Skocz do zawartości

Jakie cyfraki do astrofoto?


MateuszZ.

Rekomendowane odpowiedzi

CP4500 i jego poprzednik CP995 to chyba wciąż najlepsze aparaty jeśli mówimy o kompaktach. Moim zdaniem aparat powinien spełniać następujące wymagania:

 

1. Gwint do którego można przykręcić okular

2. Zoom optyczny x3 lub x4

3. Pełny manual

4. Jak najdłuższy czas naświetlania (15 sekund minimum)

5. Matryca min 2 Mpx

 

Do niedawna uważano, że tylko Nikon CP się nadaje. Inne aparaty z większymi obiektywami (średnica) nie nadawały się z powodu winietowania. Teraz wielu producentów wprowadziło do swojej oferty okulary, które powodują redukcję winietowania i mozna je stosować z aparatami o większych średnicach obiektywu np Canon G1/G2/G3, Casio 3500/4000/5700 i kilka innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Togalu rozgryzam ten CP- 4500 od jakiegoś czasu i już zrobiłem ponad 600 ujęć ale w nocy udało mi sie z niego wycisnąć najwyżej 8 sekund ekspozycji i w dodatku na przysłonie 5,3 :'( :'( :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, poczytaj instrukcję. 8 sekund to maksymalny czas jaki mozna ustawić w trybie Manual lub S. Do dłuższych czasów potrzebny jest pilot bo trzeba ustawić "Bulb" i wtedy można do 5 minut (bo nie wyobrażam sobie trzymania palca na spuście aparatu przez 5 minut) albo sterowanie przez PC (Bartek ma patent na to)

Nie rozumiem co masz na mysli "w dodatku na przysłonie 5,3" ?

Aparat ten bez zooma można łatwo zmusić, aby ustawił jedną z przysłon: F2.6, F3.0, F3.3, F3.7, F4.2, F4.7, F5.3, F6.0, F6.7, F7.5

A przy maksymalnym zoomie: F5.1, F5.8, F6.5, F7.3, F8.2, F9.2, F10.3.

 

Pokaż jakieś fotki - please!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie Janusz - pokazuj fotki to będzie łatwiej Ci coś doradzić.

Tomek ma racje - nie powinieneś mieć problemów ze zmniejszeniem przesłony do minimalnej !

 

 

pzdr !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To chyba rzeczywiście będę musiał doczytać całą instrukcję w schoting menu, wiekszość rozgryzłem metodą na czuja :-))) ??? ??? ???

 

Ps. Mam awarię sytałego łącza i fotki umieszczę po naprawie czyli najwcześniej od jutra!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz naprawdę bez stresu - każdy kiedyś zaczynał więc nie ma się czego peniać.

Moje pierwsze zdjęcia to była tragednia - tak jak każdej innej rzeczy i tego trzeba sie nauczyć - a że zdecydownie warto widać po wielu forumowiczach którzy robią już naprawdę super fotki !

 

tak wyglądał mój pierwszy saturn...

satuc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i całkiem fajny saturn... :) jak na first time

 

A mam pytanie jakie jest minimum CCD żeby było trochę lepiej jak tu? Chodzi mi np taki Mustek Gmini 2 jest w stanie strzelic fotkę znacząco lepszą od kamerki internetowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,1 miliona powinno w zupełności wystarczyć, choć im więcej tym lepiej.

Z zasady web cam będzie wychodził lepiej, ze względu na sposób w jaki wykonujemy te zdjęcia i obrabiamy - praca na dużej ilości pilków.

Nie oznacza to że posiadacze aparatów cyfrowych są na straconej pozycji - w sieci są setki świetnych zdjęć robionych aparatami cyfrowymi: to jest chyba najlepszy przykład:

http://velatron.com/dca/gallery/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dawnych aparatach cyfrowych zdaje się był duży szum tła przy fotografowaniu nocnego nieba. Jak to wygląda w nowszych wersjach aparatów , chociażby w omawianym Nikon CP4500, czy mamy obraz taki jaki daje klisza foto, tzn gdy niebo jest idealnie czrne to zdjęcie również jest czarne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest nieco bardziej złożona.

Problem szumów które powstają na elemencie ccd (lub CMOS) w trakcie długotrwałych ekspozycji jest problemem który tyczy się nie tylko aparatów, ale również profesjonalnych kamer ccd do astrofotografii. W przypadku zaawansowanych urządzeń ccd stosujemy chłodzenie elementu (np ciekłym azotem w dużych obserwatoriach) jak róznież poprzez wykonanie i substrakcje tzw. "ciemnej klatki" (dark framer).

O ile w przypadku kamer do astrofotografii możemy stosować chłodzenie to w aparatach cyfrowych było by to nie do końca zbieżne z zamierzeniami konstrukcyjnymi (w końcu ma to być jak najmniejszy sprzęt - przenośny) - są rozwiązania do profesjonalnej fotografii (tzw. data back Sinara) które mają zastosowny układ chłodzący (peltiera). Co zmusza producentów do stosowania tylko i wyłącznie redukcji szumów na zasadzie substrakcji ciemnej klatki.

Metoda ta jest najprostsza i daje dość dobre rezultaty, należy mieć jednak świadomość że przy długich czasach naświetlania negatyw będzie jednak sprawował się lepiej. Oczywiście są sposoby na rozwiązanie tego problemu poprzez programowe składanie informacji z kilku klatek - i tu dochodzimy do znów do problemu co jest lepsze - negatyw czy ccd - a to jest na naprawdę problem na długa dyskusję (a to co pisze to dość znaczne uproszczenie problemu).

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dawnych aparatach cyfrowych zdaje się był duży szum tła przy fotografowaniu nocnego nieba. Jak to wygląda w nowszych wersjach aparatów , chociażby w omawianym Nikon CP4500, czy mamy obraz taki jaki daje klisza foto, tzn gdy niebo jest idealnie czrne to zdjęcie również jest czarne?

 

W moim aparciku praktycznie do czułości ISO 180 jest jako tako. Powyżej szum już mnie bardzo denerwuje i nie uzywam. Ponadto przy dłuższych czasach powyzej 5-10 sekund ( w zależności od temeratury otoczenia i w związku z tym temperatury matrycy) pojawiają się hot pikselki. I problem narasta z wiekiem aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektóre modele aparatów, na pewno Olympusy, mają funkcję pixel mapping - która potrafi wyłączyć uszkodzony pixel. Informacje o barwie tegoż są brane z sąsiadujących.

 

pzdr !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sadzicie o modelach:

Canon PowerShot A70,

Minolta Dimage S414 ???

Czy poza zdjęciami na imieninach nadają się do astro?

Generalnie, szukam czegoś w okolicach 1800-2000PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widze, że decyzja już zapadła. ;D

 

Jeśli jednak jeszcze możesz negocjować z żoną to powiedz jej, że:

1. Bardzo duży obiektyw ograniczy Cię pewnie do okularu jakies 38-40 mm i to pewnie 2"

2. Przy obiektywach z dużym zoomem występuje duża aberacja chromatyczna. Trochę przeszkadza.

3. Zdjęcia są mniej ostre niż u konkurencji.

4. Fotki z tego aparatu nie są najlepsze w porównaniu z innymi 4 Mpix. (ale też cena dobra)

5. Nie ma trybu manual (albo przysłona, albo czas)

 

Czyli odradzam. Z tych trzech wciąż wybieram A70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.