Jump to content

ZRT 457 na celownik do Newtona


Bobi
 Share

Recommended Posts

:lol::lol::lol: Mam pytanko ?? :?: :?: :!: :!: Buduje newtona 234/1400 i mam zamiar dać na celownik do niego moją lunetke ZRT 457. Co o tym sądzicie i jak wam się podoba ona po mojej przeróbce :lol: i dodaniu uchwytu ( uchwyt sam wykonałem ) :lol::lol::lol:

ZRT 457 (1).jpg

 

ZRT 457 (2).jpg

 

ZRT 457 (3).jpg

Link to comment
Share on other sites

:lol:  :lol:  :lol:  Mam pytanko ?? :?:  :?:  :!:  :!:  Buduje newtona 234/1400 i mam zamiar dać na celownik do niego moją lunetke ZRT 457. Co o tym sądzicie i jak wam się podoba ona po mojej przeróbce  :lol:  i dodaniu uchwytu ( uchwyt sam wykonałem )  :lol:  :lol:  :lol:

 

Ile ona ma? Jeden stopień przy 30x? Musiałbyś do niej zrobić celownik ;-)

 

Kup lepiej lunetkę 8x50 z krzyżem abo zrób sobie - starczy obiektyw z lornetki ...x50, okular z krzyżem (albo zwykły Ramsden czy Kellner, jedwabisty włos z głowy ukochanej/ukochanego (zależnie od preferencji, odrzucam myśl że może być łysy/łysa, a włosy łonowe są za grube), parę kropli lakieru do paznokci (każdy mężczyzna powinien mieć trochę).. i śrut ołowiany. Włos obciążamy śrutem, kładziemy w poprzek przysłony okularu, kapiemy kroplę lakieru, czekamy aż wyschnie .. itd. Z rury kanalizacyjnej PCV tubus, szczegółów konstrukcyjnych komuś, kto tak dopieścił obejmy nie muszę mówić ;)

 

Miłej pracy!

Link to comment
Share on other sites

Brawo Paweł to jest właśnie okleina ( meblowa :lol: ) ale prawie nie widac ze jest to okleina :lol: a biała dlatego ze mam zamiar kupic tubus od kogo to chyba wiadomo po kolorze. A ma może ktoś do sprzedania kątówke 90 lub 45 stopni. :lol::lol:

 

Do r.ziomber: no pewnie ze jest to wersja limitowana drugiej białej jeszcze nie widziałem :shock: :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Po przeróbce zastosuj w niej okular Antaresa W70 25mm. Z nim uzyskasz maksmalne dostępne pole widzenia - około 3.5 stopnia. Do większego pola musiałbyś zmienić wyciąg na 2 calowy. Stosowanie okularu 31 mm nie ma tu sensu skoro nie zwiększa pola widzenia.

 

Kątówka 45 stopni ogranicza pole widzenia do około 3 stopni.

 

Wiem, bo mam taki zestaw i są to wyniki moich poszukiwań w temacie "największe pole widzenia w ZRT"

 

Też chciałem zrobić szukacz z mojej ZRT ale okazała się zbyt ciężka (do newtona 270/1200) i skończyła jako podręczny trawellerek.

 

Gratuluję wykończenia. Wygląda super. Chyba swoją też okleję bo czarny kolor trochę mi się już znudził.

 

Pozdrawiam,

Mirek

Link to comment
Share on other sites

Mirek jak bys obklejał to pamiętaj najpierw obklej ją gazetą ( zrób matryce ) a potem odrysuj i wytnij taki krztałto foli bo ja z 4 razy obklejałem i straciłem z 20 zł na byle co :lol::lol: . A i jeszcze odkreć uchwyt statywowy . POWODZENIA

Link to comment
Share on other sites

Lunetki celownicze nie powinny miec żadnych kątówek. Powinno się celować na wprost. Krzyż w okularze powinien być widoczny na tle nieba. Celowanie krzyżem polega na tym aby jednym okiem (gołym) obserwować niebo, a drugim patrzeć przez lunetkę celowniczą. Wtedy można wycelować w żądany obszar nieba podobnie jak telradem.

Dobrze jak krzyż jest podświetlany. Jeśli nie ma takiego to można na środek nitek przykleić okruszynkę świecącego fosforu ze starych wskazówek zegarka. Jeśli poświeci się przez chwilę latarką do okularu to ta okruszynka fosforu będzie świeciła przez kilka minut. Obraz w lunetce po wycelowaniu w żądany punkt nieba może pomóc w identyfikacji obiektu, ale nie musi jeśli obiekt jest za słaby. Wtedy należy po prostu szukać obiektu teleskopem. Ciekawe jak by znależć takim kątowym szukaczem mgławicę planetarną 10 magnitudo o wymiarach 1' na tle gwiazd ? Dobrze jest jak lunetka celownicza ma układ odwracajacy, ale jeśli znacznie zawęża to pole widzenia to lepiej zrezygnować z tego. Krzyż zamiast z włosa ludzkiego lepiej jest zrobić z pojedynczego włókienka przędzy dziewiarskiej. Takie włókienko jest o wiele cieńsze od włosa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.