Skocz do zawartości

szerokokątna, uniwersalna lornetka 10x50


amikosik

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam uniwersalnej lornetki na dzienne obserwowanie ptaków i do przeglądania nocnego nieba. Przeglądając oferty sprzętu dostępnego na polskim rynku znalazłem dwie szerokokątne. Parametr jest istotny w szybkiej lokalizacji latających ptaszysk, liczę się z nieostrością na brzegach pola widzenia ale wygoda szerokiego kąta jest olbrzymia.

Niestety żadna nie jest w pełni opisana więć przed zakupem chciałbym się skonsultować z szanowym Forum. A może sa jeszcze jakieś inne? Testy w internecie obejmują modele sprzed kilku lat. Którą wybrać na uniwersalną, szerokokątną lornetkę w teren na noc i na dzień. A może kąt dla 10x50 powyżej 6 stopni jest wyżyłowany i taka lornetka ma więcej wad niż zalet?

 

Bresser SWA 10x50

Soczewki - niebieskie wielowarstwowe powlekane

Rodzaj szkła - BAK-4

Natężenie światła - 25

Minimalne światło - 17,89

Minimalna odległość - od 6m

Pole widzenia 1000m - 166 !!!

Rozstaw okularów - 58~72 mm

Waga - 950 g

Połączenie do statywu - tak

Ochrona przed deszczem - tak.

 

BPWC2 10x50

Angle of View 7.8°

Exit pupil Diameter 5mm

Exit pupil Clearance 16.5 mm

Max.Resolving Power (sec. of angle) 4.5

Weight 1 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BPC 10x50 to klasyk i warto, tylko wypada uprzedzić o możliwym dodatkowym wydatku kilkudziesięciu zł na kolimację w serwisie optycznym - bo z mimośrodami bez fachowych narzędzi i doświadczenia tak łatwo sobie nie poradzisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz ją używać też do obserwowania ptaków, to szukaj lornetki z mała odległością minimalną. 6m dla Bresser SWA to zdecydowanie za dużo. To chyba norma u Bressera, ja mam Bresser Jagd 8x56 i do obserwacji dziennych musiałem kupić inną, a tą zostawiłem do oglądania nieba. Często się zdarzało, że gdy podszedłem blisko jakiegoś małego ptaka, już nie mogłem na niego patrzyć przez lornetkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz ją używać też do obserwowania ptaków, to szukaj lornetki z mała odległością minimalną. 6m dla Bresser SWA to zdecydowanie za dużo. To chyba norma u Bressera, ja mam Bresser Jagd 8x56 i do obserwacji dziennych musiałem kupić inną, a tą zostawiłem do oglądania nieba. Często się zdarzało, że gdy podszedłem blisko jakiegoś małego ptaka, już nie mogłem na niego patrzyć przez lornetkę.

 

W przypadku lornetek z obiektywem 50 trudno znaleźć w Polsce coś co będzie ostrzyć poniżej 6 metrów z bólem trzeba przełknąć tą odległość a i tak Bresser jest tutaj całkiem dobry.

 

Co do BPC Tento 10x50 na allegro to owszem stary klasyk.

To co ja znalazłem u producenta to kolejna wersja szerokokątna tej lornetki i ma oznacznie

BPWC2 (Binocular Porro Wide Central-focus wersja 2)

Tylko czy te wersje 2 są też robione tak soldnie jak klasyczne BP Tento?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BPWC2 (Binocular Porro Wide Central-focus wersja 2)  

Tylko czy te wersje 2 są też robione tak soldnie jak klasyczne BP Tento?

 

Niestety gdzieś czytałem (nie pamiętam gdzie - może na CloudyNights?) że znacznie solidniejsze są klasyczne BPC... BPWC2 mają dużo plastiku...

 

Poza tym BPWC2 mają potężną dystorsję i nieostrości na brzegu pola raczej nie do zaakceptowania nawet przy tak szerokim polu... a ja i tak wolę możliwie duże dostępne pole nawet kosztem ostrości przy brzegu ale i tak polecam raczej klasyczne BPC...

 

Summa summarum, raczej już lepiej chyba "celować" w klasyczne sprawdzone BPC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BPC 10x50 to klasyk i warto, tylko wypada uprzedzić o możliwym dodatkowym wydatku kilkudziesięciu zł na kolimację w serwisie optycznym - bo z mimośrodami bez fachowych narzędzi i doświadczenia tak łatwo sobie nie poradzisz...

