale mam takie cuda czasami jak "niechlujnie" podlaczam kamerke przez usb do kompa, pozniej zasilacz. Bez ladu i skladu :D Wtedy czesto staje sie slepa. Tzn wszystko dziala, AArt ja widzi, trwa schladzanie i pozniej zabieram sie do ostrzenia i polowe klatki mam czarna i polowe jasna, cos jak u Ciebie. Gwiazdek wogole nie widac mimo, ze punkt ostrosci jest bardzo blisko. Wtedy po prostu wyciagam USB, wylaczam zasilacz i podlaczam od nowa. Wtedy dziala bez problemu. Dodam, ze te klatki z paskami tez czasami widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z programem CCDOPS coś sfotografować . Jak tam będzie źle to przejdź na WIN XP. ST2000 może nie mieć driverów pod WIN7 i wyżej.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co powiedzieć, w sumie nigdy nie przetestowałem tej kamery na tyle żebym był zadowolony, większość czasu 99% od dnia zakupu spędziła ona w szafie. Wysłałem ją do Pawła bo był w potrzebie, a tym samym miałem nadzieje, że ją przetestuje. Już kiedyś pisałem na forum, że mam z nią problem http://astropolis.pl/topic/34862-problem-z-ustawieniem-ostrosci-st2000xm/ , wiem że coś tam później złapałem i to by było na tyle. Mam nadzieje, że Paweł znajdzie rozwiązanie i że nie wyjdę na idiotę, który wysyła uszkodzony sprzęt.

 

Mam ze sobą sterowniki takie stare, ale obecnie łącze nie pozwala mi na ich wysłanie, może one pomogą, może inny kabel USB, bo były w walizce dwa jeden od Atika(nowy) i jeden stary ten który dostałem z kamerą. Wiem, że Paweł testował 3 kable, ale może akurat nie ten mój stary. Może to właśnie wina Windowsa, nie wiem, mam tylko nadzieje, że nie jest to uszkodzenie kamery :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznij od podstaw czyli zasilania i kabli

sprawdź co się zmieni przy wyłączonym chłodzeniu

jeśli to nie jest problem z softem to wygląda na coś z zasilaniem matrycy

używasz osobnego zasilacza dla kamery?

jakaś elektronika może wprowadzać zakłócenia więc wyłącz co się da

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź zasilacz, jestem ciekawy czy nie sieje zakłóceniami. Może ta kamera wymaga bardzo stabilnego napięcia bez żadnych tętnień. Podłącz inny zasilacz dobrej klasy z zapasem mocy.

 

Z tym podłączeniem innego zasilacza bym polemizował. Zasilacz do SBIGa troszkę sie różni od większości zasilaczy dwuzyłowych 12V ileś tam Amper i prawidłowy + najczęściej w środku.

Tak to wyglada

ZS.jpg

ZS1.jpg

ZS2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że Paweł znajdzie rozwiązanie i że nie wyjdę na idiotę, który wysyła uszkodzony sprzęt.

Jedyne na co wychodzisz to na człowieka o wielkim sercu, który wspomógł kolegę w potrzebie. Problemy ze sprzętem się zdarzają, wypadki chodzą po ludziach :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz bym wykluczył od razu. Nie tutaj jest problem. Paweł, dałbyś radę podjechać do mnie z kamerą i zasilaczem , tak ok. 20?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to w czymkolwiek Ci pomoze, ale mam takie cuda czasami jak "niechlujnie" podlaczam kamerke przez usb do kompa, pozniej zasilacz. Bez ladu i skladu :D Wtedy czesto staje sie slepa. Tzn wszystko dziala, AArt ja widzi, trwa schladzanie i pozniej zabieram sie do ostrzenia i polowe klatki mam czarna i polowe jasna, cos jak u Ciebie. Gwiazdek wogole nie widac mimo, ze punkt ostrosci jest bardzo blisko. Wtedy po prostu wyciagam USB, wylaczam zasilacz i podlaczam od nowa. Wtedy dziala bez problemu. Dodam, ze te klatki z paskami tez czasami widze.

