Skocz do zawartości

Problem - SBIG ST2000XM


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie testuję i jest to dla mnie czarna magia. Trafiłem na okno - widać super (bin 2, czas 0.1). Zmieniam czas na 0.2sek i nic - wszystko znika i tylko jasny pas na dole i czarny na górze....

Na bin 1 dzieje się tak samo.

 

Nie wierzę, żeby ta kamera była tak czuła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coraz bardziej jestem przekonany o nieprawidłowym zasilaniu matrycy

zaproponowałem sprawdzenie zasilacza bo to łatwiejsze niż sprawdzenie przetwornicy zasilającej matrycę

objawy wyglądają jakby brakowało ujemnego zasilania, które podtrzymuje izolację wysp i stąd wycieki ładunku i wadliwa praca wzmacniacza

jestem teraz na wakacjach i nie mam pod ręką dokumentacji matryc więc to strzał w ciemno ... ale wydaje się to prawdopodobne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiło się światełko w tunelu.

Zrobiłem serię zdjęć lamp co 0.1 sek do 0.6 a potem 1 i 2 sek.

 

Hans, paczka tutaj:

https://www.dropbox.com/s/yytijrpenrfgh3x/test.zip

 

 

coraz bardziej jestem przekonany o nieprawidłowym zasilaniu matrycy

zaproponowałem sprawdzenie zasilacza bo to łatwiejsze niż sprawdzenie przetwornicy zasilającej matrycę

objawy wyglądają jakby brakowało ujemnego zasilania, które podtrzymuje izolację wysp i stąd wycieki ładunku i wadliwa praca wzmacniacza

jestem teraz na wakacjach i nie mam pod ręką dokumentacji matryc więc to strzał w ciemno ... ale wydaje się to prawdopodobne

ZbyT, nie mówię nie - nie znam się na tym :-(

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, sukces :-)

Właśnie ustawiam ostrość na Aldebaranie :-)

 

Dwa elementy wpłynęły na te problemy:

1. Temperatura metrycy (przy tej temperaturze zewnętrznej ledwo schodzę poniżej -10st)

2. Mój FOV, któy na tym chipie jest o ponad połowę mniejszy niż na poprzednim.

 

Jedno z drugim powodowało, że chciałem zobaczyć gwiazdy przy krótkim czasie przy moim zaświetleniu.

 

Maciek do mnie zadzwonił i uświadomił mnie o wymaganej temperaturze dla tej kamery. Skierowaliśmy teleskop na aldebarana i przemknął nam przez kadr - teraz ustawiłem konkretnie na niego i jest - ostrzy się :-D

 

Cóż - wina w całości leżała po mojej stronie - chyba zardzewiałem trochę :-D

 

Wszystkim dziękuję za pomoc

 

A swoją drogą - możecie zerknąć na tego jpga i powiedzieć dlaczego Aldebaran doznał zaćmienia (100sek)?

test-002100.jpg

 

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna matryca, że nie pracuje dobrze w dużej temperaturze :uhm:

Ale jak chodzi o to zaćmienie, to obawiam się, że nie rozwiązałeś problemu do końca. Mi to wygląda na takie same paski, które miałeś na tej paczce, którą wysłałeś. Po prostu pół gwiazdki jest na części jasnej, a pół na ciemnej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,

na jedej poprzedniej klatce Aldebaran był dobry. Przy ustawianiu ostrości był okrągły... teraz się taki stał.

 

Cóż - złożyłem już sprzęt bo chmury są. Przy następnej okazji zobaczę - jak się powtórzy i faktycznie będzie to związane z paskami to jest problem i to chyba matrycy w tym wypadku...

 

Dzięki w każdym bądź razie za pomoc - jestem jeden krok bliżej.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, po prostu szum termiczny zabija sygnał. Miałem identyczną kamerę przez pięć lat i przy temperaturze matrycy -10 stopni obrazek praktycznie był bezużyteczny. Ale... Objaw tego zaćmienia jest niepokojący ! To źe miałeś Paweł jedną dobrą klatkę - o niczym nie przesądza. Jak zrobisz kilka powtarzalnych klatek to dopiero odtrąbić moźna sukces. Ale zasilacz i tak trzeba odpuścić - nic tu nie da się zrobic. Efekt wygląda na to, że coś gdzieś się wzbudza przy pojawieniu się sygnału innego niż czerń. Zauważ Paweł, że jak wczoraj przesuwałeś telepka trafiając w gwiazdę to pasek na ekranie był zawsze PIONOWY. Ty nawet byłeś zdziwiony, ja nie załapałem.. Ten efekt jest dalej, tylko w pewnych warunkach go po prostu nie widać!