 

wiem....wówczas wymienię na skolimowaną albo wyślę do Janusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, dodatkowo przypomniałem sobie że sam miałem w rękach tę BPWC2 10x50 na bazarze na Bema w Poznaniu - ale kompletnie rozkolimowaną... i chyba była prawie cała plastikowa jak zabawka. Raczej nie warto - chyba one takie po prostu są. Nie ma porównania co do jakości i solidności choćby z moją starą BPC 12x40 "made in USSR".

 

Aha, tej BPC 10x50 z Allegro też już raczej w razie czego nie wymienisz na inną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Na Allegro się kupuje i sprzedaje więc wymieni bez problemu na inną z innej aukcji a tą lunie dalej jak sam nabył :lol::Beer:

Poszukaj trochę Zeissa 10x50, to też klasyk na Allegro i piękna lorneta dla ptakolubów :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, dodatkowo przypomniałem sobie że sam miałem w rękach tę BPWC2 10x50 na bazarze na Bema w Poznaniu - ale kompletnie rozkolimowaną... i chyba była prawie cała plastikowa jak zabawka. Raczej nie warto - chyba one takie po prostu są. Nie ma porównania co do jakości i solidności choćby z moją starą BPC 12x40 "made in USSR".

 

Aha, tej BPC 10x50 z Allegro też już raczej w razie czego nie wymienisz na inną...

 

Trochę poszukałem i jakiś Niemiec robił porównanie. Co prawda model 6x30 ale pewnie technologia versji 2 jest podobna. Porównywał też i inne lornetki.

 

http://de.geocities.com/holger_merlitz/kronos6x30.html

http://de.geocities.com/holger_merlitz/

 

BPWC2 jest solidnie zrobiona z aluminowego body, optycznie całkiem przyzwoita i tylko układ ustawiania ostrości im się nie udał.

 

Ciekawe!!!

Są tutaj przytoczone pogłoski dlaczego rosyjska optyka jest żółta i najlepszy kawałek to ten że to filtr antyradiacyjny przebarwia obraz.

Widać żę można dorobić magiczną teorię albo ........ przerobić to na zaletę... żółte szkła podnoszą kontrast podczas mgły i wiele wojskowych lornetek jest dostarczanych z żółtym filterm a rosyjskie mają go od razu wbudowanego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Amikosiku, też uważnie czytałem test dra Holgera Merlitza, ale robił On porównanie jednak trochę innych modeli lornetek niż ta o którą pytasz ... jak dalej przypominam sobie miałem na Bema w ręce konkretnie Berkuta BPWC2 10x50 i naprawdę była to rozjechana niesolidnie wykonana słabizna... inaczej znając mój niepohamowany pociąg do szerokokątnych lornetek sam bym go kupił za te 100zł...

Naprawdę, nawet wrogowi nie polecałbym tej rozkolimowanej partacko wykonanej lornetki... a co dopiero Tobie - miło Cię pamiętam z Bieszczad z Twoją BP 26x70 którą potrafiłeś używać nawet bez statywu.

 

Poszukaj trochę, ale pamiętaj że nawet Zeiss 10x50 Janusza wymagał kolimacji, tyle tylko, że Janusz sam sobie to zrobił oczywiście gratis i perfect...

 

Sam używam do takich celów lornetek Oberwerk 12x60WA i Taiga 8x40 - obie z zaimplementowaną mozliwością ręcznej kolimacji oraz BPC 12x40 po kolimacji u Janusza.

 

[ Add: Wto 13 Lip, 2004 ]

Aha Amikosiku jeszcze jeden pomysł - weź konkretnie model Kronos BPWC2 6x30 z polem 11* - dokładnie taki jaki recenzował dr Merlitz. Wtedy przynajmniej na czymś wiarygodnym się "opieramy". A pole 11* to już coś, power 6x do ptaków i turystyki starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Skoro kolega Amosik pragnie obserwować głównie ptaszki i obserwacje dzienne to koniecznie "biała' optyka np.Zeiss 8x40BNotarem(waga700g) ;10x50 i.t.p.Nie polecam BPC 2W do tych celów jak i innych BPC.Mam białe i żółte, i o ile w nocy jest OK. To w dzień różnica jest kolosalna.A kto widział np.zimorodka,ten wie ,że kolor to podstawa w tej zabawie. Pozdrawiam Michał T. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie zatem że dodam zdanie konkretnie na temat koloru ponieważ znam to z autopsji - widzę "jak jest" w rzeczywistości:

- lornetki Zeiss 10x50 (Janusza w Bieszczadach), moje Oberwerk 12x60WA, Taiga 8x40 & 10x50 - praktycznie zero żółci, obrazy bielutkie,

- BPC 12x40 - widoczne zażółcenie, pewnie inne BPC także będą miały obrazy w jakimś stopniu zażółcone. W BP 26x70 do quasi-3D Księżyca i planet to wg mnie nawet zaleta, ale do ślicznych białych ptaków raczej nie.

 

Zatem - trzeba tutaj akurat uważać na żółć w skądinąd znakomitych i niedrogich BPC. Tanią i dobrą alternatywą może być np. niedroga a niezła Taiga - vide np. 10x50:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...f60f6541bd066e4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
BPC 10x50 to klasyk i warto, tylko wypada uprzedzić o możliwym dodatkowym wydatku kilkudziesięciu zł na kolimację w serwisie optycznym - bo z mimośrodami bez fachowych narzędzi i doświadczenia tak łatwo sobie nie poradzisz...

 

Zaczynam się pogrążać w niepewności. Mam BPC 20x60, nie ma ona wkrętów do kolimacji w punkt, a nawet po ponad roku używania jeszcze się nie rozkolimowała. Czytając posty dobrze wykształconych osób dochodzę do wniosku, że każda lornetka musi się rozkolimować, a skoro musi, to czyż jest piękniejsza na tym świecie rzecz, niż dwa wkręty do kolimacji w punkt ? A może ja mam felerną lornetkę i cos w niej się zacięło, gdyż nie chce się rozkolimować ... :(

 

I w tym miejscu ciśnie mi się pytanie do Janusza : czy jesteś w stanie dokonać upgrade mojej BPC20x60 i wyposażyć ją w dwa wkręty do kolimacji w punkt ? :mrgreen: :mrgreen: :wink:

 

Poczułbym się wtedy w pełni dowartościowany, nikt by mi nie zarzucił, że nie posiadam tak wartościowej funkcji jak kolimacja lornetki w punkt przy pomocy dwóch wkrętów. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykcie, chyba trochę ironizujesz. Też mam skądinąd świetne BP 26x70 i BPC 12x40 po kolimacji Janusza, i po prostu pilnuję aby nie daj Boże któraś nie upadła, a w transporcie np. samochodowym po prostu owijam poduchą lub styropianem i wystarczy. Nie musi się koniecznie rozkolimować, tylko w razie czego kolimacja na mimośrodach jest nieporównanie trudniejsza i do wykonania raczej tylko przez fachowy serwis, niż prościutka regulacja wykonalna w 5 min. przez każdego użytkownika w np. Taigach i Oberwerkach, vide procedura:

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

 

Lepiej powiedz czy Twoja BPC 20x60 też ma tę widoczną żółć - której jak widać ornitolodzy nie lubią przy obserwacji dziennej bielutkich ptaków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyż nie chce się rozkolimować ...  

 

a to suka :?

 

ps. ruszanie pryzmatami spowoduje zawsze nieprostopadłość ich płaszczyzn względem osi optycznej obiektywów co zawsze spowoduje aberracje. To jest guzik nie kolimacja, a raczej tandetne justowanie z zaniedbaniem wszelkich innych wad optycznych. Żadna szanująca się lornetka nie pozwoli sobie na kolimowanie przez rozkolimowanie.

 

Jednakże uprawianie takiej tandety powoduje pewnie znaczny spadek odrzutów z taniej produkcji, bo zaniedbania w czasie montażu powodujące, że lornetka jest kompletnie nie do użycia można łatwo zatuszować protezą w postaci ruchomych pryzmatów.

 

Dlatego proszę o nazywanie rzeczy po imieniu i nie bicie peanów na rzecz protez w tanich lornetkach klasy co najwyżej popularnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti zdrowo przesadzasz, wystarczy ledwie minimalnie tknąć śrubki o ułamek obrotu aby oba obrazy w dwóch torach optycznych się perfekcyjnie "zjechały" - proste i wygodne po np. odpakowaniu przesyłki z nową lornetką - naprawdę nie zauważyłem aby pogarszało to w jakimkolwiek stopniu obraz, nie strasz ludzi bo to nieprawda co piszesz. A ile stresów, nerwów i pieniędzy na odsyłania/serwisowanie lornetek się uniknie jak mamy taką fajną prościutką opcję!