Wiesz co - nie zwróciłem na to uwagi - co więcej, z tego co pamiętam - jak sprawdzałem kamerę w dzień to podpinałem, nasilanie a następnie (po włączeniu) kamerę do komutera...

jak robiłem wieczorem - nie pamiętam :-(

 

Dziś sprawdzę i podepnę wszystko jak w instrukcji - Włączyć zasilanie i dopiero wtedy do USB.

 

Dzięki

 

Nie wiem co powiedzieć, w sumie nigdy nie przetestowałem tej kamery na tyle żebym był zadowolony, większość czasu 99% od dnia zakupu spędziła ona w szafie. Wysłałem ją do Pawła bo był w potrzebie, a tym samym miałem nadzieje, że ją przetestuje. Już kiedyś pisałem na forum, że mam z nią problem http://astropolis.pl/topic/34862-problem-z-ustawieniem-ostrosci-st2000xm/ , wiem że coś tam później złapałem i to by było na tyle. Mam nadzieje, że Paweł znajdzie rozwiązanie i że nie wyjdę na idiotę, który wysyła uszkodzony sprzęt.

 

Mam ze sobą sterowniki takie stare, ale obecnie łącze nie pozwala mi na ich wysłanie, może one pomogą, może inny kabel USB, bo były w walizce dwa jeden od Atika(nowy) i jeden stary ten który dostałem z kamerą. Wiem, że Paweł testował 3 kable, ale może akurat nie ten mój stary. Może to właśnie wina Windowsa, nie wiem, mam tylko nadzieje, że nie jest to uszkodzenie kamery :(

Łukasz, ty nie gadaj głupot :-) Na pewno nie wyjdziesz na idiotę i w 100% podpisuję się pod tym co napisał dziki!.

Bardzo Ci dziękuję za pożyczenie - a kamerę (jak nie jest uszkodzona - w co wątpię) się ogarnie :-)

 

zacznij od podstaw czyli zasilania i kabli

sprawdź co się zmieni przy wyłączonym chłodzeniu

jeśli to nie jest problem z softem to wygląda na coś z zasilaniem matrycy

używasz osobnego zasilacza dla kamery?

jakaś elektronika może wprowadzać zakłócenia więc wyłącz co się da

 

pozdrawiam

 

Jak już koledzy odpowiedzieli - zasilanie jest z dedykowanego zasilacza ze specjalnym wtykiem, więc tutaj nic nie zrobię. Kable USB wymieniałem na działające na 100% więc to też nie ta droga. Przy wyłączonym chłodzeniu nic się nie zmienia.

 

Testowałem przy włączonej tylko i wyłącznie kamerze (montaż i cały osprzęt był wyłączony)

 

 

Paweł, czy kiedykolwiek udało Ci się osiągnąć z tej kamery FITa o pełnej 16-to bitowej głębi tonalnej?

 

Pozdrawiam.

Mam tylko te klatki, które pokazuję (mam też w fitach jeśli jest potrzeba) - kamera u mnie naświetla 3 raz i za każdym razem ten sam problem. Wyjątek to kiedy testowałem w dzień (kiedy działała).

 

Po czym wnosisz, że nie mają pełnej 16-bitowej głębi? Po rozciągnięciu histogramu i wartości?

 

Zasilacz bym wykluczył od razu. Nie tutaj jest problem. Paweł, dałbyś radę podjechać do mnie z kamerą i zasilaczem , tak ok. 20?

Również sądzę, że zasilacz to nie winowajca.

 

Maćku, dziękuję za propozycję lecz dziś nie dam rady podjechać :-( może jutro jakbyś miał chwilę wieczorkiem.

