Skocz do zawartości

Jakie cyfraki do astrofoto?


MateuszZ.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Olympusa c3020 i muszę powiedzieć że wg mnie wadą jest właśnie max czas naświetlania (16sek) oraz brak możliwości przykręcenia tego sprzętu - gwintu. Czy może ktoś ma jakieś sugestie jak te wady ominąć? Szczególnie czas naświetlania

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Olympusa c3020 i muszę powiedzieć że wg mnie wadą jest właśnie max czas naświetlania (16sek) oraz brak możliwości przykręcenia tego sprzętu - gwintu. Czy może ktoś ma jakieś sugestie jak te wady ominąć? Szczególnie czas naświetlania

Pozdr.

 

C3020 ma gwint, do którego przykręca się adapter CLA-1, a do niego np. okular.

Na czas 16 sekund nic nie poradzisz. Jedynie stack'owanie - składanie wielu ekspozycji 16 sekund. Jasne, że 16 sekund to mało, ale już wiele można zrobić.

Do DS te aparaty i tak się nie nadają, a planetki wyjdą ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę się przyjrzeć uważnie mojemu Olympuskowi bo nie zauważyłem gwintu....

16 sek to mało i dużo

Właśnie się zastanawiam na robieniem zdjęć zaćmienia jutro....

Moze jakieś porady ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twój aparat to nie wersja DEMO, to powinien mieć gwint M41x0.75. Do tego przykręcasz:

cla_oli_d.jpg

 

a z drugiej strony wszystko co ma gwint M43.

 

Jeśli chodzi o wskazówki na jutro, to wydaje mi się, że najważniejszą rzeczą to dobrze ustawić budzik ;D

 

Proponuję eksperymenty. W cyfrowych nic to nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to fakt..... cyfrówka daje te wspaniałe możliwości

 

spróbuję także popatrzeć na ZorzęPolarną (tak na prawdę to codziennie na nią patrzę bo na takiej ulicy mieskzam ;) )

Ok której godz najlepiej spoglądać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano zawęża. Jak na razie to wybór pada na A70, za sprawą Togala rzecz jasna. ;)

A dylemat jest niemały, bo z "importu" to np. Olympusa C-740 UZ mogłem za 350EUR kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Czyli jak to mawiają, twój cyrk, twoje małpy i twoje pieniądze i sam zadecyduj co i gdzie kupisz, powinna to być odpowiedzialna i przemyślana decyzja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję nad żonką intensywnie, ale kobitka uparła się, że jakiś taki mały! ;D

 

Jeśli wciąż mówimy o aparatach, to możesz przekazać Żonce, że również w tej materii większy niekoniecznie lepszy.

 

Ja osobiście wolę fotki z miejszego Canona - mniejszy szum i kolory bardziej mi odpowiadają.

 

Poniżej porównanie: 1 - HP850, 2 - A70.

 

TestHP850%20.JPG

TestA70%20.JPG

 

Oryginały tutaj:

http://www.steves-digicams.com/2003_review...70_samples.html

http://www.steves-digicams.com/2002_review...50_samples.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Olympusza 3020

zamiast przejściówki CLA-1

 

Proponuje TLA-1 (po 1 tańsza)

po drugie o 2mm dłuższa

dzięki czemu filtr/okular nie opiera sie na obiektywie

:)

np. http://www.fotomania.pl/

 

bo zasadniczo CLA-1 - jest przygotowana z myślą o

montażu konwertera makro

 

Pozdr

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Olympusza 3020

zamiast przejściówki CLA-1

 

Proponuje TLA-1 (po 1 tańsza)

po drugie o 2mm dłuższa

dzięki czemu filtr/okular nie opiera sie na obiektywie

:)

np. http://www.fotomania.pl/

 

bo zasadniczo CLA-1 - jest przygotowana z myślą o

montażu konwertera makro

 

Pozdr

Rafał

 

Podobnie tutaj - dłuższe niekoniecznie lepsze. ;D

Należy wszystko dokładnie pomierzyć. W przypadku połączenia z okularem ważne jest, aby był on jak najbliżej obiektywu. Różnica nawet 1-2mm spowoduje większe winietowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten A70 też ma 36bitowy kolor?

 

Bo HP850 ma, a o A70 nic na ten temat nie znalazłem...

 

I pytanie do Papatki, czy 30bitowe aparaty też wtapiają tak mocno kolor ciemno-zielony tak jak skanery?

(Mam Mustka 6000SP i to co on robi z zielonym doprowadza mnie do szału :P. A miałem kiedyś PRIMAXA 36 bitowego i skanował kolory fenomenalnie! ale miał dzidowską geometrie to go oddałem ;D)

 

ps. Oczywiście jeśli ktoś ma jakieś przenikliwe doświadczenia z gammą i paletą kolorów w aparatach to niech też pisze... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tego ilu bitowy jest to nie wiem - choć domniemuje że te 30 bitów to i tak w RAWie bo TiFF zostaje na bank już 24 !

 

Co do kolorystyki to bardzo dużo zależy od softu jaki ma skaner, ja na co dzień używam Agfy Duoscan - z dobrym agfowym softem (FotoLook) i bryka to nieźle - choć tak jak każda Agfa nie cierpi koloru czerwonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dobrze rozumuje, że jak przetwornik w aparacie dobrze nie zdejmie kolorów (dużo bitów) to potem program niemoże lub ma trudniej nałożyć na to gamme i przerobić układ liniowy komputerowy na nieliniowy oczny

 

AAA zielony dostaje najbardziej :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie gniewaj się MacArti ale to zdanie jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe....

 

w zasadzie prawie że każda cyferka chodzi tyć inaczej, ale co do kolrystyki to wystarczy umiejęstnie posługiwać się balansem bieli a barwa będzie zachowana dość wiernie.

 

Jeszcze jedno, aparat działa inaczej niż skaner - chodzi o zasade powstawania obrazu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten A70 też ma 36bitowy kolor?

 

Bo HP850 ma, a o A70 nic na ten temat nie znalazłem...

 

Oba mają 12 bitowe konwertery A/D. Z tym, że Canon ma bardzo nowoczesny i szybki procesor DIGIC, który zapewnia też lepszą kontrolę nad zapisywanym obrazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do papatki:

 

chodzi mi o ten wykres gammy:

 

| *

| *

| *

| *

| *

| *

| *

| *

| *

|*_________________

 

jak nie zdejmie sie na dole wykresu dobrze kolorów to się nie zrobi dobrego odwzorowania w 24bitach

 

Do Togala:

 

a czy A60 też jest 36 bitowy :D ze względów kasowych chce takiego kupić zamiast upatrzoego HP735 :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.