 

A chyba nie zarzucasz tego że te w/w lornetki są całkiem niedrogie i dostępne dla każdego miłośnika? Naprawdę to znakomicie iż także DeltaOptical w swojej flagowej dobrej serii Taiga zaimplementowała tę opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Benedykcie, chyba trochę ironizujesz. Też mam skądinąd świetne BP 26x70 i BPC 12x40 po kolimacji Janusza, i po prostu pilnuję aby nie daj Boże któraś nie upadła, a w transporcie np. samochodowym po prostu owijam poduchą lub styropianem i wystarczy. Nie musi się koniecznie rozkolimować, tylko w razie czego kolimacja na mimośrodach jest nieporównanie trudniejsza i do wykonania raczej tylko przez fachowy serwis, niż prościutka regulacja wykonalna w 5 min. przez każdego użytkownika w np. Taigach i Oberwerkach, vide procedura:

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

 

Lepiej powiedz czy Twoja BPC 20x60 też ma tę widoczną żółć - której jak widać ornitolodzy nie lubią przy obserwacji dziennej bielutkich ptaków?

 

Macinie,

 

pewnie, że ironizuję. Po prostu ochy i achy na temat kolimacji w punkt lornetek Obrwerk na początku mnie drażniły, a teraz bawią. Jesteś mistrzem sprowadzania tematów do problemu kolimacji. Nie jest ważne, czego temat dotyczy. Ważne, żeby można było w poście zareklamować lornetki Oberwerk.

Ktoś, kto zaczyna przygodę z astronomią i planuje zakup lornetki po przeczytaniu Twoich wypowiedzi może dojść do wniosku, że lornetka nie wyposażona we wkręty do kolimacji jest guzik warta, bo nie można jej wtedy, kiedy chcemy, poprawnie skolimować.

 

Piszesz, że swoją BPC wozisz w samochodzie owiniętą w poduchę i styropian. Jak to czytam, to mnie śmiech pusty ogarnia. Moja wożona najczęściej w sędziwym PF 126 na tylnym siedzeniu tylko w pokrowcu nie zdradza żadnych znamion rozkolimowania.

Nie pisz więc pierdół sugerujących, że BPC wymaga wożenia zawinięta w poduszki. Powoź ją zwyczajnie na siedzeniu lub w bagażniku - i jeśli Ci się rozkolimuje - to o tym poinformuj. Swoje Oberwerki też możesz zwaijać do transportu w poduchy - ale to o niczym jeszcze nie świadczy.

 

Bardzo dobrze, że pilnujesz, aby lornetka BPC Ci nie upadła. Tak trzeba.

Rozumiem, że Oberwerkiem można rzucać do woli bez żadnego uszczerbku dla niej. No może poza rozkolimowaniem, czego usunięcie zajmuje Ci 5 minut.

 

Pytasz mnie, czy moja BPC ma widoczną żółć.

Odpowiadam : moja BPC MA WIDOCZNĄ ŻÓŁĆ

Chcę, abyś jednak wiedział, że lornetki BPC nie używam do obserwacji ptaków, bo :

1. ma duże powiększenie - musiałbym rozłożyć statyw

2. do obserwacji przyrody używam lornetki ROW 10x40, która jest mniejsza, lżejsza i daje większy komfort obserwacji "z ręki"

3. jeśli już się nastawiam na obserwacje ze statywu, to używam lunetki ZRT 457 (która ma dużo bielszą optykę, niż BPC), gdyż dysponując okularami PL32, PL20, PL10 i PL6 i PL4 mogę obserwować z różnymi powiększeniami.

 

Lornetkę BPC kupiłem specjalnie dla celów astro. I dodam jeszcze, że zażółcenie optyki daje mi się we znaki tylko w przypadku obserwacji białych elementów - np. połaci śniegu. Zapewniam Cię, że przy obserwacjach widokowych (może poza zimą) zażółcenie jest niezauważalne.

 

P.S.