 

Dziękuję raz jeszcze wszystkim za pomysły - dziś wieczorem sprawdzę kolejność podpinania zasilania i USB.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co - nie zwróciłem na to uwagi - co więcej, z tego co pamiętam - jak sprawdzałem kamerę w dzień to podpinałem, nasilanie a następnie (po włączeniu) kamerę do komutera...

jak robiłem wieczorem - nie pamiętam :-(

 

.... dziś wieczorem sprawdzę kolejność podpinania zasilania i USB.

 

Paweł

 

Paweł właśnie w tej chwili zrobiłem sobie procedurę odpalania bo tak to juz leciałem z automatu i czytając kolejnosć zdurniałem.

- Włączam zasilanie (zasilacz główny wszystkiego) spięty razem ze SBIGowym uruchamia się montaż, kamerka nie świeci (czerwona diodka) - mimo ze jak napisałem napiecie od zasilacza do kamerki idzie.

W laptoczek wpiety kabelek USB, który idzie od HUBa a w nim : sygnał SBIGa, QHY5, FDI od montazu.

Po włączeniu laptyoczka, gdy już wchodzi w Win uruchamia się kamerka, zapala sie lampka, uruchamia wentylatorek.

Otwieram program - kamerka jest widziana i foci.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się do jutra nie wyjaśni to zapraszam po 20.

Dzięki

 

 

Paweł właśnie w tej chwili zrobiłem sobie procedurę odpalania bo tak to juz leciałem z automatu i czytając kolejnosć zdurniałem.

- Włączam zasilanie (zasilacz główny wszystkiego) spięty razem ze SBIGowym uruchamia się montaż, kamerka nie świeci (czerwona diodka) - mimo ze jak napisałem napiecie od zasilacza do kamerki idzie.

W laptoczek wpiety kabelek USB, który idzie od HUBa a w nim : sygnał SBIGa, QHY5, FDI od montazu.

Po włączeniu laptyoczka, gdy już wchodzi w Win uruchamia się kamerka, zapala sie lampka, uruchamia wentylatorek.

Otwieram program - kamerka jest widziana i foci.

Dziś tak spróbuję.

Robiłem tak, że kamerę podpinąłem do włączonego kompa a potem zasilanie. Teraz zrobię jak piszesz:

1. Wszystko wpięte i komp wyłączony

2. włączyć zasilanie

3. odpalić komputer

4. połączyć w Maximie

5. focić...

 

Mam nadzieję, że pkt 5 się wydarzy :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem.

 

Wniosek - przy ustawionym czasie naświetlania 0,1 sekundy - jestem w stanie dostrzec zarys budynku, przy ustawieniu 0,2 sekundy - już trace jakikolwiek obraz i zdjęcia wyglądają jak w tym poście: http://astropolis.pl/topic/45779-problem-sbig-st2000xm/?p=545262

 

Coraz bardziej zbliżam się do stwierdzenia, że coś z tym czipem jest nie tak... albo to ja coś pindolę. Ruszyłem już chyba całą moją wiedzę...

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Po czym wnosisz, że nie mają pełnej 16-bitowej głębi? Po rozciągnięciu histogramu i wartości?

 

(...)

 

Paweł

 

Węszę. To co dostrzegłem, to fakt, że na najjaśniejszych klatkach które pokazałeś zakres kończy się w okolicach 30K ADU, a to oznacza 15 bit. Kamera na kilkudziesięcu sekundach, skierowana na latarnie powinna przepalić przynajmniej część obrazu wysycając go do pełnego 64K 16tu bitów Możliwe, że coś próbuje konwertować w locie sygnał ścinając go w nieprawidłowy sposób. Bardzo ciężko jest mi "wymacać" problem nie mając kamery pod palcami. Możesz podpiąć tego dziennego, udanego FITa? Bo jeszcze jedna teoria przyszła mi do głowy, w okolicach tych nieszczęsnych 30K mogą się odpalać bramki ABG i ten własnie moment może wywoływać cały łańcuch konsekwencji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.