Skocz do zawartości

Jakie cyfraki do astrofoto?


MateuszZ.

Rekomendowane odpowiedzi

oj chyba główkujesz w złą stronę....

czy czasem nie czytałeś tego ?

http://semmix.pl/color/elempic/eep50.htm

 

o sposoby zachowania poprawnej kolorystyki toczyły się już boje na teleskopy.pl

Co do aparatów cyfrowych to jakkolwiek by o tym nie pisać kolorystyka w tym przypadku będzie zawsze inna niż z negatywów i skanerów a to ze względu na specyfikę budowy ccd.

Chodzi mi konkretnie o tzw. Colour filter array - czyli sposób w jaki matryca buduje kolor. Jak zapewne wiesz nie przebiega to liniowo tak jak w skanerze ale za pomocą matrycy zbudowanej z pikseli odpowiedzialnych za różne kolory - i tak w większości aparatów jest to GRGB - lub CYGM

Np w tym drugim przypadku obraz o matryca o rozdzielczości 3 MP zawiera odpowiednio 768.000 pikseli dla Cyjanu - Yellow - Green i Magenty.

Wydaje mi się że parametr o którym mówisz to Density, który owszem ma swoje odwzorowanie w gammie obrazu.

Współczesne aparaty cyfrowe (popularne) mają Density w okolicach 2,8 natomiast dobre skanery aż do 4,8.

Ilość śczegółow w światłach i ciemnych partiach obrazu zawsze więc będzie większa w przypadku negatywu i skanowania materiału na dobrym skanerze.

 

Tak naprawdę to temat rzeka !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy A60 też jest 36 bitowy :D ze względów kasowych chce takiego kupić zamiast upatrzoego HP735 :-

 

Z tego co pamiętam 12 bitowy DIGIC ma A70, a A60 jakiś inny i robi 24 bity - 8 x 3. Ale trzeba sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie niewiem papatki :-[, ale myślę że wogóle o tym nie mówię... :) :-[ :D

 

Ja widziałem tylko obrazy z mojego skanera którego nie mogłem zmusić do pokazania jednocześnie zimnego i cieplejszego zielonego... tylko obrzydliwa ciemna brudna zimna zieleń i kojaże to z 30bitów

 

...raz mu włożyłem koło zielonego białą kartkę to zeskanował lepiej (cieplej)... :-

 

i kiedyś miałem skaner 36bitowy w którym wogóle nie wiedziałem co to jest problem z kolorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to odrazu Ci mówię że ilość bitów w tym przypadku nie jest kluczowym problemem - większym na pewno będzie :

1. oprogramowanie które posiadasz

2. gęstość optyczna twojego skanera

 

 

..

..

x. to oczym mówisz !

 

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie zerknalem w opis tego skanera - jest to strasznie prosty i tani skaner. Obawiam sie ze problemy jakie z nim masz sa zwiazane poprostu z jego konstrukcja. (300 dpi optycznej )

Mozesz sprobowac zrobic testy jeszcze za pomoca innego softu np. VueScan (http://www.hamrick.com/) wczesniej oczywiscie sprawdz czy ten program obsluguje Twoj skaner.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.