Łukasz jakoś tak niejasno się wypowiedział - czy ktoś kiedykolwiek zrobił jakąś fotkę tą kamerą?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz jakoś tak niejasno się wypowiedział - czy ktoś kiedykolwiek zrobił jakąś fotkę tą kamerą?

 

Witam,

kiedyś udało mi się zrobić zdjęcie M57 ale nie pamiętam ani czasów ani żadnych innych parametrów.

 

Nie wiem czy ma to znaczenie, wcześniej o tym nie pisałem ani nie mówiłem Pawłowi, bo wydawało mi się, że nie ma związku ze sprawą, ale teraz sam już nie wiem :( .

Miałem kiedyś problem z kołem filtrowym i nie było możliwości zmiany filtrów, pytałem w Sbigu co może być przyczyną i były postawione dwie diagnozy, oprogramowanie lub uszkodzony jakiś bezpiecznik SMD, co gorsza wyszło właśnie na ten bezpiecznik. Oddałem kamerę do serwisu, niestety nie Sbiga tylko do lokalnego elektronika i znalazł uszkodzony bezpiecznik. Gość nie miał takiej części o tych samych parametrach, więc wstawił inną dzięki, której koło działa. Po rozmowie z człowiekiem z Sbiga dowiedziałem się jakie powinny być parametry tego elementu i takie tez kpiłem ale nie zostało to jeszcze zamienione, bo stwierdziłem, że nie ma sensu tego ruszać skoro kamera działa. Może tu jest problem aczkolwiek mam nadzieje że nie :( .

Może niech Paweł odłączy koło filtrowe, może ono sieje jakieś zakłócenia, bo ten element nie ma swoich właściwości.

 

Normalnie masarka, narobiłem tylko nadzieji, a teraz się palę ze wstydu i złości, że o tym nie wspomniałem wcześniej. Nie znam angielskiego na tyle żeby zadzwonić do Sbiga i żeby zapytać czy może to nieć jakieś powiązanie ze sprawą, zresztą na odległość i tak nikt by nic nie powiedział.

 

Paweł jeżeli problem będzie leżał po mojej stronie, tzn stronie kamery, to obiecuje Ci wynagrodzić stracony czas i nerwy.

 

Jak coś to jestem pod telefonem, jeżeli nie będę odbierał, to oddzwonię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, bezpiecznik to drut i nie widzę szans na wprowadzenie zakłóceń przez wadliwy dobór tego elementu. Natomiast Pan Elektronik mógł przy okazji napsuć sporo innych rzeczy - nieświadomie oczywiście. Wystarczy pozostawienie zapapranej płytki topnikiem...w końcu lutowanie wprawdzie tylko bezpiecznika ale bezpiecznika SMD...telefon do SBIGa jest bez sensu, to jak leczenie zęba przez telefon.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

zapowiadają deszcze na wieczór i noc więc zwinąłem sprzęt z balkonu. Będę testował jak tylko będzie ku temu okazja - zobaczę czy efekt się pojawia.

 

Ja zrobiłem subframe to gwiazda była ślicznie okrągła - bez żadnych paskowań - po 100sek klatce pojawiło się to zaćmienie.

 

Z tego co mi wiadomo kamera była własnością Włodka (anva) - może on rzuci światło na ten temat - czy pojawiały mu się takie problemy.

 

Łukasz, nie przejmuj się - to w żaden sposób nie Twoja wina.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo kamera była własnością Włodka (anva) - może on rzuci światło na ten temat - czy pojawiały mu się takie problemy.

 

P.

Paweł bylem właścicielem kamerki jakieś 4 lata temu,nie przypominam sobie żebym miał jakieś problemy poza instalacją sterowników.

Jak znajdę troszkę czasu to postaram się poszukać jakichś fits'ów z tej kamerki o ile jakieś gdzieś pozostały.

Pozdro Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.