Poprosiłem kiedyś kilku znajomych, którzy ze sprzetem optycznym i z obserwacjami astro nie mają żadnego doświadczenia, aby pooglądali moją okolicę przez BPC20x60 przypiętą do statywu. Zależało mi na ich pierwszej opinii : jak oceniają to, co widzą przez lornetkę ? Wszyscy stwierdzili, że obraz dawany przez tą lornetkę jest ekstra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czy wiesz Marcinku, że oczy bez żadnego zmęczenia mogą skorygować automatycznie przesunięcia lini równoległych w okularach lornetki i tylko linie nierównoległe (obrazy w obu okularach) powodują dyskomfort. więc jeżeli można tylko tknąć więc może wogóle nie trzeba dotykać?

 

Zafascynowałeś sie bez pamięci czymś czego dokońca nie rozumiesz: czy, jak i wogóle działa... :lol:

 

Potestuj sobie dzisiaj lornetki na Saturnie to ci przejdzie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłem kiedyś kilku znajomych, którzy ze sprzetem optycznym i z obserwacjami astro nie mają żadnego doświadczenia, aby pooglądali moją okolicę przez BPC20x60 przypiętą do statywu. Zależało mi na ich pierwszej opinii : jak oceniają to, co widzą przez lornetkę ? Wszyscy stwierdzili, że obraz dawany przez tą lornetkę jest ekstra.

 

Benedykcie drogi:

1. Jak widzisz powyżej w postach "reklamuję" tez inne marki: Taiga, Zeiss, BPC, Apogee, Burgess, Barska etc. nie tylko Oberwerk - nie pisz nieprawdy proszę.

2. Uważaj jednak aby Ci z tego siedzenia przy np. zakręcie BPC nie upadła na podłogę, bo będzie problem i znowu ewentualnie płatny serwis i problemy z transportem... Lepiej zabezpieczyć tak aby się nie mogła zsunąć - dobrze radzę.

3. Sam mam BP 26x70 i potwierdzam iż w astro na żurawiu, szczególnie do obserwacji pseudo-3D Księżyca jest nieoceniona ze swoją żółtą fragmą przyciemniającą trochę obraz i zwiększającą kontrast, małą 2,7mm źrenicą i potężnym 26x powerem. Tak jak piszesz obraz dawany przez lornetkę BPC jest tutaj "ekstra" i na długo zapada w umysł.

 

Ale do bielutkich ptaków widzisz że ornitolodzy BPC odradzają... szkoda. Zauważ proszę iż sam też w pierwszej odpowiedzi poparłem jak Ty BPC - vide moje lornetki i obrazek przedstawiający kolimację:

 

PS Mc Arti nie chodzi o Saturn - w tym wypadku mózg bez problemu skompensuje nawet niewielkie rozkolimowanie ponieważ ma do dyspozycji dużo szczegółów - tarczkę planety z pierścieniami.

Gorzej w przypadku pojedynczej gwiazdki - tutaj naprawdę przydaje się opcja dokładnej ręcznej regulacji bo tutaj mózg nie potrafi skompensować rozbieżności jak ma tylko jeden punkcik - rzeczoną słabą gwiazdkę. Testowałem to już n-razy i wiem co mówię. Najlepiej odsunąć lornetkę od oczu ile się da - na 15-20cm - i wtedy testować zbieżność na pojedynczej gwiazdce.

taiga10x50_thumb.jpg

 

coll1_768_thumb.jpg

 

oberwerk20x80lwwa_790_thumb.jpg

 

oberwerk12x60wa_thumb.jpg

 

bp2670_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tutaj mózg nie potrafi skompensować rozbieżności jak ma tylko jeden punkcik - rzeczoną słabą gwiazdkę.

 

no to ja na to już nic nie poradze :lol:

 

normalnie gałki oczne mogą się ruszać względem siebie góra dół (w zakresie zdolnym do skorygowania takich wad) niestety osiowo sie nie przekręcą. :lol:

 

jeżeli twój mózg tego nie potrafi to może zbadaj sobie mięśnie okoruchowe, może masz zwłóknienie tych mięśni (zbadaj sobie tarczycę bo to od tego sie robi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti nie pisz takich bzdur bo wprowadzasz początkujących w błąd.

