Skocz do zawartości

Słoneczko :)


mateusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zachęcam wszystkich do spojrzenia na Słońce, gdyż bardzo fajnie nam się "poplamiło".

 

25x w moim binie to za mało, żeby zerknąć na plamki trochę dokładniej, ale mimo wszystko widok jest imponujący.

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pochodnia to taki jaśniejszy, najczęściej postrzępiony obszar na powierzchni Słońca. Są one związane z polami magnetycznymi i grupami plam, ale dużo bardziej długotrwałe i mogą się utrzymywać długie tygodnie po całkowitym zniknieciu ostatniej plamki w grupie. Dlatego często są obserwowane same pochodnie pozornie bez związku z jakimikolwiek plamami.

Najlepiej je obserwować w pobliżu brzegu tarczy ze wzgl. na pociemnienie brzegowe (większy kontrast), ale w dobrych warunkach w projekcji okularowej można je wypatrzyć nawet na samym środku :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam z niecierpliwością na moment, kiedy w tym wątku pojawią się zdjęcia obecnych plamek na Słońcu, w wykonaniu naszych uzdolnionych "forumowych" fotografów nieba... :D

 

Bardzo chciałbym przyjrzeć im się przy powiększeniu większym niż 25x... :Cry:

 

 

Pozdrawiam,

 

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj widać było świetnie, mimo wieczornej pory [znów musiałem przestawiać teleskop bo Słonce chowało sie za drzewa]. Tym razem zdążyłem napatrzyć sie przy nieco wiekszych powiekszeniach, maks. ok. 86-106x. Znakomicie widać było wokól dużych plam z półcieniem małe kropkowate plamki na obwodzie -widać je na zamieszczanych przez kolegów świeżych fotkach, przypatrzcie się. Na widoki skusilo się paru przechodniów, ale oglądali w mniejszej skali, bo w paradę wszedł pas chmur. Tak przy okazji, to ciekawych rzeczy można się dowiedzieć włócząc sie z teleskopem po osiedlu :wink: . Oto w drodze powrotnej natknąłem się na znajomych, państwo M. z latoroślą i psem, którzy na mój widok i niesionej rury z daleka rozpoznali teleskop "Regulus" .Okazało się, że identyczny posiada technikum, w którym uczy fizyki pani M. Tak więc nie jest to jedyny Regulus w Lublinie.... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.