 

Przy pojedynczej gwiazdce, po odsunięciu od oczu okularów rozkolimowanej lornetki nawet Twój genialny mózg nic Ci nie skompensuje, skurczybyk jeden. Tu potrzebna jest już dokładna regulacja sprzętu. A ja wolę jak jest wykonalna przez użytkownika, wygodna i bezpłatna a nie zabawa z odsyłaniem do płatnego serwisu z niepewnym finalnym efektem, kapewu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Marcinie :shock: w jednym McArti ma zdecydowanie rację, z optycznego punktu widzenia pochylanie pryzmatów jest niedopuszczalną praktyką w wyrobach optycznych wyższej klasy bo powoduje wzrost aberracji chromatycznych, spadek kontrastu, zdolności rozdzielczej i szkodliwe refleksy pomiędzy nierównoległymi przez to ścianami pryzmatów.

Dlatego gniazda pod pryzmaty w korpusach markowych lornetek frezowne są na dokładnych obrabiarkach współrzędnościowych a regulacja jest tam gdzie powinna czyli w obiektywach przemieszczanych równolegle by pokryć ich osie optyczne z osiami optycznymi prawidłowo zmontowanych pryzmatów :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykcie, chyba trochę ironizujesz. Też mam skądinąd świetne BP 26x70 i BPC 12x40 po kolimacji Janusza, i po prostu pilnuję aby nie daj Boże któraś nie upadła, a w transporcie np. samochodowym po prostu owijam poduchą lub styropianem i wystarczy. Nie musi się koniecznie rozkolimować, tylko w razie czego kolimacja na mimośrodach jest nieporównanie trudniejsza i do wykonania raczej tylko przez fachowy serwis, niż prościutka regulacja wykonalna w 5 min. przez każdego użytkownika w np. Taigach i Oberwerkach, vide procedura:

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

 

Lepiej powiedz czy Twoja BPC 20x60 też ma tę widoczną żółć - której jak widać ornitolodzy nie lubią przy obserwacji dziennej bielutkich ptaków?

 

Ja bym raczej nie liczył na zbyt częste obserwacje bielutkich ptaków.

Sa takie ...

http://www.pwg.otop.org.pl/fotki/marek/galeria6.php

....ale to tak jak z czterolistną koniczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Marcinie !

 

Benedykcie drogi:

1. Jak widzisz powyżej w postach "reklamuję" tez inne marki: Taiga, Zeiss, BPC, Apogee, Burgess, Barska etc. nie tylko Oberwerk - nie pisz nieprawdy proszę.

 

W moim przekonaniu nie raklamujesz. Twój styl wypowiedzi dotyczący lornetek z wkrętami kolimacyjnymi jest zgoła inny niż ten, który dotyczy lornetek bez tego udogodnienia.

 

2. Uważaj jednak aby Ci z tego siedzenia przy np. zakręcie BPC nie upadła na podłogę, bo będzie problem i znowu ewentualnie płatny serwis i problemy z transportem... Lepiej zabezpieczyć tak aby się nie mogła zsunąć - dobrze radzę.

 

Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem.

Jak zaliczysz samochodem "dzwona", a w strefie zgniotu znajdzie się Twoja lornetka, to jej nawet kolimacja w punkt nie pomoże.

Moja lornetka ma ta dziwną właściwość, że położona na siedzeniu ... leży tam i leży. Nawet podczas jazdy. Jakoś nie kwapi się, żeby spaść. Ot, suka.

 

3. Sam mam BP 26x70 i potwierdzam iż w astro na żurawiu, szczególnie do obserwacji pseudo-3D Księżyca jest nieoceniona ze swoją żółtą fragmą przyciemniającą trochę obraz i zwiększającą kontrast, małą 2,7mm źrenicą i potężnym 26x powerem. Tak jak piszesz obraz dawany przez lornetkę BPC jest tutaj "ekstra" i na długo zapada w umysł.

 

Na bardzo długo.

 

Ale do bielutkich ptaków widzisz że ornitolodzy BPC odradzają... szkoda. Zauważ proszę iż sam też w pierwszej odpowiedzi poparłem jak Ty BPC - vide moje lornetki i obrazek przedstawiający kolimację

 

Nie zachwalają również lornetek z wkrętami do kolimacji.

 

PS Mc Arti nie chodzi o Saturn - w tym wypadku mózg bez problemu skompensuje nawet niewielkie rozkolimowanie ponieważ ma do dyspozycji dużo szczegółów - tarczkę planety z pierścieniami.  

 

A mnie mówili, że lornetki do ogladania planet się nie nadają. Jacyś oszuści widocznie.

Marcinie, wyraźnie piszesz o szczegółach planety. A ja widzę w swojej BPC tylko "uszy", nawet pierścienie nie są oddzielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.